Keşan Belediyesi’nden, 88 İşçiye Hizmet Özendirme Ödülü

Keşan Belediyesi’nden, 88 İşçiye Hizmet Özendirme Ödülü
Bu haber 09 Ocak 2015 - 21:34 'de eklendi ve 1.276 kez görüntülendi.

Keşan Belediyesi 09 Ocak 2015 Cuma günü personeline, Hizmet Özendirme Ödülleri verdi.

IMG_5203

Saat 12.00’de Köşk Düğün Salonu’nda gerçekleşen törene; Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Keşan Belediye Başkan Yardımcıları Salim Şevik ve  Cengizhan Aktan, CHP Keşan Belediye Meclis Üyesi Nurgül Yıldırım ile CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli ve işçiler katıldılar.

IMG_5159

İlk olarak konuşan DİSK Genel İş Keşan Temsilcisi Fikret Özdemir, başta Keşan Belediye Başkanı olmak üzere tüm katılımcıların yeni yıllarını kutlayarak, “Bizler bugün burada Toplu İş Sözleşmemizin 72.maddesinde yer alan Hizmet Özendirme Ödül Töreni için toplanmış bulunmaktayız. 10, 15 ve 20 yıllık arkadaşlarımıza ödülleri verilecek. Şimdi ilk olarak bu vesileyle aramızda bulunan DİSK Trakya Şube Başkanı Salim Şen’i konuşmasını yapmak üzere davet ediyorum” dedi.

IMG_5166

Kürsüye gelen Şen de tüm katılımcılara DİSK Genel İş Sendikası adına selam ve saygılarını sunarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: ”Öncelikle acısıyla tatlısıyla 2014 yılını geride bıraktığımız şu günlerde bir araya gelmiş olmaktan duyduğum mutluluğu dile getirmek istiyorum. Yeni yılın hepimize sağlık mutluluk, huzur, barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum.

IMG_5174

Değerli mücadele arkadaşlarım bugüne kadar burada Toplu İş Sözleşmemizde bulunan Hizmet Özendirme Ödülleri başlıklı maddemizin uygulanması için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Aslında benim önemsediğim her ne sebeple olursa olsun burada bir araya gelmiş olmamızdır. Bugünler bizlerin mücadele dayanışma ruhunu güçlendiren çok özel günlerdir. Ancak şunu da hiç unutmamalıyız ki ülkemizde halen milyonlarca işçinin emeği sömürülmeye devam ediyor. Her yıl binlerce işçi iş kazalarında hayatını kaybediyor. Yeni bitirdiğimiz 2014 yılı içersinde iş kazaları sonucunda işçi ölümlerinde rekorlar kırılmış ve 1800 işçi hayatını kaybetmiştir. Yani bu sayı da geçen yıl Soma’ da hayatını kaybeden 301 işçinin 6 katına tekabül etmektedir.

IMG_5216

Sevgili dostlarım hepinizin yakından takip ettiği gibi DİSK olarak aylarca alanlarda “Asgari Ücret 1800 Net” ve “Taşeron İşçilik Yasaklansın” başlıklı söylemlerimizi ve talebimizi dile getirmekteyiz. Ancak gelinen noktada Asgari Ücrete sadece % 6 oranında zam yapılmış ve asgari ücret daha 1.000 TL’yi bile bulmamıştır. Yine taşeron işçilik alabildiğine yaygınlaşmaya devam etmekte ve emeğin vahşi sömürüsü hızla artmaktadır. Değerli mücadele arkadaşlarım ülkemizde yaşanan bu kadar olumsuzluğa rağmen bugün Keşan Belediyesi’nde Toplu Sözleşmemizde bulunan Hizmet Özendirme Ödül Töreni için bir araya gelmiş olmaktan duyduğum mutluluğu bir kez daha belirtmek isterim.  Sözlerime burada son verirken tüm üyelerimize bundan sonraki hizmetlerinde kolaylıklar dilerim” dedi.

IMG_5180

Ardından, Keşan Belediyesi’nde 15 yıllık çalışan personele, Yüzlük Ata ödüllerini vermek üzere mikrofona gelen Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan da ödül töreni öncesi bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Nerdeyse 11 yıldır belediye başkanlığınızı yapıyorum. Sizlerle 5 kez Toplu İş Sözleşmesi imzaladık ve her seferinde de aramızda ciddi pazarlıklar olmadı değil. Daha önceki senelerde başkanlık odasında çay içerek ufak tefek nuanslar görüşülerek geçirilen sözleşmelerin ışığında,  bırakın işçi temsilcileri arkadaşlarımızın başkanlık odasına giremediğini ve Ankara’dan gelenlerle Toplu İş Sözleşmesi yapıldığı dönemleri sizler yaşadınız. Dönemim içersinde bugünleri görmeyip de 10 yılını tamamlamış buraya gelen değerli arkadaşlarımız kardeşlerimiz var. Emek kutsaldır, karşılığını mutlak almak zorundasınız.

IMG_5226

Ben sendika yöneticisi arkadaşlardan rica ediyorum. Şu anda bizim Keşan Belediyesi’nde çalışan sendikalı işçi arkadaşlarım için söylüyorum. Bu arkadaşların hakları Türkiye ortalamasının altında diyorsanız gönül koyun. Arkadaşlarımın şartlarının her geçen yıl iyileşmiş olduğunu görüyorum. Ama öbür taraftan bazen yetmiyor işsizlik o kadar artmış ki personel azlığı nedeniyle işe aldığımız arkadaşlarımız sizlere bakıp da niye bizi de kadroya almadınız diye gönül koyuyorlar. Neden alamıyoruz ?  Keşan Belediyesi’nin şu anda tayin edilmiş işçi kadrosu 206’dır. 2005’ de bu rakam 230 idi. 120 kişi kaldınız. Çalışan emekçilerin haklarının savunulması kadar demokrasilerde doğal bir şey yok. Hak mücadele edilmeden verilmez. Mücadele edilip kazanılan haklar kayıtlara geçirilir ve daim olur. Bu yaşanan sıkıntılar Keşan Belediye Meclisi’nin çözeceği sorunlar değil. Parlamento çözecek, kanun çıkacak, biz uygulayacağız. Bunları lütfen böyle bilin. Verilen mücadeleye de destek olun. Sendika ne zaman haklarını savunmak için bir yere gitmek istese gerekli her türlü desteği verdik. Arkadaşlar haklı mücadelenizi hep devam ettireceksiniz.

IMG_5233

Yeni yılda her şeyin gönlünüzce olmasını temenni ediyorum. Tüm haklarınızın iyiye gitmesini temenni ediyorum. Aranızda çalışma ortamınızın huzurlu olmasını ve ailenizde huzur ve mutluluk içinde olmanızı diliyorum” dedi.

IMG_5201

Özcan konuşmasının ardından, 15 yıllık 22 belediye çalışanına Yüzlük Ata olan ödüllerini verdi.

IMG_5222

Daha sonra 20 yıllık 3 çalışana da Ata Lira olan ödülleri CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli tarafından, 10 yıllık olan 63 çalışana da Yarım Ata olan ödülleri Keşan Belediye Başkan Yardımcıları Salim Şevik, Cengizhan Aktan ve Meclis Üyesi Nurgül Yıldırım tarafından takdim edildi.

IMG_5229

Konuklara meyva suyu ve kuru pasta ikram edildi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER