Keşan Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

Keşan Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi
Bu haber 02 Haziran 2023 - 22:56 'de eklendi ve 97 kez görüntülendi.

Keşan Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

Mecliste su sıkıntısına karşı alınacak tedbirler oy birliği ile kabul edildi

Keşan Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1 Haziran 2023 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı; saat 15.00’te başladı ve Keşan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıyı; AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP İlçe Başkanı Adnan İnan, İyi Parti İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ve Deva Partisi İlçe Başkanı Kerem Harmanlı takip etti.

Toplantıda; Barbaros Tokgöz ve Mithat Bulut ve Hakan Gürel mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Toplantıda ilk olarak; İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen İspat Cami Mahallesi 1780 ada 13 Nolu parsel ilişkin plan değişikliği talebi gündeme ilave edildi.

Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.

Toplantıda ilk olarak “Belediyemizin özellikle İtfaiye hizmetlerinde büyük ihtiyacımızın olduğu, meydana gelebilecek yangın söndürme hizmetlerinde kullanılmak üzere, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünden 1 adet arazöz hibe olarak istenmesi ve hibe ile ilgili her türlü işlemi yapmaya Belediye Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU’na yetki verilmesi hususunun Meclis tarafından görüşülmesidir.” maddesi ele alındı.

Madde hakkında bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi’nin araç filosunu büyütmeye devam ettiklerini belirterek, “Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nden 1 adet arazöz talebimiz vardı. Bölgemiz yüz ölçümünün %15’i ormanlarla çevrili. Keşan olarak merkezi konumdayız ve itfaiyemiz tüm bölgeye hizmet ediyoruz. İtfaiyemiz güçlü olmalı.” dedi.

Daha sonra yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı; “İlçemiz içme suyu temini kapsamında Aşağı Zaferiye Mahallesi Kumru Sokak adresinde bulunan 2000+500 m³’lük su deposunun kullanım ömrünü tamamladığı tespit edildiğinden, 4000 m3’lük bir depo ihtiyacı oluşmuştur. İlçemizin içme suyu temininde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan bahse konu deponun yapımı için İller Bankası (İlbank) A.Ş’ den 20.694.080,00TL (Yirmimilyon Altıyüzdoksandörtbin Seksen TL) kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU’na yetki verilmesi”, “İlçemiz Yeni Mahalle ve Mustafa Kemal Paşa Mahallesinde 24.07.2017 tarihinde onaylanarak imara açılan yaklaşık 220 hektar alanda, yapılaşmanın hızlı bir şekilde başlaması sebebiyle Yağmur suyu, Kanalizasyon ve altyapılarının inşaatının yapılması gereği doğmuştur. Bahse konu alanda İlbank şartname ve yönetmeliklerine uygun olarak projesi hazırlanan yağmur suyu, kanalizasyon ve altyapılarının inşaatının yapımı için İller Bankası (İlbank) A.Ş’ den 41.300.000,00TL (Kırkbirmilyon Üçyüzbin TL) kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU’na yetki verilmesi”, “İlçemize Kadıköy barajı içme suyu arıtma tesisi ve Kumdere içme suyu kuyuları tesisi olarak 2 noktadan su temin etmekteyiz. Kadıköy barajımızda an itibari ile İlçemizin iki aylık ihtiyacını karşılayabilecek miktarda su kalmıştır. Diğer su temini sağladığımız Kumdere içme suyu kuyuları tesisimiz, İlçemizin su ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılamaktadır. Bu tesisin kapasitesinin arttırılması için 2018 yılında 6 adet kuyu açılmış, 2 adet su kuyusunun da yer problemleri çözüldükten sonra açılması planlanmış olup su kuyuları enerji ve su iletim hatları yapılmıştır. İlbank şartname ve yönetmeliklerine uygun olarak projesi hazırlanan bahse konu su kuyuların hat bağlantılarının yapılması için İller Bankası (İlbank) A.Ş’ den 33.000.000,00TL (Otuzüçmilyon Türk Lirası) kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU’na yetki verilmesi hususu”nun görüşülmesiyle sürdü.

Maddeler hakkında Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran’ın bilgilendirmesinin ardından söz alan Mustafa Helvacıoğlu, “Su konusunda dersimizi çalışıyoruz. Su konusunda alarm seviyesine gelmeden önce tedbirler almalıyız. Aşağı Zaferiye Mahallemizdeki depomuzun yıllardır hizmet veriyor ve eskidi. Burada hem büyüterek hem de yenileyerek bir çalışma yapmamız gerek. 3 konuda İller Bankası’na projelerimiz ile başvuracağız. Daha sonra da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile sorunların çözümü için çalışmalar gerçekleştireceğiz. Çokal Barajı’ndan içme suyu alma noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki hafta Sayın Vekilimiz, Valimiz, İl ve İlçe Teşkilat başkanlarımızla bu konuda girişimlerimiz olacak. Kumdere’de açılan 6 kuyunun elektrik ve iletim hatlarının yapılması için çalışmalarımız olacak. Yeni Mahalle’ ve Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde imara açılan yerlerde yağmur suyu, su ve kanalizasyon hatlarının yapılması gündeme gelecek. Keşan büyüyor, bize de düşen görevler var. Su çok önemli. Bu çalışmaları gerçekleştirmeliyiz. Su krizleri geliyor. 10 yıl sürmez deniz suyunu arıtmayla su ihtiyacımızı gidereceğimizi düşünüyorum. Kumdereye yükleneceğiz, yer altı suyu ne kadar dayanacak? Geçmiş dönemde hizmet eden tüm başkanlarımıza teşekkür ederiz. Şimdi bize de iş düşüyor. Geleceğe miras bırakmak için çalışıyoruz. Tarımsal sulamaya bu yıl DSİ ve Valiliğimizin kararı ile su verilmeyeceğini öğrendik. Kadıköy Barajı’nda 4 milyon 750 bin metreküplük su kaldı. Yaklaşık 2 aylı suyumuz var.” dedi.

Grup başkanlarının görüş bildirmesinin ardından ayrı ayrı oylanan 3 madde oy birliği ile kabul edildi.

S.S.25 No.lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, S.S.99 No.lu Öz İzzetiye Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ve 129 No.lu Paşayiğitliler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin taşıma ücretlerine zam talepleri ise Temmuz ayında yapılacak asgari ücret artışına göre görüşülüp belirlenmesi kararı komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının devamında 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik hükümleri gereği, mücavir alanımız olan Erikli sahili için kısmi yapılaşma durumunun tespitinin yapılması ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik hükümleri gereği, mücavir alanımız olan Yayla sahili için kısmi yapılaşma durumunun tespitinin yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Gündeme ilave edilen İspat Cami Mahallesi 1780 ada 13 Nolu parsel ilişkin plan değişikliği talebi ise oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Mustafa Helvacıoğlu, “2023 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çıkan sonucun hayırlı olmasını diliyorum. Keşan’da nezih bir ortamda oldu. İttifakların birbirine destek olmalarına şahit oldum. 14 Mayıs’ta da 28 Mayıs’ta da uyum içerisinde çalıştıklarını gördüm. Belediyemiz olarak fedakarlık yaptık. Özveride bulunduk. Seçimlerde görev alan herkese teşekkür ederiz. Edirne’mizden 4 milletvekilimiz yemin edecek. Tüm vekillerimizin Edirne’ye hizmet edeceklerinden kuşkumuz yok. AK Parti Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal’ın destekleriyle şehrimize daha çok fayda sağlayacağımızdan eminiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğini devam ettirdi. Bundan sonra memnuniyetle yolumuza devam edeceğiz.”

Temmuz ayı meclis toplantısının 6 Temmuz 2023 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER