Mustafa Helvacıoğlu: “100. Yılında Her Yönüyle Keşan Sempozyumunu ortaya koymaktan iftihar ediyoruz”

Mustafa Helvacıoğlu: “100. Yılında Her Yönüyle Keşan Sempozyumunu ortaya koymaktan iftihar ediyoruz”
Bu haber 02 Aralık 2022 - 14:11 'de eklendi ve 134 kez görüntülendi.

100. Yılında Her Yönüyle Keşan Sempozyumu değerlendirildi

Mustafa Helvacıoğlu: “100. Yılında Her Yönüyle Keşan Sempozyumunu ortaya koymaktan iftihar ediyoruz”

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan Ticaret Borsası ve Keşan Kent Müzesi’nin paydaş olduğu, 17-18 Kasım tarihlerinde düzenlenen 100. Yılında Her Yönüyle Keşan Sempozyumu ile ilgili değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Saat 14.15 sıralarında Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda başlayan toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orkun Özkaya, Keşan TSO Genel Sekreteri Erdem Başak ve Keşan Belediyesi Kent Müzesi Koordinatörü Aslı Avcı katıldı.

Atakişi: “Bu iş birliği bitemeyecek ve etkinliklerimiz sürecek”              

Toplantıda ilk olarak konuşan Atakişi, sempozyumu birlik ve beraberlik içerisinde planladıklarını belirterek, “120’ye yakın akademisyenin katıldığı, 90 adet bildirinin sunulduğu, 3 ayrı panelin yapıldığı, 18 farklı oturumun gerçekleştiği bir etkinliği başarıyla tamamladık. Çok değerli bilgiler derlendi. Bunlar tekrar hakem süreçlerinden geçirilecek. Arzu eden hocalarımızın makaleleri duyurulacak ve söz verdiğimiz gibi sempozyum kitabı yayınlanacak. Yazarlarımıza 1 ay süre verdik. Aralık ayı sonunda tam metinleri toplayacağız. Bilim kurulumuz bu metinleri inceleyecek. Bu kitabın da uluslararası bir yayım evinin yardımıyla basım-yayımını yapmayı planlıyoruz. İnternetten de paylaşımını düşünüyoruz. İnternetten paylaşınca tüm dünyaya ulaşıyorsunuz. Keşan ile ilgili bir tarama yaptığı zaman bu kaynağa ulaşılabilecek. Klasik anlamda da paydaşlarımızın desteğiyle bir kitap çıkarmayı ümit ediyoruz. Bu iş birliği bitemeyecek ve etkinliklerimiz sürecek. Biz hızımızı aldık. Arkamızda başkanlarımızın da destekleriyle daha geniş katılımlı etkinlikler planlıyoruz. Tarımla ilgili 1 günlük panellerle taçlandıracağımız toplantılar zinciri planlıyoruz. Gıda OSB’mize ve diğer çalışmalara katkı sunacak.” dedi.

Özkaya: “Ortak akıl birliği içerisinde hareket ederek sempozyum etkinliğimizi gerçekleştirdik”

Atakişi’nin ardından söz alan Özkaya, Keşan TSO olarak bölgeye akademik anlamda kazandırılan ve Keşan’ın 100. yılında düzenlenen 100. Yılında Keşan Sempozyumumuzun olumlu etkilerinden oldukça mutlu olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Trakya Üniversitemiz, Keşan Kaymakamlığımız, Keşan Belediyemiz, Keşan Ticaret Borsamızın işbirliğinde ortak akıl birliği içerisinde hareket ederek sempozyum etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bölgemize 120 yakın akademisyenimizin geldiği sempozyum etkinliğimizde Keşan’ımız ile ilgili önemli bildirgeler yayınlanarak bölgemizin akademik alanda ilk defa bilinirliğini bu denli arttırdığımızı düşünüyorum. Bu ve bunun gibi etkinlikleri Oda’mız olarak her zaman desteklemeye devam edeceğiz. Bölgemizin ticaret, ekonomi, sanayi, tarım ve turizm alanlarında ki gelişimi, geçmişte olduğu gibi bugünde Odamız ve bölgemiz için önemli. Bizlerde Oda Yönetimi olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya daima hazır olmaya devam edeceğiz. Sempozyum kapsamında 18 Kasım 2022 Cuma günü Odamızda Mine Uzun Moderatörlüğünde, Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, Prof. Dr. Burak Arzova, Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ve İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz’ın konuşmacı olarak yer aldığı Ekonomi Paneli gerçekleştirdik. Değerli akademisyenlerimizin üyelerimizin ve bölgemizin yararına; Keşan ekonomisi, ticareti, mevcut durumu ve gelişimi üzerine oldukça önemli ve etkili açıklamaları oldu. Keşan’ımızın tarihi, kültürel ve ekonomik yönleri ile ön planda tutulduğu bölgemizin katma değerini yükselten ve stratejik öneminin ortaya konulmasını sağlayan etkili çalışmaların bölgemize kazandırılmasında emeği geçen başta tüm Akademisyenlerimize, Keşan Kaymakamlığımıza, Keşan Belediyemize ve Keşan Ticaret Borsamıza teşekkür ederiz.”

Helvacıoğlu: “Örnek bir işbirliği ile emsal bir sinerji ortaya koyduk”

Toplantıda sonra olarak Helvacıoğlu söz aldı.

Uzun bir süredir planladıkları “100. Yılında Keşan Sempozyumu”nu 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdikleri hatırlatan Mustafa Helvacıoğlu, “İllere bile nasip olmayan kıymetli bir buluşmaydı. Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve Keşan Kent Müzesi işbirliğinde organize edildi. 90’a yakın bildiri sunan birbirinden değerli yaklaşık 120 akademisyen ve konuşmacımızı 2 gün boyunca Keşan’da ağırladık. Örnek bir işbirliği ile emsal bir sinerji ortaya koyduk. Keşan’ımızın değerlerini ortaya çıkaran ve ilham veren bir buluşma gerçekleştirdik. Keşan’ın farkındalığına katkı sunan çok kıymetli bir çalışma oldu. Edebiyattan tarıma, eğitimden mimariye, ekonomiden hukuka, arkeolojiden sosyolojiye, jeolojiden biyolojiye kadar birçok alanda Keşan’ın röntgeni çektik. Çanakkale’den Van’a, Gümüşhane’den Eskişehir’e Türkiye’nin dört bir yanından gelen bilim insanlarımız oldu.” şeklinde konuştu.

“Böyle önemli bir çalışmayı ortaya koymaktan iftihar ediyoruz”

Sadece Keşan’da değil tüm Trakya’da bilimsel bir farkındalık yarattıklarını dile getiren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ufkumuzu açan, ilham veren ve bizlere ivme kazandıran büyük bir buluşmaya imza attık. Kurtuluşumuzun yıldönümünde 100. yılımıza armağan olan böyle önemli bir çalışmayı ortaya koymaktan iftihar ediyoruz. Böylesine bir sempozyumun onursal başkanları arasında olmaktan da ayrı bir onur duyduğumu gururla ifade etmek istiyorum. Çalışmaların ulusal ve uluslararası bilim camiasında görünür kılınması adına da Trakya Üniversitemizin sunduğu emek son derece önemlidir. Araştırmaların yayına dönmesi, bilim adına olduğu gibi Keşan’ın tanınması ve gelişmesi adına da bir kazanımdır. Sempozyumun ne kadar kıymetli olduğu bu açıdan da ortadadır. Akademisyenlerimizin bilimsel birikim ve çabaları olmasa bu sempozyum olmazdı. Bu bilinç ile; bilim kurulunda yer alan 90 akademisyenimize de şükranlarımı sunarım. Bildiri gönderen, sunumlar yapan her bir akademisyenimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu eserin mimarlarından Trakya Üniversitesi rektörümüz, değerli hocamız, Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na en derin şükranlarımı sunuyorum. Onur kurulu üyelerimize de teşekkür etmek istiyorum. Başta Edirne Valimiz Hüseyin Kürşat Kırbıyık olmak üzere yüksekokul müdürlerimize ve Keşan’ımızın oda ve borsa başkanlarına teşekkür ediyorum. Düzenleme kurulumuza; başta Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürümüz Prof. Dr. Ahmet Atakişi olmak üzere, akademik ve idari personeline ayrıca teşekkür ediyorum. Keşan Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Serhat Hüseyin ve ekibine, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kök ve ekibine ve ismini sayamadığım tüm düzenleme kurulu üyelerine de emekleri için minnettarım. Yüksekokul ve meslek yüksekokullarımızın varlık sebebi olan, Keşan’ımızın dinamik gücü sevgili öğrencilerimizin de gözlerinden öpüyorum. Keşan’ımıza, tüm Trakya’ya ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

Toplantı basın mensuplarından gelen soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER