Mahkeme, Erikli İçme Suyu davasında 3. kez Keşan Belediyesi lehine karar verdi 

Mahkeme, Erikli İçme Suyu davasında 3. kez Keşan Belediyesi lehine karar verdi 
Bu haber 02 Eylül 2022 - 15:09 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.

Keşan Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Avukat Orkan Özkaya, Erikli Sahili İçme ve Kullanma Suyu Projesi hakkında Edirne İdare Mahkemesi’nde açılan davalara ilişkin açıklama yaptı.

Özkaya, mahkemenin; Keşan Belediye Meclisi’nde oybirliği ile alınan karar ve buna ilişkin uygulanan prosedürün mevzuata aykırı bir yanının bulunmadığına dair karar verdiğini bildirdi.

 

Keşan Belediyesi mücavir alanı olan Erikli Sahili’nde; 2019 yılında S.S Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin 1163 Sayılı Kanun nezdinde Keşan Belediye Başkanlığı’na devir edilmesinden sonra, sahilde oluşan kullanma suyu ihtiyacını gidermek adına Keşan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje ile su ihtiyacının karşılanması yoluna gidildiğini belirten Orkan Özkaya, bu süreç devam ederken, söz konusu proje kapsamında gerçekleşecek olan şehir içi şebeke bağlantılarına ilişkin belirlenen ve Keşan Belediye Meclisi’nin “oy birliği” ile aldığı bağlantı bedellerine karşı, Edirne İdare Mahkemesi’nde üç adet iptal davası (iki ayrı vatandaş ve bir dernek) açıldığını ve bu davaların tümünün karara çıktığını ve taraflara tebliğ edildiğini dile getirdi.

Edirne İdare Mahkemesi tarafından her bir dosya hakkında ayrı ayrı olmak üzere, “davanın incelenmeksizin reddine” yönelik karar verildiğini belirten Özkaya, “Sayın mahkeme üç dava hakkında verdiği kararda; <Uyuşmazlık konusu olayda, dava konusu işlemin dayanağının 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun “ücrete tabi işler” başlıklı 97. maddesi olduğu, dava konusu işlem nedeniyle davacı dernek üyeleri adına tahakkuk yapılmadığı, işlemin idare tarafından cebren tahsiline yönelik bir husus içermediği, dolayısıyla, dava konusu işlemin, bu haliyle hizmetten yararlanmak isteyenlerin yapacağı ödemelere ilişkin bir düzenleme olmanın ötesinde hukuki bir yaptırıma ilişkin olmadığı açık olup, idarenin tek yanlı irade beyanıyla davacı dernek üyelerinin hukuki durumunda değişiklik meydana getirmeyen ve idari yargıda iptal davasına konu olabilecek nitelikte kesin sonuç doğurucu ve yürütülmesi zorunlu bir işlem niteliğini taşımayan bu işlemin iptali istemiyle açılan davanın 2577 Sayılı Kanun’un 15. maddesinin 1/b bendi uyarınca incelenme olanağı bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, davanın incelenmeksizin reddine … kararın tebliğini izleyen günden itibaren 30 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne istinaf yolu açık olmak üzere 27/07/2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.> şeklinde hüküm kurarak, Keşan Belediye Meclisi tarafından oybirliği ile alınan karar ve buna ilişkin uygulanan prosedürün mevzuata aykırı bir yanının bulunmadığına dair karar verilmiştir.” dedi.

Anayasa ve İdari Yargılama Usulü Kanunu gereği, verilen bu karara hem davacıların hem de davalı kurumların gecikmeksizin uymaları gerektiğine dikkat çeken Özkaya, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu sebeple mevcut hukuki durum nezdinde konu hakkında Keşan Belediyesi aleyhinde verilen bir yargı kararı bulunmadığını belirtmek gereği hasıl olmuştur. Daha önceki dönemde gerek yazılı basında gerek sosyal medya hesaplarında, Keşan Belediyesi’nin dava hakkında vatandaşları yanlış bilgilendirerek algı oluşturulmaya çalışıldığı yönünde açıklamalar yapılmıştır. Yine Ağustos ayı içerisinde dernek üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasında belediyenin hukuksuz işlemler yaptığına yönelik haksız beyanlarda bulunulmuştur. Ancak iş bu açıklamamızda belirtilen hususlar tekrar göstermiştir ki, hukuki süreç, hakkında daha önce verilen bilgiler ve yargı kararları, bir algı oluşturma araçları değil, ilgililerini hukuken bağlayıcı nitelikli bağımsız yargı kararlarıdır ve son durumda sivil toplum kuruluşu olarak tüzel kişilik altında faaliyet gösteren dernek ve diğer davacı iki kişi tarafından açılan davaların “incelenmeksizin reddine” karar verildiğinden verilen hükümler davacıları da bağlamaktadır. Dava açan kişiler ve derneğin yargı kararına saygı duyması temennisi ile ilgili tüm vatandaşlarımızın bilgilerine saygı ile sunulur.” dedi.

 

Özkaya açıklamasının ekinde vatandaş nezdinde yanlış açıklamalara mahal verilmemesi amacıyla Erikli Sahili İçme ve Kullanma Suyu Projesi hakkında Edirne İdare Mahkemesinin verdiği karar örneğini de paylaştı.

kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER