TRAKYA’NIN GAP’I HAMZADERE BARAJI..

KEŞAN – İPSALA – ENEZ BÖLGESİ’NDE

400 BİN DÖNÜM SULAMA YAPILABİLECEK

 İpsala’ya bağlı Koyuntepe Köyü yakınlarında yapılan Hamzadere Barajı faaliyete geçmesi ile birlikte Trakya’nın GAP’ı olacak.

Manşet

Hamzadere Barajı Birlik Başkanı Seçkin Şimşek, baraj ve çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi. ”Barajımıza şuan 13 m derinliğinde, barajın doluluk oranı 210 m3 su almaktadır. Yaklaşık 25 km den Meriç’ten baraja su basmaktayız. Şuan su basmıyoruz. Kış mevsiminde Bulgaristan’dan gelecek temiz kar suları geldiğinde, su basmaya başlayacağız. Bunu çiftçiye 1 dönümü için 45 lira maaliyetimiz var. Proje bittiği zaman 400 Bin dönüm yer sulanacak. Burda bölgemizde tek mahsul olarak aldığımız topraklarda çift mahsul alacağız. Bölgeye büyük bir istihdam gelecektir. Projelerimiz 3 yıl içerisinde çiftçimize ulaşmış olacaktır. İhaleleri alan firmalar şuan şantiyelerini kurup, çalışmalarına başladı. Projeler muhtemelen 2015 yılında bitmesi bekleniyor. Biz birlik olarak yeni ürün desenleri yaratmak için çalışmalar yapmaktayız. Çiftçimize daha ucuz enerji verebilmek için, rüzgar enerjisi kurmayı hedefliyoruz.” dedi.

Hamzadere (10)

Seçkin Şimşek, “Pompa istasyonlarımızda bilgisayarlı kumanda sistemi ile çalıştırılmakta olup, hizmet vermektedir. Pompalarımız saniyede 1600 litre su atma kapasitesi vardır.” şeklinde konuştu.

www.kesanhalkinsesi.com

(Videolu Haber)

 

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 11 Ekim 2013, 9:14 am tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.407 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: