MARMARA GAZETECİLER FEDERASYONU GENEL BAŞKANI NURİ KOLAYLI İLE FEDERASYON GENEL BAŞKAN VEKİLİ VE EGD BAŞKANI DERYA SARILARLI’DAN EMNİYETE ELEŞTİRİ..

Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının emniyete girişlerinin yasaklanmasına yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

1254

Gazetecilerin kamu adına görev yaptığını ve uygulamanın basının haber alma özgürlüğüne müdahale anlamı taşıdığına dikkat çeken Nuri Kolaylı,  yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

KOLAYLI

“Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacakları duyuruldu. Bilindiği gibi gazeteciler, halkın bilgi edinme hakkı adına kamu yararına görev yapmaktadırlar. Bu uygulama  toplumun bilgi edinme hakkını, dolayısıyla basın özgürlüğünü  engellemek  anlamını taşımaktadır. Söz konusu genelgenin bir an önce geri alınması konusunda ilgilileri göreve çağırıyoruz.”

EGD BAŞKANI DERYA SARILARLI’DAN ELEŞTİRİ..

Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Sarılarlı da, Emniyet Müdürlüğü’ne gazeteci girişlerinin yasaklanmasını eleştirdi.

SARILARLI

Sarılarlı, basının demokrasinin sigortası olan unsurların en önemlilerinden olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: “Gazetecilik mesleğinde 30 yılı geride bıraktığım bugünlere gelene kadar mesleğimiz mensuplarına getirilen kısıtlamalar, yasaklar ve akredite kısıtlamalarıyla hep mücadele ettik.

Ancak bugüne kadar Emniyet Genel Müdürlüğü’nce tüm illere gönderilen genelgede olduğu şekliyle basın mensuplarına emniyet girişi yasaklanmamıştı.

Basın mensubu olarak amacı sadece halkın bilgi edinme hakkına katkı yapmak ve olan biteni objektif olarak yansıtmayı amaçlayan kişilere getirilen yasak hangi anlayışla alınmıştır? Hangi demokratik idare örnek alınmıştır? Bunu anlamakta zorlanıyoruz.

Basının üzerindeki baskılar ve işsizlik gibi sıkıntılar sürmektedir. Bunlara yenilerinin eklenmesi yerine sorunların giderilmesini bekliyorduk. Anlaşılan ortaya çıkan son skandalla ilgili gazeteciler, “Tu kaka oldu.”

Bu kısıtlamanın demokratik bir yönetime yakışmadığına inanarak, kararın düzeltilerek, basın mensuplarının rahatça görev yapmalarına olanak sağlayacak düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

 

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 24 Aralık 2013, 1:19 pm tarihinde GÜNCEL kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.353 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: