Temiz Keşan Derneği Başkanı Mercan; “Temiz havada yaşamak hakkımız!”

Temiz Keşan Derneği Başkanı Mercan; “Temiz havada yaşamak hakkımız!”
Bu haber 09 Mart 2017 - 10:38 'de eklendi ve 879 kez görüntülendi.

Temiz Keşan Derneği Başkanı Tolga Mercan dün düzenlediği basın toplantısında, üye sayılarının 2 bin 314’e ulaştığını belirtirken; Keşan’daki hava kirliliğinin durumu ve kontroller hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Amacımız; Keşan’ı var olan tüm kirliliklerden kurtarmaktır”

Açıklamasına, “Temiz Keşan Derneği’nin yaklaşık 1 yıl önce kuruldu.” diyerek, başlayan Tolga Mercan, şunları söyledi: “Dernek olarak, amacımız; Keşan’ı var olan tüm kirliliklerden kurtarmaktır. Bunların içerisinde hava ve deniz yer almaktadır. Ama bunların içerisinde en fazla kirliliğin olduğu havadır. Bu 1 yıllık süre içerisinde, hava kirliliğiyle alakalı kanunlarda değişiklik yapıldı. Hava kriterleri değişti. Mahalli Çevre Kurulu kararlarında, değişiklikler yaptık. Bununla ilgili olarak, yaptığımız kulisler neticesinde rakamlar yukarıya çekildi. Ayrıca, ithal kömürün girmesine çalıştık. Devletin aldığı kararla birlikte tekrar 1 yıl ötelenmek üzere ileri bir tarihe ertelendi. Ama yerimizde durmadık ve çalışmalarımıza yine devam ettik.”

“Üye sayımız, 2 bin 314’e ulaşmış”

Keşan’ın hava kirliliği ile ilgili sorununa çözüm bulma adına, üye sayısını yukarıya taşıdıklarının altını çizen Tolga Mercan, “Üye sayımız şuanda, 2 bin 314’e ulaşmış durumdadır. Edirne’de en yakın derneğin sayısı 2 bin 100’dür. Dolayısıyla, yetkili mercilerden alınan rapora göre; Edirne’deki en büyük STK, Temiz Keşan Derneği’dir. İnsanlar, ‘hava kirliliğinden bende rahatsızım.’ diyerek, üye olarak, tepkilerini göstermek istediklerini dile getirdiler. Burada, sağ-sol hangi düşünceden olursa önemli değildir. Ortada Keşan ile ilgili bir sorun olduğunu ve sorunun çözülmesini istediklerini dile getiren 2 bin 314 tane üyemiz bulunmaktadır. Böylece, 1 yıl dolmadan Edirne’de en büyük STK olma hedefimize ulaştık. 1 yıllık süre periyodunda, görevimi de tamamlamış olacağım. Göreve gelecek yeni başkanında 2. yılda belli bir hedefi olacaktır. İnşallah hedefimize ulaşırız. Üye sayısı olarak, Edirne ile Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’ndan da fazlayız. Üye sayımız, önümüzdeki yıl sonuna kadar 5 binlere ulaşacağını düşünüyorum.” dedi.

“Kanser vak’aları patladı”

Keşan’da kanser vak’alarının patladığının altını çizen Tolga Mercan, şunları söyledi: “Türkiye’de olmadığı oranda kanser vak’aları ilçemizde yaşanıyor. Bu kanserin sebebinin ne olduğunu herkes çok iyi bilmektedir. Kanseri sadece hava kirliliğine bağlamak çok doğru olmaz. Ama nedenlerden biri olduğunu dile getirebiliriz. Ayrıca, sabah uyandığımızda, arabanın üzerinde siyah tanecikler olduğunu görüyoruz. Konuyla ilgili olarak, Makine Mühendislerine danıştığımda, ısı değerleri farklı karışık kömürlerden kaynaklandığını bizimle paylaştılar. Bu taneciklerin arabaları, evlerin camlarını kapladığı gibi insanların üzerini de kapladığını görüyoruz. Bu hava yoluyla insanların ağzının içerisine giriyor. Bu sağlık konusunda son derece rahatsız edici bir durumdur.”

“Herkes görevini yerine getiriyorsa, hava kirliliği neden yaşanıyor?”

Tolga Mercan, sözlerine şöyle devam etti: “Yaşanan sorunu dile getirdiğimizde, sanki kömürcülerle bir derdimiz var gibi algılanıyor. Ama bizim derdimiz kömürcülerle değil. Herkesin görevini yapmasını istiyoruz. Keşan halkı sağlıklı olsun ve hava kirliliği olmasın. Herkes görevini yaptığını dile getiriyor ancak, sonuca bakıldığında kötü olduğunu görmekteyiz. Madem herkes görevini yerine getiriyorsa, hava kirliliği neden yaşanıyor? Sanki herkes işini yapıyormuş gibi gözüküyor. Artık, insanlar yaşanan sorunun biran önce bitmesini istiyor.”

“Doğalgaz kullanımını herkese tavsiye ediyoruz ve destekliyoruz”

Açıklamasına, “Doğalgaz geldi ve inşallah binlerce eve bağlanır.” diyerek, devam eden Tolga Mercan, şöyle konuştu: “Herkes buna bağlandığında, doğalgazdan ötürü kirlilik ortadan kalkar. Temiz Keşan Derneği olarak, doğalgaz kullanımını herkese tavsiye ediyoruz ve destekliyoruz. Çünkü hava kirliliğini yok etmenin başka şansı yok. Edirne’ye doğalgaz geldi ancak, yüzde 50 seviyesine gelmeleri 11 yıllarını aldı. Keşan’da da belli bir zaman alacaktır.”

“Zabıtların üzerlerinde baskı var”

Keşan Belediyesi kontrollerini yaptığını ve zabıtalarla sohbet ettiklerinin altını çizen Tolga Mercan, “Zabıtlar, ‘bizimde çocuklarımız var.’ diyorlar. Dolayısıyla, zabıtların üzerlerinde baskıların olduğunu görmekteyiz. Hatta, bir apartmana numune almaya gittiğimizde, bir kömürcü arkadaşımız, ‘burada ne işiniz var, başka işiniz yok mu?’ diyerek, tepki gösteriyor. O kişiler, denetleme yapan zabıtalara babalanacak ve üzerine yürüdüğünde, susup gidecek düşüncesiyle hareket ediyorlar. Uygulamadaki arkadaşlarımız kendilerine yapılan tehditten dolayı çok güzel turistik ziyaretlerde bulunuyorlar. Ama kimsenin bir şey kontrol edip, yüzde 100 azaldığını düşünmüyorum. Kısacası, kontroller yapılıyor ama bakıldığında her şey aynı tas aynı hamam devam ediyor.” dedi.

“Cezalar…”

Keşan Belediyesi’nin kestiği cezalar hakkında da, bilgilendirmede bulunan Tolga Mercan sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’da çevre kanunundan bir kömür firmasına 12 bin lira para cezası kesilirken; kabahatler kanunu çerçevesinden de, 50 apartmana, 11 tane de ateşçiye ceza kesilmiş. Biz, çevre birimini ziyarette bulunduk. Kurallara uymayanlara ceza kesilmesi gerektiğini dile getirdik. Ama kabahatler kanunundan değil; çevre cezası kesilsin. Yetkiyi belediye aldıysa, bunu kullanması gerekiyor.”

“Temiz bir havada yaşamayı hak ediyoruz”

Keşan’daki ateşçilerin yakma teknikleri hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Tolga Mercan, “Kömür yastıklama denilen yöntemle yakılması gerekiyor. Ancak, ateşçinin birden fazla yere yetişmek için çuvallarla atılıp, yakılıyor. Böylece ısı yukarıya vuruyor ve insanlar pencere açmaya başlıyor. Ben doğalgaz kullanılan hiçbir evde pencerenin açıldığını görmüyorum. Sorunun çözümü kömür değil; apartman yöneticileri ve onlarla uyumlu çalışan ateşçilerdir. Bunlar işini doğru yapsın hava kirliliği bir günde yarı yarıya düşecektir. Biz, Temiz Keşan Derneği olarak, temiz bir havada yaşamayı hak ediyoruz. Tüm Keşanlılar temiz bir havada yaşayacaklar.” şeklinde konuştu.

“Hiçbir firma SGK’sız işçi çalıştıramıyorsa, apartmanlarda SGK’sız çalıştıramaz”

Keşan’da birçok ateşçinin SGK’sız çalıştırıldığını ifade eden Tolga Mercan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ateşçiler en az 6-7 apartman yaktığını dile getiriyor. Baktığımızda, birçoğunun SGK’sız olduğunu görmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde SGK’sı olmadan çalışan hiçbir işçi yoktur. Hiçbir firma SGK’sız işçi çalıştıramıyorsa, apartmanlarda SGK’sız çalıştıramaz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER