KEŞAN BELEDİYESİ’NDEN YENİ YIL HEDİYESİ: “DOĞALGAZ”

KEŞAN BELEDİYESİ’NDEN YENİ YIL HEDİYESİ: “DOĞALGAZ”
Bu haber 05 Ocak 2015 - 10:50 'de eklendi ve 1.139 kez görüntülendi.

“KALAN ABONE BEDELİNİ BELEDİYE ÖDEYECEK”

30 Aralık 2014 Salı günü Olağanüstü toplanan Keşan Belediye Meclisi, Keşan’a doğalgaz getirilmesi konusunu görüşerek, eksik kalan abonelikleri tamamlamayı kabul etti.

Belediye

Meclis 1.Başkan Vekili Ercan Ersoylu başkanlığında saat 16.00’da toplanan Keşan Belediye Meclisi’nde söz alan Ersoylu,bu toplantı ile  Keşan insanının sosyal yaşamını, Keşan insanının sağlığını, Keşan insanının yaşam düzeyini, Keşan insanının yaşam standardını yükseltecek bir karar alacaklarını belirterek “Buna bugün hep beraber karar vereceğiz. Taşın altına elimizi koyacağız. Keşan Belediyesi olarak Keşan halkı için bu fedakarlığı yapacağız. Öncelikli olarak hep bekledik, doğalgazın Keşan’a getirilmesi konusunda bir kampanya düzenlenmişti. Maalesef halkımız tarafından çeşitli nedenlerle rağbet görmedi. 4500 kişinin 335 TL doğalgaz abone bedelini yatırması gerekiyordu. Bu sayıya ulaşamadık. Bu sayının geri kalan bölümünün de belediyemiz tarafından karşılanması konusunda meclisimizin görüşünü alacağız. Bu konuda olumlu bir karar çıkarsa da bu konuyu gündeme taşıyacağız. 29 Aralık 2014 tarihi itibari ile 1342 kişi 335 TL abone bedelini yatırmış. Yani geri kalan 3.158 kişinin 335 TL abone bedeli olan 1 Milyon 57 bin TL 930 kuruş açığı da Belediye Kanunu’nun 15.maddesi gereğince kapatmak için bu yetkiyi kullanmakta kararlı olmalıyız” dedi.

IMG_4994

Daha sonra gruplar adına sözcüler söz alarak gruplarının konu üzerindeki düşüncelerini dile getirdiler.

İlk olarak konuşan CHP Grup Sözcüsü Cengizhan Aktan,gurubu adına bu teklifi olumlu karşıladıklarını belirterek “Bazı çevre ilçelerde de bu tür kararların alındığını hatta bu kararın da teminat olarak kabul edildiğini öğrendik. CHP Grubu olarak Teminat veya nakdi olarak kalan açığın kapatılmasından yanayız” dedi.

Aktan’dan sonra söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Tolga Saltık da,öncelikle kısa bir değerlendirme yapmak istediğini belirterek” Ciddi bir hava kirliliği yaşadığımız şehrimizde bu kirliliğin önlenmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu peşinen bilmenizi arzu ediyoruz. Daha önce kurulan Keşan Doğalgaz Platformu’na ilçe başkanımız Mustafa Mercan katılmışlardı. Biz o platformun sadece bir doğalgaz platformu değil hava kirliliğinin de önlenmesi için çalışması gerektiğini dile getirmiştik. Doğalgazın gelmesiyle hava kirliliğinin biteceği konusunda bir algı var. Bu algıyı ortadan kaldırmamız lazım. Abone bedellerinin yatırılmamasını altında yatan nedenlerden birinin de halkın doğalgaz varlığını kabul etmemesi yattığını düşünüyoruz. Biz şehir olarak ciddi kömür yataklarının yakınındayız ve bunun da bir şekilde kullanılması hem ekonomik değer anlamında burada yapılmış olan yatırımlarında değerlendirilmesi anlamında ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.Bu kullanım yapılırken de belediye eli ile yapılmakta olan denetimlerin eksik olduğunu tahmin ediyoruz. Çalışmaların bu yönde de daha da artması gerektiğini belirterek dikkatlerin bu yöne çekilmesini de istiyoruz. Doğalgazın gelmesinin Keşan’ın hava kirliliğini çözmeyeceğini ifade etmek istiyorum. Bu konunun meclise gelmesinin de güzel bir düşünce olduğunu ve bu açığın belediye bütçesinden karşılanması konusuna da grup olarak kabul oyu vereceğimizi belirtiyorum” dedi.

Saltık’tan sonra söz alan MHP’li Meclis Üyesi Süleyman Eren de, bu kararı desteklediğini belirterek “Bu karar umarım Keşan için hayırlı olur.Halkın bu işe soğuk bakmasının veya mesafeli durmasının bana göre bunu iyi anlatamamızdan kaynaklandığını da düşünüyorum. Halkı ikna edemedik” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Keşan Belediye Meclis Üyesi ve makine Mühendisleri Odası üyesi Mitat Beyazoğlu da denetimlerin daha çok merkezi ısıtma ile ısıtılan binalarda yapıldığını belirterek “Dolayısıyla her şey buraya yoğunlaşmış durumda. Tolga Beyin söylediği % 65 rakamı tam oturuyor.Denetlenemeyen kısımlar daha çok soba ile ısınan ve kalorifer kullanmayan mahallelerdir. Maalesef bunun denetlenmesi de çok da zor.Devletin vatandaşa dağıttığı kömürler de var. Bunun  da aşılması lazım.Bu konuda insanların da bilinçlendirilmesi gerekiyor. Halkın da bu konulara destek olması lazım. Üzerinde daha çok durmamız gereken bir konudur” dedi.

IMG_4989

Konuşmaların ardından yapılan oylamayla doğalgaz abone bedeli yatırmayan 3.158 kişinin abone bedeli olan olan 1 Milyon 57 bin TL 930 kuruş açığın Keşan Belediye Bütçesi’nden karşılanması veya borçlanılması oybirliği ile kabul edildi.

Ersoylu bu kararın  Keşanlılara hayırlı olmasını dileyerek, tüm meclis üyelerinin ve Keşanlıların yeni yıllarını kutladı.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER