KTSO Başkanı Mustafa Helvacıoğlu çeşitli açıklamalarda bulundu..

KTSO Başkanı Mustafa Helvacıoğlu çeşitli açıklamalarda bulundu..
Bu haber 29 Ekim 2016 - 14:05 'de eklendi ve 873 kez görüntülendi.

Helvacıoğlu; “Üç dönemdir KTSO’da Başkanım. Gelecek dönem aday olmayacağım, birikimimi siyasette değerlendirmek istiyorum.”

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, basın mensuplarına kahvaltıda biraraya gelerek, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Helvacıoğlu, programı yoğun olduğu için 21 Ekim Basın Bayramı’nı kutlamakta geciktiğini, bu gecikmeli kutlamayı kahvaltıda bir araya gelerek gerçekleştirmek istediğini belirtti. Kahvaltının ardından, 15 Temmuz’da tarihindeki darbe girişiminin ardından şimdiye kadar geçen süreç ilgili değerlendirmelerde bulunan Mustafa Helvacıoğlu“15 Temmuz’dan sonra FETÖ ile ilgili mücadeleler ettik. Keşan’daki iş dünyasında çok fazla FETÖ’cu yoktu. Camiamızı bu konudaki duruşundan dolayı tebrik ediyorum. Yok kadar az bir sorgulama oldu. Olanlar da çakma FETÖ’cular. Birilerine iyi görünsünler diye FETÖ’ya destek vermiş kişiler. Bölgedeki iş adamlarımızın temel amaca hizmet etmediklerini gördük. Zaten bu kişiler de 17-25 Aralık olaylarından sonra FETÖ’dan elini ayağını çekmişler. Bu süreçten sonra devam edenlerle ilgili de devletimiz gereken araştırmayı yapıp, savcılık aracılığı ile gerekli işlemleri mutlaka yapacaktır. Biz de Keşan TSO’da FETÖ testi yaptırdık. Aramızda personel veya meclis üyelerimizde bu gruba mensup olanlar var mı diye araştırdık. Listemizle Kaymakamlığa başvurup, temiz raporumuzu aldık. İçimizde FETÖ ile bağlantılı biri olmadığını öğrenince gurur duyduk.” dedi

“Edirne ilçelerinden enerji alamıyor ve elinden tutmuyor”

Mustafa Helvacıoğlu, basın mensuplarının sorduğu soruları da cevaplandırdı. Edirne merkezin, ilçeleri ile olan ilişkilerinde ne durumda olduğu yönündeki soruyu cevaplandıran Helvacıoğlu, Edirne ve Keşan arasındaki ilişkilerde eksiklikler yaşandığını belirterek, Keşan’ın, Edirne’den hak ettiği desteği alamamasından dert yandı. Edirne’nin kendi kendini yalnız bıraktığını, tek eksiğinin de ilçelerinden kopuk bir ilişki içerisinde olduğunu kaydeden Mustafa Helvacıoğlu“Edirne’de yaşayanlar inanç turizmini, Keşan’da yaşayanlar Saros turizmini dile getiriyor. Edirne denince akla hepsi gelmiyor. Edirne büyüyecekse ilçeleriyle büyümeli. Bir aile çocuklarıyla büyür. Edirne’nin 8 ilçesi var ve geriye giden bir il olma yolunda. İlçelerinden enerji alamıyor ve elinden tutmuyor. Edirne merkezde yaşayan büyüklerimizin ilçeleriyle yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Edirne bütün düşünmeli. Edirne iyiymiş gibi görünüyor ancak  Edirne sadece geçmişin asaletini sergiliyor. Bugünün asaletini değil. Biz ilçeler olarak ilimizin elinden tutmaya hazırız.  İlçeler olarak Edirne’nin yükünü taşıyoruz. Edirne’de bizim elimizden tutmalı. Keşan’sız, İpsala’sız, Enez’siz Edirne, küçük bir yer olmaktan başka bir şey olmayacaktır. Bizler İpsala, Keşan ve Enez olarak birbirimizle yaşayan 3 ilçeyiz. Birlikte hareket etmeliyiz. Keşan TSO ve İpsala Ticaret Borası Türkiye’nin en önemli kurumları listesine girmekte. Türkiye’ye ve camiaya örnek olan yapımız var. Tüm kurumların birliktelik içerisinde çalışmasını öneriyoruz.” diye konuştu.

“Meclisin yaş ortalamasının 42 olması, dinamik bir kurum olduğumuzu ortaya koyuyor”

Basın mensuplarının, Keşan TSO’da yürüttüğü çalışmaları sorulan Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO’da 5 yıldızlı bir dönem yaşadıklarının altını çizerek şunları söyledi; “Avrupa ve dünya odalarının kalitesinde belgeler aldık. Bizim 12 yılda yaptıklarımızı, birçok oda ve borsa yeni yeni yapmaya başladı. Vizyon koyduk. Odamız ortak akılla yönetilen ender kurumlardan. Meclisin yaş ortalamasının 42 olması, dinamik bir kurum olduğumuzu ortaya koyuyor. Türkiye’nin en genç odasıyız.  Her zaman ‘Biz’ olduk. Trakya bir araya gelemez mantığını yıktık. Keşan’da Trakya’nın ezberini bozduk. Bazı büyüklerimiz, ‘Dünkü çocuk’ gözüyle baktılar. İşler doğru yürüyünce tebrikler aldık. Bizler burada gönüllü olarak hizmet ediyoruz. Ne maaş ne de huzur hakkı almadık. Almayacağız da. 3 dönemdir başkanlık yapıyoruz. İşimi, ailemi, dostlarımı ihmal ettim. %80 zamanımı odaya ayırdım. Beni bu göreve layık gören tüm üyelerime teşekkür ediyorum. Birçok eleştiriye rağmen Keşan’a bölgenin en güzel hizmet binalarından birini kazandırdık. Bu konuda çok eleştirildik. Eski yerimizi hukuk ofisine kiraya verdik. Düşünün hizmet binamız ofis olacak kadar küçük kalmış. Yeni binamız 2 milyon 500 bin TL’ye mal oldu. Geçen dönemki Meclisime, verdikleri emekler nedeniyle teşekkür ederim. Seçimlerin ardından tüm üyelerimizle iyi ilişkilerimizi devam ettirdik. İdeolojimizin; üretmek olduğunu bildiğimizden ötürü seçimlerden sonra yarış bitmiştir. Hepimiz aynı gemideyiz. Ekmek davasında rakip olmaz.  Piyasalar bozulunca biz ticaret yapanların gemisi batıyor. İç kavgalarımız yarar getirmez. 3 dönemdir başkanlık yapıyorum.  Oda tarihinde en fazla hizmet edenlerin arasında yer alacağım. İşim, ailem ve dostlarımı çok ihmal ettim, odayı etmedim. %80 zamanımı harcadım. Menfaat sağlamadım. Memleketime hizmet etme fırsatı buldum. Kamuoyu bana ‘Neden bu kadar çalışıyorsun? Siyasete mi hazırlanıyorsun’ dedi. Oysa ben üyeme borcumu ödemek için çalıştım.”

“Kaymakam Beyin topa daha fazla girmesi gerekir”

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından Keşan’daki bürokrasinin kabuğuna çekildiğini, aslında tam tersinin yaşanması gerektiğini vurgulayan Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yarası olan gocunmalı. Daha dinamik olmalıyız. Düşünen ve üreten yapı kayboldu. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı oluştu. 15 Temmuz’dan sonra bürokraside bir gerileme yaşıyoruz. Kaymakam Beyin topa daha fazla girmesi gerekir. Keşan’ın ağabeyi olmalı. Şanslı bir dönem geçiren kaymakamımız var. Arkasında duran siyasi ve STK yapısı var. Ancak geçen kaymakamlarda iz kalmış ki; ‘2 yılda bir giderim’ düşüncesi çalışmasına engel oluyor. Keşan sıradan bir ilçe değil daha fazla iş istiyoruz.  Keşan siyaseti son günlerde daha iyi görünüyor. Hüseyin Boyalık’la AK Parti şu anda bir tık önde. Ekip onu destekliyor ancak Ankara ziyaretlerimiz sıklaşmalı. CHP kanadına gelince. Yerel iktidar sahibi olmasına rağmen bütün yük belediye ve belediye başkanında. CHP ilçe teşkilatı paylaşmaya özen göstermeli,  bizlerle daha çok bir araya gelmeli. Erdoğan Gümülcinelibaşkanımızın bu tecrübesi var. Gücümüzü birleştirirsek Keşan pasaportla girilecek kadar kıymetli olur. Keşan enerjisini birleştirmiyor. Birliktelik azaldı, ortak akıl yok.”

“Anketlerde odamızın Saros ile yaptığı her iş %90 memnuniyetle karşılandı”

Helvacıoğlu, basın mensuplarının, Keşan TSO’nun Saros Körfezi’nde yaptığı çalışmalar ile ilgili yönelttiği soru üzerine şunları kaydetti; “Keşan TSO Saros Körfezi’nde günah keçisi ilan edildi. Tanıtıyoruz diye diğer kurumların eksiklilikleri bize mal oluyor. Biz görevimizi yapıyoruz. Esnaf ve üyelerimiz para kazanır hale geldi. Herkes görevini yapacak. Anketlerde odamızın Saros ile yaptığı her iş %90 memnuniyetle karşılandı. Edirne Saros’a sahip çıkmıyor. Ekonomimizde ikinci sıraya oturan Saros Körfezi’ne daha çok önem verirsek ekonominin can damarı olacağını düşünüyorum. Keşan Trakya’nın en avantajlı geçiş noktası. 4 tarafı yol alan başka nokta yok. 360 derece hizmet ediyor. Yol üzerine çıkmalıyız. Pazar sadece Keşan değil. Yatırımlarımızı arttırmalıyız. Şehir içi çok sıkıştı. Yabancı gelmiyor. Değişiklik yok, 40 yıldır aynıyız. Önümüze bakmamız lazım. Bundan sonra çarşıya makyaj yaparak cadde mağazacılığını geliştirmemiz gerek. Son yılarda çarşı ekonomisin kendisi çalıyor kendisi oynuyor. Bazı şeylerin gecikmesi Keşan ekonomisine zarar verdi. Keşan’ı daha iyi yerlere taşımalıyız. Şimdi makyaj zamanı ama zaman kaybetmemeliyiz. Keşan içi değişim istiyor. Keşan Belediyesi’ne yardımcı olmalıyız.”

“Artık bırakma zamanım geldi”

Sözlerine, kış mevsiminin zor geçeceğini, ancak coğrafya konumu itibarıyla işlerin arttırılabileceğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’a gelen sayısının arttırılması için ekonomik etkinlikler yapılması, girişimciliğin ortaya konulması gerektiğini söyledi. Kendisine, Keşan TSO’daki Yönetim Kurulu başkanlığı görevi ile ilgili soruların yöneltildiği Helvacıoğlu, şu çarpıcı cevabı verdi; “3 dönemdir bu görevi yapıyorum. Benim için 3. dönem zorunlu oldu. O yüzden artık bırakma zamanım geldi. Yeni dönemden Yönetim Kurulu başkanı olmamalıyım. Yeni heyecanlara devretmeliyiz. Bizlerden sonra Keşan TSO tamamen yenilenmeli, gençleşmeli ve enerjisi olan herkes görev almalı. Gelenin işin daha zor. Etiket olsun diye yöneticilik yapılması kabul edilemez. Keşan bunun farkında. Bizler de gençlerimizin, yeni kadromuzun her zaman yanında olacağız ve yardımcı olacağız. Hizmet yaygınlaşmalı. 3 dönemlik görev süremde en zorlandığım konu; yerel siyaset ve Ankara siyaseti. Yerel siyaset CHP, Ankara AK Parti dönemine denk geldi. Dengeleri kurmak çok zor oldu. Bölgenin menfaati için herkesle çalışmayı görev edindik. Seçimler bittikten sonra rozetler iner ve herkes hizmet için çalışır bilincini oturttuk. Büyüyeceksek bu siyasetten geçiyor. İşimizi yaptık ve dik durduk. Seçimlerden sonra seçilen kim olursa olsun başkanımız oldu. Beraber çalıştık ve beraber çalışmayı öneriyoruz.”

“Siyasi birikimim var”

Basın mensupları, beklenen siyaset ile ilgili soruyu “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki görevinizi bıraktıktan sonra iş yaşamı sizi nerede görecek?” şeklinde yöneltti. Bu soruyu da içtenlikle cevaplandıran Mustafa Helvacıoğlu, uzun süredir “Siyasette olacak mı? Olmayacak mı?” sorularının da cevabını şu sözlerle vermiş oldu; “12 yıldır görev yaptığım Keşan Ticaret ve Sanayi Odası bana çok büyük tecrübeler kazandırdı. Artık siyaset yapmak istiyorum. Projelerle yatıp kalkan bir karakterim var. Keşan TSO’daki yetkilerim küçük geliyor. Artık kabuğuma sığmıyorum. Siyasetle enerjimi boşaltırım diye düşünüyorum. Yine de kısmet işi. Zamanı gelince konuşacağız. Daha çok var. Keşan kamuoyunu siyaset sözüyle meşgul etmek istemiyorum. Tabii ki bu sadece benim alacağım bir karar değil. Ailemle, dostlarımla, arkadaşlarımla konuşacağım. Şu anda siyasetle ilgili kimsenin önüne geçmek istemiyorum. Bu kararı ailem ile zamanı geldiğinde revize edeceğim.”

“Sadece siyaset yapabilirim düşüncesinde hareket ediyorum”

Helvacıoğlu, siyaset ile ilgili soruya verdiği cevabı şu sözlerle tamamladı; “Hiçbir siyasi partiye üye değilim. 12 yıldır CHP döneminde çalışıyorum. Ancak CHP isteseydi 12 yıldır beni siyasete sokabilirdi.  Ama buradan uzat kanılındı. Yerelde CHP iktidarda olduğundan, yerel iktidarda siyaset yapmanın kanadı CHP olduğu için söyledim. Bir art niyet söz konusu değil. Ben demokrat bir ailenin torunuyum. Merkez sağda büyüdüm. Bugüne kadar hiçbir siyasi partiyle işim olmadı. Ama oyumu her zaman bölgemizin kazancına göre verdim. Zaman zaman AK Partili olarak anıldım. Ama hiç partiye üye değilim. Herkes bizi yanında hissetti. Siyaset yapmak için partinizin olması lazım. Siyaset yapmak istiyorum dedim ancak bir partim bile yok. Söylediklerim siyaset yapacağım anlamına gelmiyor. Oda bitmeden siyaset konuşmayacağım. Sadece siyaset yapabilirim düşüncesinde hareket ediyorum. Siyasetsiz gelişme olmaz. Bu nedenle herkes siyaset yapmalı diye düşünüyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER