Yazlık kiralamada yeni dönem başladı..

Yazlık kiralamada yeni dönem başladı..
Bu haber 11 Mayıs 2024 - 0:01 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Yazlık kiralamada yeni dönem başladı..

Tapusu olmayan evlerin 100 gün altı kiralaması yasaklandı..

Kaptan Saros Turizm Yetkilisi Yasin Aydoğdu konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:
“01.01.2024 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 7464 sayılı turizm amaçlı konut kiralamaya ilişkin kanun gereği 100 gün altı kiralamalarda köklü değişiklikler yapıldı. İlimizin turizm cenneti olan Saros Körfezimizi de ciddi bir şekilde etkilemiştir.
Bu kanuna göre bölgemizde yaygın olarak yapılan konaklama faaliyetleri ciddi bir düşüş yaşayacak olup hem esnafımızı hem ev sahiplerimizi etkileyecektir.
Kanuna uygun şekilde verilebilecek ev sayısı özellikle erikli bölgesinde çok düşmüştür. Tapusu olmayan evlerin 100 gün altı kiralanmasının önü kanun ile kapatılırken tapusu olsa dahi konut özellikleri itibariyle gerek sitede bulunan gerekse kanuna göre müstakil sayılmayan evlerin turizm amaçlı kiralanmasının şartları çok ciddi şekilde ağırlaştırılmıştır.
Bu bağlamda her bir konut kendi özelinde değerlendirilerek belgelendirilmektedir. Başvuru aşamasında bilgi girişleri doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde beyana istinaden onaylanmış belgeniz olsa bile denetim aşamasında beyana aykırı bir durum söz konusu olduğunda cezai işlemler uygulanacaktır. En çok karıştırılan konu müstakillik kavramıdır. Kanunda bunun tanımı açık bir şekilde yapılmıştır. Bağlı bulunduğumuz İl Turizm Kültür müdürlüğü de müstakil kavramı üzerinde durmuş ancak izlenimlerimize göre ev sahipleri tarafından konu yanlış değerlendirilebilmektedir.
Bu konu iki taraflı da yanlış değerlendirilebilir örneğin sitelerde belge alınamaz gibi bir kanı yanlıştır. Bu konuda uzman kişilerle çalışmak her zaman için faydalı olacaktır.
Biz Kaptan Saros Turizm olarak kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yeni çıkan genelgeleri de yakından takip ederek konut tipleri üzerinde ciddi bir şekilde uzmanlaştık.
Aynı çatı altında bulunup kanuna göre müstakil olarak tanımlanmayan evler komşularından alacakları muvafakat ile belgelendirilebilmektedirler. 22.02.2024 tarihli çıkan genelgenin 3. Maddesinde müstakil tanımı yapılmaktadır. Komşularından muvafakat alamayan ev sahipleri konutunu turizme dahil edemeyeceği için bölgede ciddi bir kayba sebep olacaktır.
Bu bağlamda saros bölgemizdeki esnafı zor günler bekliyor gibi görünüyor. Turizm gelirinin düştüğü bir bölgede hizmetin de düşeceği yadsınamaz bir gerçektir.
Bu sebeple tüm ev sahiplerimizi sağ duyulu olmaya , turizme destek olmaya davet ediyoruz. Geçmişte yaşanan talihsiz olaylar nedeniyle konuya olumsuz bakış açısı geliştiren ev sahiplerine hak vermekteyiz ancak yeni kanunla birlikte getirilen düzenlemeler bu olumsuzlukların yaşanmaması için önlemler almıştır.
Bu nedenle de kurulması oldukça güç olan ve ciddi denetimlere tabi bulunan A gurubu seyahat acentaları aracılığıyla pazarlanması zorunlu kılınmıştır.

Dolayısıyla sektör daha kaliteli hizmet vermeye yönlendirilmiştir. Acentaların yanı sıra turizm konutu belgesi sahibi şahıslar da pazarlama yapabilmekte olup vergisel boyuttaki kayıplar ve güvenlik zafiyetine neden olacak konular minimum düzeye indirilecek şekilde düzenlemeler getirilmiştir.

Tüm bu karmaşık sürecin içerisinde ev sahiplerini uyarmamız gereken bir diğer önemli konu da acenta olmadığı halde acenta faaliyeti yürüttüğünü iddia eden kişiler ile imzalanan sözleşmeler. Bu işletmeler A grubu seyehat acentası olmadığı ve pazarlama yetkisi bulunmadığı için doğacak tüm cezai yükümlülükler yine ev sahibi üzerinde olmaktadır. Bu zor süreçte halkımız dikkatli davranmalı , muhatap olduğu firmaların acenta kuruluşlarının sezona yetişip yetişmeyeceğini de sorgulamalıdırlar, belgelerini göstermelerini talep etmeldirler.” dedi.

kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER