Tüm Bel-Sen’in Eğitim Bölge Toplantısı Enez’de yapıldı

Tüm Bel-Sen’in Eğitim Bölge Toplantısı Enez’de yapıldı
Bu haber 10 Kasım 2014 - 13:52 'de eklendi ve 1.149 kez görüntülendi.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri Prof.Dr.Nazım Terzioğlu Kültür ve Eğitim Tesisleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitim toplantısında konuşan Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol, “Türkiye genelinde Tüm Bel-Sen’in bir eğitim programı var. Buradan başladık. Eğitim basın sekreterimiz söylediği gibi bölgeyi ziyaretimizde hem yeni seçilen Belediye Başkanımıza “Hayırlı olsun” demek için, sizin bölgenize gelmiştim. Çok değerli Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. Bölgede bir eğitim çalışması yapacağımızı söyledik. “Bizden başlarsanız çok sevinirim.” dedi. Bizde sizin bölgede başladık. Buda anlamlıydı. Ben, Karadenizli Rize’liyim. Burada deniz kenarında güzel bir yerde programı başlatıyoruz. Bu programın burada başlamasına vesile olan çok değerli Belediye Başkanıma tekrar teşekkür ediyorum.”dedi.

Tüm Bel-Sen Manşet
Erol, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm Bel-Sen’e aramızda bu sendikal mücadeleye katkı koyan, destek veren arkadaşlarımız vardır. Ama görüyorum ki yeni çok genç, dinamik arkadaşlarımızda bugün aramızda. Evet bu bir bayrak yarışı. Biz 90’lı yıllarda başladığımız zaman bizde aynı sizler gibi genç arkadaşlarım için söylüyorum. 26 yaşındaydım. Bu emek hareketine hepimizin katkısı ve desteği vardır. Gelinen noktada neler yaptığımızı, hangi süreçten geçtiğimizi birçok arkadaşımız yaşadığı için bilir. Yasaklı yıllardan geliyoruz. Hani sendikalarımızı açıp, hükümetin kapattığı yıllar iki memurun bir araya gelip konuşamadığı yılları hatırlıyorum. Yasaklı yılları anlatıyoruz. Hani siz Kızılay’a çıkamazsınız dediklerinde, Kızılay’ı işgal ettiğimiz yılları anlatıyoruz. Hani siz toplu sözleşme yapamazsınız deyipte, toplu sözleşme yaptığımız yılları anlatıyoruz. Yürüyemezsiniz dediklerinde yürüdüğümüz yılları anlatıyoruz.

Tüm Bel-Sen Genel Başkan Ömer Salih EROL
Sendikal mücadelemize bizlerle beraber 90’lı yıllarda başlayan bugüne kadar gelen ve bu süreç içerisinde bize destek veren çok değerli Belediye Başkanlarımız vardır. Onlarla beraber yürüdük. Süreci onlarla beraber başlattık. Gaziantep Belediyesi ile İzmit Büyükşehir Belediyesi ile Sefa Sürmen ile başlatmıştık bu süreci. Toplu sözleşme söylendiği zaman insanlara hayal gelirdi. Ama, Sayın Celal Doğan da burada kendisine selam olsun. Başlattığımız süreci devam ettirdik. Hatta yaptığımız toplu sözleşmeyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdık. Ordan 5. büyük dairenin tapu gibi kararı var elimizde. Zati son hükümetin yaptığı programa bakıldığında, onun üzerinden bizim yaptığımız çalışma, uluslararası yapılan sözleşme geçerlidir. Onun üzerinden bir değişiklik yapmak zorunda kaldılar. Yapmış oldukları değişiklikle çk daha bizi tatmin etmedi. Ama, biz süreci başlattık. Bu süreci başlatan Tüm Bel-Sen oldu.
Tüm Bel-Sen kamu çalışanlarının ana gövdesini oluşturmuş, kamu çalışanlarının önünü açmıştır. Şimdi bizim amacımız ne? Önümüzdeki süreci Belediye Başkanımızla beraber daha iyi görmek, toplu sözleşmelerin önündeki engellerin kalkması için mücadele etmektir.

CIMG6035
Şimdi hükümetin programında önümüzdeki dönemle ilgili biliyorsunuz Torba Yasa da birçok getirisi olduğu, götürüsü olduğu. Bunları tartışacağız, konuşacağız. Ama bizim yapılacak olan sendikal mücadeleyi başlattığımız bugüne kadar kazanımlarımızın yok sayılmaması noktasında mücadele etmektir. Bu mücadeleyi biz başlattık, biz devam ettireceğiz. Bizden başka var olan kurulan sendikalarda vardır. Bunların içerisinde bir Memur-Sen’i düşündüğümüzde, yani ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bu konuların içinde yalnızca 657’nin içinde bir tek madde vardır. Buda iş güvencemizdir. İş güvencemizin yok sayılması noktasında Memur-Sen’in Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun Türkiye genelinde insanların sunumunda, “Böyle bir güvence olmaz” diyor. Bunun mutlaka tartışılması lazımdır. Türkiye genelinde kamu çalışanları hükümetin karşısında eğer onun teslim etmesi ne kadar doğrudur, bunu hala anlamış değilim. Diğer sendikaları biliyorsunuz. Bizim yapmış olduğumuz toplu sözleşmeler üzerinde kendisi almış Belediye Başkanlarıyla toplu sözleşmeleri yürütmüşler.
Bizim için önemli olan Belediye Başkanlarının emeğe bakış açısıdır. Bizim siyasi düşüncemiz bütün siyasi partilere eşit yakınlık ve uzaklıktadır. Eğer biz burda bir Belediye Başkanımız tarafından davet edilmişsek, kendisine teşekkür ediyoruz. Bizim bakış açımız, çalışanlarıyla özdeşleşen bir Belediye Başkanı varsa, başımızın tacıdır. Onun mücadelesine de katkı sunmak bizim görevimizdir. Biz asla şunu söylemedik, söylemiycez. Biz ATM memuru olmadık. Biz memur ve emekçiler olarak, Belediye emekçileri olarak, ATM memuru değiliz. Emeğimizin karşılığını istiyorsak, o işyerinde aldığımız ücretin karşılığını vermek durumundayız. Eğer ben Enez’de çalışıyorsam, Enez’de yapılan hizmet, kalıcı hizmet olmak zorundadır. Bizden sonraki gelecek nesile hazır güzel bir ortam yaratmak zorundayız.

Plaket
Bunun için biz herzaman söylüyoruz; biz güneyinden doğusuna, batısından kuzeyine her yerde örgütlü sendikayız. Bütün çalışmalarımız bunun üzerine kurulmuştur. Sadece bir bölgeyi değil, Türkiye’yi temsil ediyoruz. Bizim siyasi olarak bakış açımız herkese yakın ve uzak mesafededir. Bugün bakıldığında, 600’ün üzerinde toplu sözleşme yapmışız. Tabii ki bizim işkolumuzda toplu sözleşme yapan diğer sendikalarda vardır. %100 bir orantı yaparsak, %50’nin üzerinde 2974 belediye vardı. Bunların sanırsam 1500’ü kapanmış. Geriye kalanlarında da bir çoğunda toplu sözleşme vardır. Önümüzdeki süreç zorlu bir süreç olacak. Yani bu sendika yasasında şöyle bir kriter var, personel gideri %30’u aşan belediyelerde sıkıntı var. 2015 yılı sonu itibari ile “Toplu sözleşme yapılamaz” diyor. Bunu doğru bulmuyoruz. Bunun için mücadele edeceğiz. Diyeceğiz ki; “Bu eşitlik ilkesine haykırıdır.” Çünkü belediyelerde işçilerde vardır. Eğer gerçekten memur çalışanlar, emekçiler olarak o belediyede personel gideri %30’u aşıyorsa, evet kabulümüzdür biz kabul ediyoruz. Ama bakıldığında, işçilerle yapılan toplu sözleşmelerle böyle bir kriter yok! Yani işçi sendikaları Belediye Başkanlarıyla oturduğu zaman, anlaşmasını yapıyor, ama önünde böyle bir kriter, böyle bir kısas getirmemişler. Hizmet alımı vardır. İşçilerinde belediye üzerindeki giderleri, personel gideri olarak sayılıyor. Bize şunu da unutturamazsınız diyoruz; “Biz toplu sözleşmeyi 90’lı yıllarda başlattık.Bugüne gelen süreçle yüzlerce toplu sözleşme yaptık.”
İnsan yaşamını, insanlar kendi yaşamını bu toplu sözleşmeler üzerinde şekillendirmişler. Bir anda bunu yok saymak, bir anda kesmek o insanlara işkenceden başka birşey değildir. Bugün bakıldığında, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne kadar hep kamu çalışanları adına görüşme yapmışlardır. Pekiyi ne olmuş? %3’lük zamlarla beraber, kamu çalışanlarını bugüne bakıldığında yapılan araştırmalara göre, açlık sınırının tamda üzerinde veya sınırında bir yerde yaşam standını belirlemeye çalışmışlardır. Biz ne yaptık, bunları doğru bulmadık. Mücadelemizi başladığımızdan günden bugüne kadar taşıdık. Tabii ki bizim için bir sendika mücadelesi olarak, bizim için en güzeli olan Belediye Başkanlarıyla yaptığımız toplu sözleşmedir.
Bu bizim gittiğimiz her yerde onur belgemiz olmuştur. Bir insan, bir ağacı diktiği zaman ordan meyve alınca der ki; “Bu benim eserim. Evet ben diktiğim ağacın meyvesini topladım.” Şimdi bizim için önemli olan ücret sendikası değil, Türkiye’nin sorunları ne varsa hepsini tartışacağız. Ben Karadeniz’liyim. Çay sorunu, tütün sorunu varsa, hepsini tartışacağız. Bugün Türkiye ciddi bir süreçten geçiyor. Komşularımız üzerinden çok büyük sorunlar vardır. Bu konuda düşüncelerimizi söylemek zorundayız. Bugün buraya bir eğitim programı için geldik. İnanıyorum ki, bu eğitim çalışmamız, hem bölgeye, hem sendikamıza, ülkemize, sendikal mücadelemize ivme katacak olan toplantımız katkı sağlayacaktır.” dedi.

CIMG6049
Genel Başkan Erol, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı’ya katkılarından dolayı teşekkür ederek, plaket verdi.

Enez Beld.Bşk. Abdullah Bostancı
Belediye Başkanı Abdullah Bostancı da kısa bir konuşma yaparak, “Enez artık ekonomik ve sosyal alanda hakettiği yere gelecektir. Etrafı nehir, orman, deniz, yamaç paraşütü olan dağlar, tarih ve doğal güzellikleriyle ayrı bir ilçedir. Yaz sezonunda 250 bin insan buraya gelmektedir. Enez, artık konferansların da yapıldığı bir ilçe konumuna gelmiştir. Buraya geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Toplantıya; Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale il ve ilçelerin Tüm Bel-Sen temsilcileri katıldı.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER