Milletvekili Erdin Bircan: “Yarı zamanlı çalıştırılıyor işsizlikten düşülüyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, İş-kur tarafından çalıştırılan işçilerle ilgili soru önergesine gelen yanıtı değerlendirerek, bedeli işsizlik fonundan karşılanan yarı zamanlı çalıştırılan işçilerin işsizlik rakamlarından düşüldüğünün ortaya çıktığını ifade etti.

erdin bircan 2

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın vermiş olduğu soru önergesindeki soruların hiç birine yanıt vermeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İş-kur tarafından Toplum Yararına Programlar’dan (TYP) 2012 yılında 191 bin 998, 2013 yılında 197 bin 182, 2014 yılında 216 bin 108, 2015 yılında ise 234 bin 941 kişinin çalıştırıldığını açıkladı.

Erdin Bircan’ın yapılan işlemlerle ilgili olarak sorduğu ayrıntılı soruları bakanlık es geçti.

Bircan’ın İş-kur’un ücretlerini işsizlik fonundan karşıladığı TYP’de çalışanlara dair sorduğu çalışma süreleri ve kurumlar ile illere dağılımı bilgisi Bakan tarafından verilmedi.

2016 yılı için Bircan’ın kaç işçinin hangi kurum ve illerde çalıştırılmak üzere programa dahil edildiğine dair sorusu da yanıtsız kaldı.

İş-kur’un geçici çalıştırdığı işçilerin işsizlik rakamlarından düştüğü sorusuna da bakan tarafından yanıt verilmedi.

Erdin Bircan işsizlik fonundan karşılanan TYP’de çalışanların işsiz sayısının düşük görünmesi için çalışıyor gösterildiğinin altını çizerek, “Bakan sorularıma gerçek ortaya çıkacak diye yanıt vermiyor. Sadece geçen sene 235 bin işçi işsizlik fonundan bedelleri karşılanarak çalıştırıldı. Bu rakam çalışıyor gösterildiği için de işsizlik rakamları daha düşük çıktı” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 20 Nisan 2016, 11:03 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 727 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: