Mustafa Helvacıoğlu, En Roman Dostu Belediye Başkanı ödülü aldı

Mustafa Helvacıoğlu, En Roman Dostu Belediye Başkanı ödülü aldı
Bu haber 26 Haziran 2022 - 22:20 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi.

Mustafa Helvacıoğlu, En Roman Dostu Belediye Başkanı ödülü aldı

  • Ödülü tüm Roman kardeşlerimiz için gururla alıyoruz.
  • İlçemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın gelişimi için projeler üretmeye, birlikte başarmaya devam edeceğiz.
  • Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesi konusunda elimizden gelenin hep fazlasını yapacağız.
  • Roman vatandaşlarımızın sorunlarını ortadan kaldırmak için Edirne’nin ve Keşan’ımızın pilot bölgeler olarak seçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
  • Roman vatandaşlarımızın sorunu da işsizlik değil mesleksizlik.

Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ve Roma Active Albania ve Ergo Network ortaklığında yürütülen, Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin Türkiye’de yürütücüsü olduğu Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Kadının Değişim Gücü projesi çerçevesinde İstihdam Politikaları Özel Ödülü Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun oldu.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ödülü, İstanbul’da Bostancı Dedeman Hotel’de düzenlenen törenle aldı.

Ödülünü Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus’tan alan Helvacıoğlu, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Roman vatandaşlarımızın gelişimi için projeler üretmeye, istihdam olanakları oluşturmaya devam edeceğiz. Roman vatandaşlarımız Keşan’ımızın her zaman ayrılmaz bir parçası. Roman vatandaşlarımıza yönelik katılımcı, bütünleştirici politikalar ve hizmetler üretmeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Teknolojik gelişmelerle birlikte Roman toplumunun bu gelişmelere ayak uydurmakta zorlandığını, geçmişten geleneksel mesleklerinin pek dışına çıkamadıklarını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan ve Edirne olarak büyük bir çaba gösteriyoruz. Roman kardeşlerimiz bizimle iç içe ve can cana. Ancak hem bizim hem de onların topluma entegre olmaları için üzerimize düşen sorumluluklar var. Onlarsız Edirne ve Keşan’ı geliştirmeyi düşünemeyiz. ” dedi.

Keşan’da nüfusun yaklaşık %20’sini Roman vatandaşların oluşturduğunu, çalışan kişi sayısına oranla çok ciddi sayıda Roman vatandaşın Keşan Belediyesi’nde çalıştığını ve bununla gurur duyduğunu belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Covid-19 pandemisinden önce 2019 yılında ihtiyaç sahibi 35 Roman çocuğuna toplu sünnet şöleni gerçekleştirdik. Şehrimizde geçimini At Arabacılığı ile sağlayan 152 aileye triporter verdik. Bu proje; Türkiye’de ilk kez Belediyemiz tarafından yapıldı. Ülkemizde de örnek gösterilmekte. İnsan ve hayvan sağlığı, çevre kirliliği, çağ dışı görüntünün ortadan kaldırılması, hayvanların yük taşımacılığından normal hayatlarına geçişin sağlanması hedeflemiştik. 2021 yılında pandemic sürecinde; hamallıkla geçinen 300 Roman vatandaşımıza 3 ay x 1.000 ₺ =3.000₺, müzisyenlikle geçinen 360 Roman vatandaşımıza 3 ay x 1.000₺=3.000₺ nakdi yardım yaptık. Özellikle pandemi sürecinde olmak üzere; halen yıl boyunca 1200 Roman aileye yiyecek erzak, yakacak, bebek bakım ve gelişim malzemelesi destekleri verilmekte. Keşan Belediyesi olarak şehrimizin ara eleman ihticaını karşılamak için kurduğumuz İŞKUR Hizmet Noktamız ile ara eleman ihtiyacını kendi öz kaynaklarımızdan sağlıyoruz. Ayrıca 2022 yılı içerisinde İlçe Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdürlüklerimiz ile koordineli mesleki eğitim kursları açmayı planlıyoruz. Keşan’ da işsizlik sorunu yok, mesleksizlik sorunu var. Bu sorunu ortandan kaldırmak için çalışmalar yapıyoruz. Askere giden gençlerimize ve ailelerine de mali destek veriyoruz. 2021 yılında 83 gencimize mali destekte bulunuldu. 26 adet seyyar satış arabası da geçimini seyyar satışla idame ettiren Roman vatandaşımıza verildi. Trakya Kalkınma Ajansı’na SOGEP Programı kapsamında proje hazırladık. İzzetiye Mahallemizde mülkiyeti belediyemize ait olan 17.656,24 m²’lik alana 20 adet 225m²’lik sera kuruyoruz. Kurulan seralarda mevsimlik işçilik yapan vatandaşlarımız istihdam edilecek. Projemizle hem mevsimlik işçi olarak evlerinden gitmek zorunda kalmayacak, hem ilk ve orta öğretim düzeyindeki çocuklarımız öğrenimlerini aksatmamış olacak. Hem de yetiştiricilik yaparak katma değer yaratacaklar, ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar.” dedi.

Belediye Meclisi’nde Roman vatandaşların 2 temsilcisinin bulunduğunu da ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, onların da işin özüne yönelik bilgi ve birikim ve yönlendirmeleri ile işbirliği içinde Keşan Belediyesi’nde çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Roman vatandaşların seçim dönemlerinde oy potansiyeli olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Helvacıoğlu, “Seçimden önce de şimdi de Keşan’da yaşayan tüm Roman kardeşlerimin derdi benim derdim. Bu dertlere çözüm bulmak için biz çok çalışacağız.” dedi.

kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER