Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, yeni projeler için Ankara’ya gitti

Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, yeni projeler için Ankara’ya gitti
Bu haber 11 Eylül 2014 - 18:13 'de eklendi ve 2.912 kez görüntülendi.

Bostancı, Maliye Bakanlığı, İller Bankası ve Enez’in sorunları için görüşmelerde bulunacak
Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, yeni projeler ve Enez’in temel sorunlarını çözmek için Ankara’ya gitti.

Enez Belediye Bşk. Abdullah Bostancı
Bostancı yaptığı açıklamada, “Enez’in temel problemleri var ama, Maliye Bakanlığı’nca daha önce alınmış, mahkeme açılmış yerler var. 983 dönüm yer. Bunun bir kısmı satılmış. Geriye 405 dönüm yer kalmış. O mahkemelerle ilgili 2003 yılında geçici 3.maddeye istinaden bir yasa çıkmış. (Meralardan belediyeye intikal etmiş, üzerinde plan proje yapılmış, yerleşime açılmış yerler, belediye ye bedelsiz intikal eder. Şahıs ise bedeli mukabili terk edilir diyor. Eğer bunların üzerinde mahkeme varsa, mahkemeler geri çekilir.) diyor.
Bununla ilgili müracaatımızı Maliye Bakanlığı’na yaptık. (uygulamadan sonra 405 dönüm yer kaldı) bu yer denize sıfır Trapez’de olan yer. Maliye bir kısmını sattı. Mahkemesi halen devam eden yerler var. Bununla ilgili müfettiş istedik. Müfettiş geldi raporlarını hazırladı. Ama Milli Emlak kendi malı gibi baktığı için bize fuluu bakıyor. Daha net bakabilmesi için bizde Ankara’ya gidip durumu anlatmak istiyoruz. Bu konuda herkesi yasalara uymaya davet ediyoruz.” dedi.

Enez Belediye Atıksu Arıtma Tesisi (1)   Enez Belediye Atıksu Arıtma Tesisi (2)   Enez Belediye Atıksu Arıtma Tesisi (3)

“İLLER BANKASI GÖRÜŞMELERİ”
Bostancı, İller Bankası’na da gideceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İller Bankası’ndan iki tane büyük bir problemimiz var. Dosyalar yanımda 12 milyarlık proje. Allah bana nasip etti. Tekrar arıtma ve kanalizasyonun 32 milyar şuan borcu kalmış. Daha önce çizdiğim bu projenin. Şimdi de onun derin dejars bölümü var 12 milyarlık.
Denizin içine en az 1000 metre derinliklere bırakılacak. Denizin içinde en az 40 metre basınç olacak çünkü yasa, çevre kanunu öyle. En az 40 metre derine bırakılacak. Onu imzaladık. 1.bölgede imzalarını verdik. Genel Müdürlükte bunların kabulü olacak. 1.Etapta kabul etmişler bizim müracaatımızı. 2.Etapta imzalanıp olay bitecek. 2015’te de ihalesi başlayıp bitecek. Dünyada örnek bir proje olacak” dedi.

timthumb
“ENEZ’E MAVİ BAYRAK”
Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 10 tane yer seçilmiş, İngiltere’nin Gardiy Gazetesi’nde Enez’in Altınkum Sahili Uluslararası ilk 1o’a girmiş. Bu bizim için güzel bir olay. Demek ki dünyaca kabul gördüğüne göre, bizim daha fazla çalışmamız, sahile daha güzellikleri katmamız, Mavi Bayrağı getirecek yeni altyapı çalışmaları yapmamız gerekiyor. Bundan sonrada Mavi Bayrak için çalışacağız. Ben buraya daha önce Mavi Bayrak dikmiştim. İnşallah 2 sene içinde Enez Sahili’nde Mavi Bayrağı dalgalandıracağız. Bu hepimizin şerefi olacak.” dedi.

Enez kilittaş
“ENEZ BELEDİYESİ BETON ŞANTİYESİ KURACAK”
Enez Belediyesi tarafından Enez’e büyük rant getirecek betn şantiyesini de kurulacağını ifade eden Bostancı sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine İller Bankası’nda yine Enez’e gelir kaynağı yaratacak Beton Şantiyesi kurulacak. Bunun bütün çalışmalarını yaptık. 400 – 500 bin liralık buna para ayırdık. Fakat olay 1,5 milyon lira gibi bir rakam tutuyor. 1 milyon lirayı da kredi anlamında müracaat ettik. İller Bankası geldi, onun da sözleşmesini imzaladık. Bugün içinde İller Bankası ile 12.5,14 milyon liralık bir imza atmak için Ankara’ya gidiyorum. Bunların ön anlaşması yapıldı. Kalıcı hale gelmesi için uygulamaya gidiyoruz.” dedi.
Bostancı, “Enez’de 1,5 milyon m2 yapılacak yollarımız var. Sahilde ve Enez içinde. Bunu benden önce dışarıdan taşımışlar, 100 bin m2 sini bile yapamamışlar. Yani 15’te birini bile yapamamışlar. Toplam maliyet 550 milyona çıkmış. Bu demektir ki, bunu hesapladığımız zaman 30 milyonu buluyor. Bunu dışarıdan almamız mümkün değil. Bizde yağ var, un var, şeker var yapmak lazım. Onun için makinaları anlaştık. Alırsak, inşallah tratevarlarımızın üzerindeki süslü tratevar taşların bordürleri ve 1,5 milyon m2’lik paket taşı burada üreteceğiz. Ayrıca da resmi kurumlara da bize çimento vermeleri halinde, biz onlara bedeli kadar taş vereceğiz. Kurumlar arasındaki böyle bir ilişkiyi geliştireceğiz. 14 liradan, 12 + KDV’den almışlar daha önce, ben m2’sini şimdiden taahhüt ediyorum, makineyi kurarsam 6 liradan her tarafa vereceğim.

Enez Beld.Bşk.Abdullah Bostancı Fabrikada (2)
Günde 1.200 m2 taş üretimi yapacağız. Ayrıca Enez’de 50-60 kişeye de iş imkanı sağlamış olacağız. Aylık burada Enez’e 150 bin liralık bir girdi sağlamış olacağız. Buda Enez piyasasına bir ekonomik canlılık verecek. Önümüzdeki yıl Eylül – Ekim ayında faaliyet başlayıp, Kasım ayında üretime geçecek. Keşan yolu üzerinde askeriyeye giden yol üçgeninde bademlik mevkiinde 10 dönüm bir alana kuracağız. Bunların tümünü oy birliği ile Meclis kararlarını aldık. Muhalefete de seslendik, gelin sizde bu işe katkıda bulunun dedik. Onlarda oy birliği ile bu işe destek verdiler.Şimdi de bunu Kasım ayında kurarsak, ilk işimiz Hollanda’ya gidip, bağış şeklinde 2 kamyon, 2 betoniyer, (Burada betonda üreteceğiz günlük 60 ton) 100 m3’te taşta kıracağız. Dağda taşımız var. 6-7 kalem birden iş yapacağız. Beton kurulması var, bordür, tratu var, doğaltaş ve 60 tona kadar hazır beton üreteceğiz. Çünkü bölgemiz Keşan’a uzak kalıyor. Taşıması ayrı bir maaliyet buluyor.
Bunların alınabilmesi için 2 kamyon, 2 betoniyer, 1 Grayder, 1 TIR, 7 tane araç Hollanda’ya fuara giderek bunları almak istiyoruz. Bunun içinde meclis kararını oy birliği ile alıp, 5 kişilik bir heyetle Hollanda’ya gideceğiz.” dedi.
“ENEZ’İN TANITIMI İÇİN BASINLA BİRLİKTE YURTDIŞI GEZİLERİ YAPACAĞIZ”
Bostancı, son olarak sözlerini şöyle tamamladı; “Yunanistan, Bulgaristan, Romanya’ya gidip, ayda bir Enez’i tanıtım amaçlı televizyon programlarına katılmak istiyoruz. Yaza hazırlık bağlamından onları Enez’e davet edeceğiz. Enez artık kendi kabuğunu kırıp, yurtdışında da konuşulur bir hale gelecektir.” dedi.
www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER