Yerel basının yok sayılmasını KINIYORUZ!

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Edirne Büyük Sinagogu açılışına yerel basını almaması Edirne’deki basın meslek kuruluşlarının büyük tepkisine neden oldu. Üzerinde “KINIYORUZ” yazılı siyah bir çelengi taşıyarak yürüyen gazeteciler çelengi Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kapısına bıraktı.

Burada Edirne Gazeteciler Derneği, Trakya Gazeteciler Derneği, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği ve Balkan Gazeteciler Derneği’nin ortak bildirisinde “Ülkemizde demokrasinin gelişiminde en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından olan basının, yerel yasakla engellenmesini ve bu kararda etkili olanları kınıyoruz” denildi.

Foto

HABER MERKEZİ

Edirne’de bugün gerçekleştirilecek “Büyük Sinagog’un Açılış Töreni”ni izleme konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce getirilen yerel basına yönelik yasaklama Edirne’deki gazeteci dernekleri tarafından kınandı. Tek kaynaktan haber alınması yönündeki dayatmaya karşı Edirne yerel basını tek yumruk oldu.

Gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ‘Kınıyoruz’ yazılı siyah çelenk bırakan gazeteciler, burada okudukları basın açıklamasında yerel basının bulunduğu merkezde yaşayanların gözü kulağı olduğuna dikkat çekerek kararı protesto etti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kararı üzerine dün saat 14.00’de Edirne Belediyesi önünde toplanan Edirne Gazeteciler Derneği, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği, Trakya Gazeteciler Derneği ve Balkan Gazeteciler Derneği üyeleri buradan kurumun Edirne Valiliği yanındaki Bölge Müdürlüğü’ne yürüdü. Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yar aldığı yürüyüş sonrası Gazeteci Sevcan Kalıpçinden tarafından okunan ortak açıklamada şunlara yer verildi:

Gazeteci Dernekleri Sinagog açılışını yerel basının takip etmesine yasak getirilmesine tepki gösterdi.

Edirne’de restorasyonu tamamlanan ve 26 Mart’ta açılışı yapılacak Sinagog’taki haberin yerel basın tarafından takip edilmesine getirilen yasağa Edirne’deki gazeteciler derneklerince kınandı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce sinagogdaki törene sarı basın kartı olsa bile yerel basında görev alınmaması kararının basın özgürlüğüne yeni bir kısıtlama olarak değerlendiriyoruz.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2014 Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye’yi, 180 ülke içerisinde 154. sırada göstermesi, ülkemizde basına yönelik baskılar ortadayken ve de çok sayıda gazeteci cezaevindeyken bu olumsuzluğun Edirne’ye uzanmasını ibretle görüyoruz.

Yerel basın bulunduğu merkezde yaşayanların gözü, kulağıdır. Yerel basında görev yapanların birçoğu yaygın basında daha önce görev almış ve sürekli basın kartı sahibidir. Çok sayıda sarı kartlı gazeteci yerel basında görev yapmaktadır.

Yer darlığı bahane edilerek getirilen yasak kabul edilir bir uygulama değildir. Çare bulunacağına yasakçı zihniyetin uygulanması düşündürücüdür.

Haberin ajanslardan alınması önerisini ise şiddetle ret ediyoruz. Biz tek bir yerden yapılan haberler yerine çeşitlilik ve yorum özgürlüğüne dayalı olarak yayın yapan birçok basın organının, haberi kendi bakış açısından yapmasına ve fotoğraflamasına olanak sağlanmasından yana olduğumuzun altını çiziyoruz.

Ülkemizde demokrasinin gelişiminde en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından olan basının, yerel yasakla engellenmesini ve bu kararda etkili olanları kınıyoruz.

Türkiye’de basının yayın ve hürriyeti ile ilgili Anayasa’da yer alan ilgili maddeyi bir kez daha hatırlatmak faydalı olacaktır.

ANAYASA MADDE 27 – BASIN VE YAYIN HÜRRİYETİ

Basın ve yayın hürriyeti

Madde 27-

1. bendi: Basın hürdür, sansür edilemez.

6. bendi: Süreli yayınların çıkarılması, yayın şartları, mali kaynakları ve gazetecilik mesleği ile ilgili esaslar kanunla düzenlenir. Kanunla haber, düşünce ve kanaatlerin serbestçe yayınlanmasını engelleyici veya zorlaştırıcı şartlar konulamaz.

Edirneli gazeteciler olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu karardan dönmesi ve gazetecilere özgürce görev yapmalarına olanak verecek imkanları sağlaması yönünde çağrı yapıyoruz.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 26 Mart 2015, 8:59 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 887 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: