Ulaş Demiray: “AKP İKTİDARININ ASIL SAHİPLERİ KADINLARDIR..”

Ulaş Demiray: “AKP İKTİDARININ ASIL SAHİPLERİ KADINLARDIR..”
Bu haber 30 Mart 2023 - 21:21 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

ENEZ MEKTUBU

“AKP İKTİDARININ ASIL SAHİPLERİ KADINLARDIR..”

Ulaş DEMİRAY

“Bir İlçenin AKP’nin Kadın Kolu Başkanı bir paylaşımında AKP İktidarının kadınlar konusundaki getirimlerini sıralamış ve bu konuda, bugünkü AKP’yi savunma gayretinde bulunmuş. Anlaşılıyor ki kadınlarla ilgili olarak AKP döneminde nereden gelinip, nereye varıldığı ya anlaşılmamış, ya da bazı gerçekleri görmek işimize gelmemiş.

***

“AKP ve Kadın” konusu iki zaman dilimine göre çok farklı değerlendirilmelidir. AKP’nin iktidara taşınmasındaki en büyük katkı kadınlardan gelmiştir. 1980 sonrasında Ulusalcı / laikçi egemenlerin baskıcı yöntemleri ile ortaya çıkan Türban karşıtlığına karşı direnişler başlamış ya da başlatılmıştır. Sonuçta, direnenler sadece müslüman kadınları değil özgürlükçü liberal ve çağdaş insanları bile etkilemeyi becererek AKP’yi iktidara getirmişlerdir. Burada vurgulayayım; o gün iktidara taşınan Recep Tayyip Erdoğan değil, o zamanlar ortak akılla yönetilen AKP’dir. Böylece AKP iktidarının bu ilk 10 yılında gerçekten özellikle başörtülü ve türbanlı kadınlar sosyal sınıf atlamışlar ve özgürleşmişlerdir.

***

Bu dönemde, AKP listelerinden daha çok kadın, siyasette bürokraside ve ekonomik alanda yer bulmuştur. Bu dönemde yine AKP, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ denilen tüm kadınlara önemli güvenceler veren bir uluslararası sözleşmeyi TBMM’de oy birliği ile kabul edip yürürlüğe sokmuştur. Bu sözleşme muhafazakarlar ve hatta herkes için bir DEVRİM niteliğindedir. Yine bu dönemde bu sözleşmeye paralel olarak çıkarılan 6284 Sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair bir kanun”la AKP iktidarı, kadına verdiği önemi sürdürmüştür. Bu yasa geleneksel erkek egemenlğine sınır koyan, kadını daha fazla koruma ve güvence altına alan şiddeti ve hatta kadın cinayetlerini önlemeye dönük bir yasadır.

***

Ne var ki, zamanla partinin ana unsuru olan kadınların yerine, pusuda bekleyen cemaatler palazlanıp daha etkin hale geldikçe bu yasalar ERKEK EGEMEN bu kitlelerde rahatsızlık yaratmıştır. Kaldı ki zaten devir de değişmiş AKP yönetimi yerine artık TEK ADAM Yönetimine de geçilmiştir. AKP Teşkilatı sadece emirle elini kolunu indirip kaldıran, işlevi olmayan, usulen var olan bir konuma çekilmiştir.. Yani AKP’nin ORTAK AKIL alışkanlığı tüketilmiş, bitirilmiştir. SARAY dönemi ve yönetimi için AKP artık gereksiz bir ayrıntı olmuştur.

***

Nitekim TEK ADAM döneminde, ilk fırsatta partiye sonradan giren Numan Kurtulmuş’un ve cemaatlerin yüzü suyu hürmetine İSTANBUL SÖZLEŞMESİ bir kararname ile bir gece yarısı yürürlükten kaldırılmıştır. Buna neden olarak sapkınlıklar bahane edilse de asıl neden, kadın-erkek cinsiyet eşitliğine bu çevrelerin hazımsızlığıdır. Çünkü kadının sosyal yaşamda vardığı serbestlik, özgürlük, üretkenlik bu çevreler için kabustur. Onlara göre aile, evin kapısı kapalı iken erkeğe dayak, işkence, taciz ve küçük kızlarını evlendirebilmek dahil her türlü egemenlik hakkını tanıyan bir müessese olmalıdır. O nedenle, HÜDA-PAR ya da Yeniden Refah gibi 6284 den çok rahatsız partilerle iş birliği AKP erkekleri tarafından alkışlarla karşılanmıştır.

***

AKP’li kadınlar bu tehlikenin farkında olmalısınız.. Özlem Zengin’in, Aileden sorumlu bakanın, Gaziantep Belediye Başkanı’nın bu konudaki cesur çıkışlarının arkasında durmalısınız. Elinizdeki bulgurdan ve kazanılmış haklardan olmak üzeresiniz. Özgür yaşayan, hakkını arayan, direnen kadınlara SÜRTÜK diyen çevrelerce koltuk kapmak için kurulan bir kumar masasında tedavüldesiniz.

Ve hiç unutmayınız ki Müslüman kadınlar için ülkemizde, hatta tüm Müslüman ülkelerde DEVRİM niteliğindeki en önemli atılımlar Cunhuriyet döneminde ve büyük önder M.Kemal tarafından yapılmıştır.

İnkarcı olmayın, vefasız olmayın. Reisinize ikbal sağlamak için değil, kadınların kazanılmış hakları için tavır belirleyin..

Ya da susun..”

kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER