Milletvekili Erdin Bircan’dan, Çeribaşı kirazına destek..

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Çeribaşı Köyü’nde kiraz üreticilerine destek verdi.

Erdin Bircan

Erdin Bircan, bu sene ağaçta kalan ve satılamayan Çeribaşı kirazlarının tüketimi için devreye girdi. Kirazların satılarak çiftçinin mağdur olmasını önlemeye çalışan Bircan, ticaret odası başkanları ile görüşerek yeni pazarlar yaratmanın çalışmalarına başladı.

Erdin Bircan-İlhan Taban  Çeribaşı Köyü (1)  CIMG7904

Erdin Bircan yaptığı açıklamada, “Bölgemizin marka olma yolunda çalışmaları bulunan meşhur Çeribaşı kirazı maalesef dalında kalmış. Bizim görevimiz çiftçimizin, köylümüzün mağdur olmasını önlemek. Yeni pazarlar yaratarak, kirazın satılması için çalışmalara başladık. Ticaret odası başkanları ile görüştüm. Onların desteğiyle çiftçimizin kirazının tüketilmesini sağlayacağız” dedi.

Ahmet Karaca  CIMG7912  CIMG7915

Kiraz Üreticisi Ahmet Karaca, “Bizler üretici olarak klasik ayçiçeği ve buğdaydan alternatif olarak meyveciliğe yöneldik. Bu yıl iklim şartıyla kirazlarımız da oldukça bol oldu. Her yıl ihracata sattığımız kirazlarımızı bu yıl Pazar bulamıyoruz. Alıcılar bahçeden 2 liraya kiraz almak istiyor. Oysa, bizim kirazlarımızı piyasada 5-10 lira arasında satıyor. Bize ne devlet, ne yetkililer sahip çıkıyor. Kaderimize terk edildik.” dedi.

CIMG7969  CIMG7900  Çeribaşı Köyü (3)

Bölgenin ilk kiraz ekicilerinden İlhan Taban ise, “Benim ürettiğim kiraz, tamamen ihracat kirazı. Bizden alınan kirazlara alıcılar “Salihli lüks” yazarak ambalajlayıp, satıyorlar. Oysa, Çeribaşı kirazı Türkiye’nin 1 numaralı kirazıdır. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Tarlamıza kadar gelerek, bizim sorunlarımızı dinleyen CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Hüseyin İşcan  Çeribaşı Köyü (2)  CIMG7895

Bir başka kiraz üreticisi Hüseyin İşcan, “Bir yıl boyunca çoluk-çocuk kiraz bahçesinin içinde kaldık. Allah gönlümüze göre bol bereket verdi. Bize fidanları veren bir firma kirazlarımızı alacağını söyledi. Bizi oyaladı. Kirazlarımızı 1 hafta 10 gün içinde toplamaz isek, ağaçta kalacak. Yetkililerden destek bekliyoruz.” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 28 Haziran 2015, 1:28 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.392 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: