Saros Körfezi Turizm Zirvesi’nde “Master Planı”nın Gerekliliği Vurgulandı..

Saros Körfezi Turizm Zirvesi’nde “Master Planı”nın Gerekliliği Vurgulandı..
Bu haber 22 Mart 2017 - 16:34 'de eklendi ve 1.123 kez görüntülendi.

Edirne Valisi Günay Özdemir başkanlığında yapılan ve Saros Körfezi’nde yaşanan sorunların ele alındığı Turizm Zirvesi toplantısında, bölgede yaşanan sorunlar arasında; su, yol, imar ve bazı evlerin kayıt dışı günübirlik kiraya verildiği yönündeki sorunlar ele alınırken, Vali Özdemir, Saros Körfezi için bir Master Planı’nın gerekliliğine dikkat çekti.

Saat 13.00 sıralarında, İstabul Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde başlayan Turizm Zirvesi’ne; Edirne Valisi Günay Özdemir’in yanı sıra, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncar Ersöz, İpsala Kaymakamı Ali Uysal, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, İpsala Belediye Başkanı MehmetKerman, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. ErhanKabakoğlu, il genel meclisi üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Özdemir: “Tüm alanları değerlendirip bir Master Planı hazırlamalıyız”

Toplantı; Enez Belediye Başkanı Bostancı’nın tüm katılımcılara “Hoş geldiniz” demesiyle başlarken, Saros Körfezi’ni tanıtan 20 dakikalık filmin, katılımcılara izletilmesiyle devam etti. Daha sonra, Enez ile ilgili hazırlanan slayt gösterisi sunuldu. Bu sunumların ardından söz alan Vali Özdemir, bir süre önce Keşan’da yapılan toplantıda; Saros Körfezi’nin, Edirne’de yapılan toplantılarda pek gündeme gelmemesinden dolayı, bu toplantıyı düzenlemeye karar verdiklerini beyan etiğini hatırlattı. Saros Körfezi’nin, tanıtım filminde de görüldüğü gibi ayrı bir turizm alanı olduğunun altını çizen Günay Özdemir, “Tüm alanları değerlendirip bir Master Planı hazırlamalıyız. Bu konuda sizlerin sıkıntıları ve gelecekte yaşanacak sıkıntıları görüşelim.” dedi.

Bostancı: “Mutlaka adalara seferler olmalı”

Özdemir’den sonra söz alan Abdullah Bostancı, katılımcılara, Enez ile ilgili coğrafi bilgiler verirken, Saros Körfezi’nin güzelliklerinden bahsetti. Saros Körfezi’nde, denizin yanı sıra tarihi yerlerin varlığına da değinen Bostancı, “Tarihimiz tam ortada duruyor. Sorunlarımıza geçtiğimizde; Turizm haritasının çıkarılması gerek. Nerede neler yapacağımıza yönelmemiz lazım. Bu haritaya göre geleceğe yönelik hedeflerimiz olmalı. Enez’de limanlarımız atıl. Yanı başımızda olan adalara gidilemiyor. Enez’e bir gümrük istiyoruz. Bu konuda Sayın Bakanımıza geçtiğimiz gün bir dosya sunduk. Mutlaka adalara seferler olmalı. En uzak ada bize 70 kilometre. Bu adalara giderek, var olan turizmi neden buraya taşıyamıyoruz? Örneğin neden bir golf sahamız yok? Elimizde golf sahası için uygun bir alan var. Bu alanı değerlendirebiliriz. Sahillerimiz şu anda yetki kargaşası içerisinde. Bunun biran önce bitirilerek yetilerin sınırları belirlenmeli. Kıyı kenar çizgileri içerisindeki yapıların kontrollerinin ele alınması lazım. Limanlar kesinlikle işletmeye açılmalı. Saros’da nasıl bir turizm gelişecek belirlemeliyiz. Çağdaş turizme yönelmemiz gerek. Bana göre Saros’da güzellikleri ortaya koyacak rota belirlememiz lazım.” diye konuştu.

Özcan: “Koruma maksatlı plan yapacağız ama 1/25 binlik planlar engel oluyor”

Toplantının devamında söz alan Mehmet Özcan, Saros Körfezi’nde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesinin 1/25 binlik planlar olduğunu belirterek, bu planların biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Böylelikle, Saros Körfezi’nde, daha kaliteli yapılar yapılarak, daha modern otellerin ortaya çıkacağını ve bölenin gelişmesine büyük katkı sağlayacağının altını çizen Özcan, “Şu anda bölgenin en büyük alanı bizde. Yazın sahiller bizim sırtımızda. Mücavir alanlarımızda plan tadilatı yapamıyoruz. Koruma maksatlı plan yapacağız ama 1/25 binlik planlar engel oluyor. Belediye dışındaki alanlar biraz daha şanslı. Enez ve Keşan Belediyesi gibi mücavir alanlar içerisinde bitmiş alt yapı çalışmaları var.” şeklinde konuştu.

“Tozlu yolları, leş kokan sokaklara para harcamak için kimse gelmez”

Belediyelerin mücavir alanları dışında kalan yerlerde ise kanalizasyon, içme suyu ve yollar ile ilgili büyük sorunlar yaşandığını ifade eden Mehmet Özcan, şunları söyledi; “Turist eğlenmeye gelir. Ancak tozlu yolları, leş kokan sokaklara para harcamak için kimse gelmez. 2014 seçimlerinden sonra kapanan beldeler oldu. Bu belediyelerin araçları ellerinden alındı. Sahillere tek çöp toplama aracıyla hizmet ediliyor. Mücavir alanların dışında Mecidiye, Gökçetepe, Sazlıdere’nin çöplerinin toplanmasına yardım ediyorum. Bunlar organizasyon içerisinde yapılırsa daha başarılı oluruz. Limanlar konusunda sıkıntımız var. Bu konuda bir toplantı yapmıştık. Edirne’de 3 balıkçı barınağı tesisimiz var. Yayla hariç hiçbirinin planı yok. Bu nedenle kullanamıyoruz. Mücavir alan sorunu var. Belediyeler merkezi bütçeden pay alır. Yani ülke genelinde toplanan vergilerin belli kısmı belediyelere ayrılır. Enez’in nüfusu taş çatlasın 4 bin ama yazın 50 bin oluyor. Keşan’da yazın 150 bin nüfus oluyor. Kendi merkezimizden kısıp sahillere yatırım yapıyoruz. Turizmden katkı bekliyoruz ama sorunlarımızı çözmekte biraz gevşek davranıyoruz. Yayla’ya sıfırdan su getirdik. Alt yapı hizmetleri ciddi paralar gerektiriyor.”

Savuran: “Artık somut bir adım atılmasını bekliyoruz”

Toplantının devamında, Saros Körfezi boyunca yaşanan sorunların dile getirilmesi için katılımcılara söz verildi. Bu bölümde ilk olarak söz alan Enez Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İzzet Savuran, yapılan bu tür toplantılarda bir sonuca varılamamasından dert yanarken, Sorunların dile getirildiğini, ancak çözüm noktasında nereye takıldıklarını merak ettiklerini ifade ederek, artık somut adımlar görmek istediklerini kaydetti. TÜ (Trakya Üniversitesi Keşan MYO (Meslek Yüksekokulu) Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Öğretim Görevlisi NasıfKoyuncu ise Keşan MYO olarak, bölge turizmine katkı sağlayacak bazı çalışmalar yaptıklarını, bu anlamda, köyü dönüşü sağlamak için ev pansiyonculuğu kurslarını başlatarak, alternatif gelir kaynakları yaratmayı hedeflediklerini kaydetti.

Kılıçaslan: “Saros’u kurtarmak istiyorsak, temiz bir suya ihtiyacımız var”

Enez’de otel işletmecisi Hasan Güler, Enez’de çöp sorunundan çok yakındıklarını vurgulayarak, bunun yanında, yol sorunu yaşadıklarını, bölgede tatilci getirmek için çevrelerini kullanmak zorunda olduklarını belirtip, imar konusuyla ilgili sıkıntıların da çözülmesini istedi. Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı AbbasKılıçaslan kooperatifin 1989 yılında kurulduğu bilgisini vererek, şunları söyledi; “5 bin 300 üyemiz var. Sorunlarımız çok. Sorunlarımızın en başında su sorunu geliyor. 16-17 kuyudan Erikli Sahili’ne su vermekteyiz. Arıtma sistemimiz yok. Bu konuyla ilgili DSİ projesi var. Şu anda harita çalışmaları bitmiş. İçilebilir bir suyumuz yoksa turizmden bahsetmenin anlamı yok. Biyolojik arıtma tesisimiz yoğunlu kaldıracak düzeyde değil. Belediye Başkanımız bu konuda bir proje hazırladı. Saros’u kurtarmak istiyorsak, temiz bir suya ihtiyacımız var. Sorunları çözersek daha güzel bir turizm bölgesi oluruz.”

Demiray: “Saros ile Enez aynı kaba konulamaz”

Toplantının devamında, Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Başkanı Ulaş Demiray söz aldı. Sözlerine; “Önce hangi turizmi yapacağımıza karar vermeliyiz” diyerek başlayan Demiray, “Saros ile Enez aynı kaba konulamaz. Enez 12 ay turizm yapılacak bir potansiyele sahip. Tarih, inanç turizmi ve Gala Gölü var. Enez bir dünya markası olabilir. Saros’u bilmiyorum. Saros yabancı turistin gelmesi hayal. İç turizme dönük olabilir.” dedi.

Balaban: “Biz ne yapalım; Köyü mü terk edelim?”

Daha sonra Saros Körfezi Mecidiye Turizm Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı İrfan Balaban söz aldı. Mecidiye bölgesindeki sıkıntının, taş ocakları olduğunun altını çizen Balaban, “Birkaç gün önce Veysel Eroğlu’nun bir genelgesi gözüme çarptı. Taş ocakları denize 2 km’den az olamazmış. Bizde bugüne kadar açılmış olan taş ocakları, sahile de evlere de 300 metre mesafede. Geçtiğimiz gün, taş ocaklarındaki dinamit patlamasında deprem oldu diye vatandaşlarımız evlerinden çıktı. Balıklara, yer altı sularına zarar veriliyor. Köyümüzde ev pansiyonculuğu ilerledi. Taş ocaklarına giden yol köy içerisinden geçiyor. Büyük kamyonlar gece 2-3’te geçiyor. Bu rahatsızlık verici. Son açılan ocak için bize kimse sormadı. Valiler, bakanlar; ‘Olmaz böyle şey’ dediler gittiler. Yeni ocağı açarken ÇED raporuna gerek yok denildi. Biz ne yapalım; Köyü mü terk edelim?” diye konuştu. Mecidiye köyü Muhtarı Mesrur Sözbir de taş ocaklarının yanı sıra, yapımına 3 yıl önce başlandığını, ancak hala bitirilemediğini söylediği kanalizasyonun tamamlanması gerektiğini ve bu konuda Vali Özdemir’den yardım istediğini iletti.

İşçimen: “Turizm Meslek Lisemiz Ticaret Lisesi bünyesine alınacakmış”

Saros Körfezi Turizm Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Mustafa İşçimen de, Erikli Sahili’nde, 1969 yılından beri devam eden davaya dikkat çekip, bu konuda destek olunması halinde bin 800 kişinin mağduriyetinin çözülebileceğini ifade ederek, kamuoyunda geçtiğimiz gün konuşulan “Turizm Lisesi kapatılacak mı?” iddialarını doğrular nitelikteki şu açıklamayı yaptı; “Bize eleman anlamında destek olan Keşan Turizm Meslek Lisemiz var. Yetişmiş elaman tedarik ediyoruz. Bu okulumuzun taşınma kararı gelmiş. Ticaret Lisesi bünyesine alınacakmış. Bu okul mutlaka özgün olmalı. 180 öğrencimiz var. Modern bir mutfağı var. Mükemmel şeyler yapılıyor. İleriki yıllarda öğrenci sayısı artacaktır. Ayrıca yazın asayiş konumuz var. Erikli jandarma karakolu yoğun şekilde çalışıyor. Ama yeterli değil. Yazın 200 bin nüfus oluyor. Sadece 6 rütbeli ve 25 asker görev yapıyor.”

Bocuk Gecesi Valilik materyallerinde yer alınması talep edilirken, Yayla Balıkçı Barınağı’na dikkat çekildi

Keşan TSO Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu da, inşaat sektörü ile ilgili sorunlar yaşandığını, 2016 yılı Mayıs’ından beri projelerin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde durduğunu, ayda bir defa toplanan bu kurulun, 15 günde bir toplanmasını beklediklerini söyledi. Sultaniçe’de ikamet eden Hüseyin Topçu da, Trakya ve İstanbul Üniversitesi’nin turizm bölümü açmasını istedi. Gökçetepe köyü Muhtarı Abdullah Kemik, imar sorunundan dert yanarak, “Belediyelerin kapatılmasından sonra imar durumu sıkıntıya girdi. Vatandaş yaptığı yatırımı gözden geçiriyor. Cenevizlilerden kalan kalenin taşları dökülüyor. 2 yıl içinde tadilat yapılmazsa tamamen yıkılacak.” derken, Çamlıca Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Tahir Demirel, turizmde kültürün de yer alması gerektiğini, bu anlamda her yıl düzenledikleri Bocuk Gecesi’ni son 2yıldır Keşan TSO imkanlarıyla yaptıklarını, bundan sonra Edirne Valiliği’nin tanıtım materyalinde yer almaları gerektiğini, bir sonraki toplantının da Çamlıca’da yapılması talep etti. Cemalettin Uslu ise Yayla Balıkçı Barınağı ile ilgili yaşanan soruna dikkat çekerek, “Kıyı tahribatına sebep oldu. 60 metreden daha uzun mesafedeki kumsal yok oldu. Bu tahribat devam edecek mi? Yapılaşma önemli ölçüde sorun halinde. %90 imarı yönüyle yapılaşmış durumda. Bundan sonra nasıl devam edecek? Ev pansiyonculuğunun bir standardı yok. Önemli günlerde fiyat yükseliyor. Buna da bir standart bulmak lazım.” diye konuştu.

DOÇEK Başkanı Hakan Eşme: “Bölgemizde yapılan spor etkinlikleri sadece yazın  su turizmi değil, kara turizmi de gelişmeli. Bunları yapmalıyız” dedi.

Kabakoğlu: “İyi ki burada Trakya ve İstanbul Üniversitesi var”

Rektör Prof. Dr. Erhan Kabakoğlu, Enez’in, önemli bir bölge olduğunu ve bu anlamda, yapılan toplantıya da önem verdiklerini dile getirerek, “Bölgenin sorunları karşısında üniversite olarak çözüm bulmaya çalışıyoruz. İyi ki burada Trakya ve İstanbul Üniversitesi var. ‘Geliyorlar bir şey bırakmıyorlar’ anlayışı üniversitelere zarar verir. Trakya Üniversitesi olarak bölgenin değerlerini yakından takip ediyoruz. Kendi çocuklarınızı 4 bin nüfuslu bir yere gönderir misiniz? Enez bir takım alt yapı yatırımlarını yapmalı ve biraz büyük düşünmeli. Enez’in ayağa kalkması için destek olmaya hazırız. Ama bir takım ev ödevleri duruyor.” dedi.

Özdemir: “Cezalar ağır olarak uygulanacak”

Toplantının kapanışını Vali Günay Özdemir yaptı. Toplantıda dile getirilen sorunlara göre; Bölgenin bir Master Plana ihtiyacı olduğunun yeniden altını çizen Özdemir, şunları söyledi;
“Bu uzmanlar tarafından hazırlanmalı. Bunu en kısa zamanda çözmemiz gerek. Hangi bölgemizde neler var, hangi bölgede neler yapmamız lazım. Her yerde aynı şeyi yapmamız doğru olmayabilir. Bu yüzden bölgesel anlamda planlama gerekebilir. Üniversitelerden alacağımız bilgilerle yapmamız lazım. Günü birlik problemi üzerinde yoğunlaşacağız. Son çıkan yasada kiralarla ilgili ciddi cezalar geldi. Bu sene ciddi denetimler yapacağız. Cezalar ağır olarak uygulanacak. Gala Gölü ile ilgili çalışmalar da devam ediyor. Doğal gaz kırsal alanlara kadar gelecek. Yazlık bölgeye doğal gaz gelmesi turizm anlamında katkı sağlayacak. Bölgesel anlamda tüm sahillerimizin hepsine özel bakmamız lazım. Her bölgenin kendine göre değerleri var. Mahalli anlamda ürettiklerimizi köy pazarlarında satabiliriz. Bu ekonomik olarak büyük katkı sağlayacaktır. Köy pazarlı bölge için önemli. Bu toplantılar devam edecek. Bundan sonraki toplantılarımızı sektörel bazda yapacağız.” dedi.

Toplantı; toplu fotoğraf çektirilmesinin ardından sona erdi. (Haber: İlker GÜREL – Fotoğraflar: Ömer ÇAKICI)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER