SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU VE GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI YAZICI, BÖLGEMİZDE ZİYARETLERDE BULUNDU

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU VE GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI YAZICI, BÖLGEMİZDE ZİYARETLERDE BULUNDU
Bu haber 14 Ekim 2013 - 10:24 'de eklendi ve 1.912 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, beraberlerinde Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammet Bilal Macit, Müezzinoğlu ve Yazıcı ve beraberindekiler önce Edirne’ye, oradan Uzunköprü’ye buradan İpsala’ya, son olarak da Keşan’a geldi.

 Manşett

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve İpsala Ticaret Borsası organizasyonunda Şapçı Ağadayı Tesisleri’nde düzenlenen bölgenin sorun ve çözüm önerilerinin konuşulduğu yemekli toplantıya katıldı.

RESİM

Toplantıya, Müezzinoğlu ve Yazıcı’nın yanı sıra; AK Parti Edirne eski milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, İpsala Kaymakamı M. Ali Gürbüz, Enez Kaymakamı İhsan Ayrancı, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Enez Belediye Başkanı Ahmet Çayır, İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri, AK Parti il ve ilçe başkanları ile yönetim kurullarının üyeleri ve partililer katıldı.

BAKANLAR 2013 (3)

BAKANLAR 2013 (6)

DSC_4904

Toplantının moderatörlüğünü Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yaptı.

Bölge sorunları ve sıkıntılarının dile getirildiği toplantıda ilk konuşan Helvacıoğlu, AVM yasasına değinerek, düzenlemenin tarafları rahatsız etmeyeceği ve her kesimin hak ve hukukunu koruyacak nitelikte olmasını beklediklerini bildirdi. “Alışveriş merkezleri, büyük mağazalar ve zincir mağazalar kanun tasarısı, KOBİ’lerin dirilişini sağlayacak ve haksız rekabeti önleyecek.” diyen Mustafa Helvacıoğlu, “Memur, işçi, emekli ve fakirin yıllardır küçük esnafı kredi kapısı olarak kullandığını hepimiz biliyoruz. Ülkemiz en büyük ekonomik krizleri yaşarken küçük esnaf veresiyesi sayesinde kredi kapısı olmuştur. Dolayısıyla küçük esnafı korumak sosyal bir görevdir.” dedi.

DSC_4941
Esnafı ayakta tutmak ve yaşatmak adına ortaklık kültürünü geliştirme modelinin tartışılması gerektiğini savunan Mustafa Helvacıoğlu, “En az üç esnafın birleşmesi ile başlayan sistemde, devlet desteğinin kademe kademe artması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yöntem hem kurumsallaşmayı hem de esnafın ayakta kalmasını sağlayacak.” şeklinde konuştu.

DSC_4954

Daha sonra söz alan İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin de bütçe ve muhasebe yönetmeliğinde yapılan değişiklik, Hamzadere Barajı bölgesindeki sulama projeleri ve pirinçte KDV yönünde soruları yönelterek, “Avrupa birliği fonlarından faydalanmak istiyoruz.” dedi.

DSC_4967

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük ise Hamzadere Barajı’nı doğru kullanmak ve ülkenin tarım ve hayvancılık sektörü için örnek teşkil edecek bir proje yaratmak adına planlı üretim modeline geçmek gerektiğine değindi. Yörük, Hükümet’ten, bölgeye tarım ihtisas organize sanayi bölgesi getirilmesi yönünde destek beklediklerini belirtti.

DSC_4976

Daha sonra konuşma yapan Keşan Madeni Eşya Demirciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkan, sicil affı, defter tasdiklerinin odalara verilmesi, emekli esnaftan yapılan kesintiler yönünde isteklerini aktardı.
Küçük esnafın zor durumda olduğunu belirten Erkan, “Tarhana yiye yiye, evde dolaşırken karnı acıkıyor.” şeklinde de espri yaptı.

DSC_4979

Keşan’da açılan Turizm Lisesi için emeği geçenlere teşekkür eden Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çakmak da borçların yapılandırılması için çıkartılan Torba Yasa’nın yeniden çıkartılmasını istedi. Son sözü alan Enez Belediye Başkanı Ahmet Çayır ise Enez Limanı’ndaki feribot seferlerinin yapılabilmesi için çalışma başlatılmasını istedi.

Daha sonra ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuştu.

YAZICI: “BİZİM TARZIMIZ BELLİ”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sorulara cevap vermeden önce hükümetin politikaları hakkında bilgi vererek, “Bizim tarzımız belli.”  dedi. Halkın ve hükümetin gündeminin birbirinden ayrı olmamasına dikkat çeken Yazıcı, popülizme karşı olduklarını da belirterek, popülist uygulama ve yaklaşımların ekonomiye büyük zararlar verdiğini söyledi. AVM’ler ve Oda ve Borsa’larla ilgili kanun değişikliklerine gidildiğine işaret eden Hayati Yazıcı, şunları söyledi: “Çok açık ve samimi bir toplantıda bulunuyoruz. Ben bu tür toplantıları severim. Planladığımız işlerin sıralamasını, Hazine’deki size ait vergilerle toplanan paralara bakar, ona göre hareket ederiz. Kanunları çıkartırken mutlaka onların merkezine, insanı yerleştiren bir anlayışın sahibiyiz. ‘İnsanı yücelt ki devlet yücelsin’ sözü bizim kılavuzumuz olmuştur. İnsanı algılayan, tanımlayan bir anlayışa sahibiz. İnsan hakları, demokratik haklar, sosyal ve kültürel haklar var ama devlet hakkı diye bir kavram yok. Çünkü devletin hakkı olmaz, görevi olur. Devlet, bir hizmet ünitesidir. Devleti millet oluşturur. Millet, etnik kimliği ifade etmez. Türk Milleti ortak değerimizidir. 2002 yılından bugüne kadar Türkiye’nin, büyük bir değişim ve gelişim yaşamasının arkasında da bu anlayış vardır.”

DSC_4983

“TİCARİ POTANSİYELİ OLUŞTURUN,ENEZ’E GÜMRÜK KURALIM”

Daha sonra soruları yanıtlayan Yazıcı, bölgeye Hamzadere Bölgesi denmesinden dolayı katılımcıları kutladı. Hayati Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu bölgenin özelliğini de bana anlatırsanız memnun olurum. AVM Kanunu, düzenlenmeye muhtaç bir alan. Bunun için 3 kez taslak hazırlandı. İsmini değiştirerek, ‘Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’ dedik. AVM’ler, Büyük Mağazalar, Zincir Mağazalar ve perakende ticareti düzenleyecek. Bu kanunla aynı sokağa, birden fazla aynı işyeri açılamayacak. İşyeri sayısı ihtiyaca göre belirlenecek. Şehirlerin stratejik projeleri yapılacak. Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerle sanat alanları da yaşatılacak. Esnaf ve sanatkarların kredilendirilmesine gelince, biz esnafı en yüksek derecede destekleyen bir anlayışız. Esnafımız Halk Bankası vasıtasıyla belirli miktarlarda kredi alabilmektedir. Faizi ise yıllık %4. Enez Limanı, ticari aktivitenin oluşmasına bağlıdır. Enez’de bunu oluşturun, hemen gümrüğü getirelim. Oraya atayacağım gümrük müdürünün işi olması lazım. Daha önce başvuru olmuş ama yeterli potansiyel olmadığı için vazgeçilmiş. İşlemleri başlatırsanız, mobil gümrük de oluşturabiliriz. İpsala Gümrük Kapısı zaten gelişmiş bir kapı. Ancak bazı düzenlemeler yapılabilir. Tamire gelen araçlarla ilgili gümrük mevzuatı sorununa gelince, bu iş için daha önceden gerekli çalışmaların yapılması için talimat vermiştim. İnşallah birkaç arkadaş bu işe kurban gitmez. Bütün gümrük işlemlerini iç merkezlerde yapıyoruz. Gümrük kapılarında gümrükleme işlemleri değil, gümrükleme kontrol işlemleri yapılır. Bunun iyi bilinmesi lazım. Tarım İhtisas ve Organize Sanayi Bölgesi kurulmasıyla ilgili isteğinizi de ilgili arkadaşlara ileteceğim ama sicil affına gelince biz onu 2009 yılında çıkardık. Başka da sicil affı çıkartılmayacak! 6111 Sayılı Kanun ise Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük borç yapılandırmasıdır. Bunu yaptık ama bazılarının yükü fazla olduğu için yeniden bu kadar büyük bir borç düzenlemesi gündemimizde yok.” dedi.

DSC_5038

MÜEZZİNOĞLU: “ÇELTİK KDV ORANIYLA

İLGİLİ GEREKLİ ÇALIŞMA BAŞLADI”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Hamzadere bölgesi konusunda gösterilen ilgiye teşekkür ederek, 2,5 yıl önce bölgeye milletvekili adayı olarak geldiği günden beri, bölgenin ortak aklını oluşturmak için çalıştığını kaydetti. Müezzinoğlu, Edirne’nin bütün siyasi dinamikleriyle, ortak aklın en güzelini Hamzadere bölgesiyle ortaya koyduğunu söyledi. Doğrudan soruları yanıtlayan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çeltik KDV oranıyla ilgili, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gerekli çalışmayı başlattı. Bu konuda burada aramızda bulunan bakanımızın da desteğini bekliyoruz. Sağlık Bakanı olarak, İtalya’da pizzanın ya da makarnanın sağlığa aykırı olduğu konusunda insanı pek konuşturmazlar. Ama nedense ülkemizde pirinç hakkında olumsuz dedikodular var. Oysa pizzayı, pirinçten daha fazla yedirmeyi başardılar. İpsala pirinci ülkemizde bir marka olacak. Pirinç sağlığa zararlı değildir. Azı karar çoğu zarar diyebiliriz. Hangi gıda olursa olsun, bu hepsi için geçerli. Pirinç aleyhine yapılan açıklamalar, bilinçli ve kasıtlıdır. Bunlara bilimsel açıklamalarla cevap vermemiz gerekir. Hamzadere Barajı bu bölgenin büyük bir zenginliğidir. Biz hiç popülist olmadık. Hangi gelişmiş ülkede emeklilik yaşı 51 olan veya 31 yaşında emekli olanlar var? Ülkemizdeki emeklilerin ortalama yaşı 51, Yunanistan’da ise 71. Yani biz emeklisine 20 yıl daha fazla emekli maaşı ödeyen bir ülkeyiz. Biz her yıl bir milyon insana iş bulmak zorundayız. Emekli maaşlarına zam yapmak bir bütçe sorunudur. Bu ülkenin imkanları belli. Böyle bir sistem hiçbir gelişmiş ülkede yok. Bu konuda katılımcılarla yine anlaşamayacağız. Enez Limanı ve Gümrük konusunu inşallah Ulaştırma Bakanlığı ile görüşeceğiz.”

BAKANLAR 2013 (14)

“KEŞAN’A YAPILACAK HASTANENİN UYGULAMA PROJESİ

BU AY SONUNDA TESLİM EDİLECEK”

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Keşan’a yapılacak yeni devlet hastanesiyle ilgili uygulama projesinin hazırlandığını, bu ayın sonunda uygulama projesinin teslim edileceğini ve kısa sürede de ihale sürecini başlatacaklarını bildirdi.
Müezzinoğlu, “Hukuki sorun yaşamazsak çabuk bitecek. Söz konusu arazide Milli Eğitim Bakanlığı’na ait 9 dönümlük arazinin tahsisi yapıldı. Plan tadilatlarını gerçekleştiren Keşan Belediye Meclisi’ne ve Başkanımıza da teşekkür ederim.” dedi.

İpsala’ya yapılacak devlet hastanesinin proje çalışmasının devam ettiğini ve onun da bu ay sonunda tamamlanacağını kaydeden Mehmet Müezzinoğlu, “Tahminen, Keşan devlet hastanesi 31 milyon 500 bin, İpsala devlet hastanesi ise 6 milyon 250 bine mal olacak. Keşan Adliyesi ise 11 Kasım 2013 tarihinde ihaleye çıkmış olacak. Bu müjdeyi de vereyim. Enez’e yapılacak Entegre devlet hastanesi için de mevcut binanın yıkım kararı alındı. Bir de Keşan’a 5-6 hekimli ağız ve diş sağlığı merkezi açmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.
Mehmet Müezzinoğlu konuşmasının sonunda, herkesin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, şehit ve gazi ailelerini ziyaret etmelerini istedi.
Konuşmaların ardından Şapçı Ağadayı Hotel’deki program sona erdi.

DSC_5080

ESNAF ZİYARETİ…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, daha sonra Keşan merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştirerek vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı.

BAKANLAR 2013 (8)

Esnaf ziyaretleri kapsamında Önder Gazetesi’ni ziyaret etti. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, AK Parti İlçe Başkanı Hakan Çevikel ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Güven ve bazı partililer geldi.

DSC_5069

Önder Gazetesi sahibi Feyzullah Aktan ile görüşen Müezzinoğlu, Aktan’ın sorduğu Keşan’a yeni yapılacak devlet hastanesinin ardından mevcut hastane yerinin ne şekilde değerlendireceği sorusunu şöyle cevapladı: “Önce boşalsın, ondan sonra Sağlık Bakanlığı olarak neye ihtiyaç var, ikinci olarak da Keşan’ın neye ihtiyacı var bakacağız. Ama şu an doğmamış çocuğa don biçmeyelim. Önce adam gibi hastanemizi yapalım.”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, esnaf ziyaretlerinin ardından Tekirdağ’a gitmek üzere Keşan’dan ayrıldı.

www.kesanhalkinsesi.com

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER