Keşan Kent Konseyi Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu ÇED yönetmeliği ile ilgili basın açıklaması

Keşan Kent Konseyi Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu ÇED yönetmeliği ile ilgili basın açıklaması
Bu haber 22 Mart 2022 - 13:39 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

“BASINA ve KAMUOYUNA”

“20 yıl önce izin ve ruhsatları DSİ ve Karayolları ile özel bir şirkete ait olan taş ocakları şehir içinde kaldığı, çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği için Belediye Başkanlığının müracaatı üzerine ilgili bakanlıkça  izin ve ruhsatları iptal edilmişti. Oysa şimdi aynı taş ocağı hukuk tanımaz bir şekilde BOTAŞ tarafından yeniden aktif hale getirilmeye çalışılıyor.

Bu herkes tarafından çok iyi bilinmeleridir ki.  Bizler Yeni mahalle halkı ve Keşanlılar olarak buna izin vermeyeceğiz. 

Bizleri en çok üzen 02 Mart 2022 günü Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün Web sitesinin duyurular bölümünde  Proje Tanıtım Dosyasını yayımlayan ve ÇED sürecinin başladığını duyuran   Edirne Valiliğinin 03 Mart 2022 günü ÇED gerekli değildir kararını verip yayımlamasıdır.

Bu durum ÇED Yönetmeliğine de ilgili yasalara da aykırıdır. Valilik  biz Keşanlılara, özellikle taş ocağı çevresinde yaşayan mahalle halkına söz konusu dosyaya itiraz etme bir yana incelememize dahi fırsat vermemiştir.

Proje Tanıtım Dosyasına göre izin ve ruhsat 5 yıllığına alınıyor ve bizlerin bu duruma sessiz kalmamız isteniyor.

Hele hele taş taşıyan ağır tonajlı kamyonların güzergahı hiç ama hiç kabul edilecek durum değildir. Güzergah BİM market yanından başlayıp Atatürk Bulvarından,  Alikale ve Kardeşleri okulunun önünden geçerek Sarıkız Konakları yanından ana yola çıkıyor. Bu güzergah aynı zamanda sürücü adaylarının eğitim ve sınav güzergahıdır.

Bizler bu duruma sessiz ve duyarsız kalmıyoruz ve kalmayacağız da, bu günden başlayarak tüm yasal ve anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Yeter Artık! Evlerimizin balkonlarında çamaşır kurutamıyoruz. Hastalarımız var. Bebelerimiz var. Yaşlılarımız var. Sabahın saat sekizinde ekskavatör halk diliyle hilti ve yükleyici kepçe  sesleriyle uyanıyoruz.

Oysa çoluk çocuklarımızla  sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak  istiyoruz. Bu bizlerin Anayasal  hakkıdır. Ancak şu an bu hakkımıza resmen kast ediliyor.

Genel ve yerel yöneticilerimizden;

Sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istediğimizi duymalarını ve bu hakkımızı güvence altına almalarını bekliyoruz. Evlerinizin yanında taş ocağı, okul yollarınızda hafriyat kamyonları istemiyoruz. Gürültüsüz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz,

Tüm Keşanlılara çağrımızdır; Haydi Keşan, el ele verelim, sesimize ses, gücümüze güç olalım! Mahallemize taş ocağı istemediğimizi hep birlikte gür bir sesle haykıralım. Mahallemize taş ocağı istemiyoruz, istemiyoruz, istemiyoruz!”

(Keşan Kent Konseyi/ Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu)

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER