Keşan Belediyesi vektör mücadelesi çalışmalarına hız verdi

Keşan Belediyesi vektör mücadelesi çalışmalarına hız verdi
Bu haber 27 Haziran 2022 - 17:11 'de eklendi ve 124 kez görüntülendi.

Serkan Doğru: “Vatandaşlarımızın refahı ve kalite standardı için çalışmalarımızı artırarak sürdürüyoruz”

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Serkan Doğru, müdürlüğün yürüttüğü vektör mücadelesi çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme yaptı ve Keşan ve mücavir alanlardaki vatandaşlarının refahı ve kalite standartlarını artırmak için çalışmalarını artırarak devam ettiklerini bildirdi.

Vektör mücadelesinde en önemli olan faktörün fiziksel mücadele olduğunun altını çizen Doğru, “Fiziksel mücadelelerin başında; dere ıslah çalışmaları, fosseptik, su patlamalarımızın giderilmesi, vahşi çöplük alanlarımızın ıslah edilmesi ve larva mücadelesidir. Bu mücadelenin asıl hedefi sivrisinek, karasinek gibi vektörlerin kaynağında kurutup üremesini engellemektir. Bu mücadelede 2022 kış sezonunda; Keşan merkez, Mecidiye, Erikli, Danişment ve Yayla sahillerinde dere ıslah çalışmaları yaptık.” dedi.

İLAÇLAMALAR SİVRİSİNEK LARVASINA ETKİLİ, ÇEVREYE VE DİĞER CANLILARA ZARAR VERMİYOR

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak yılbaşından bugüne kadar Keşan ve mücavir alanlarında ortalama 20 günde bir 10 periyot larva mücadelesi yaptıklarının altını çizen Doğru, kullandıkları biyosidal ürünlerin sivrisinek larvasına karşı etkili ürünler olduğunu diğer canlılara ve çevreye zarar vermediğini belirterek, “Larva mücadelesi sivrisineğin üreyebileceği durgun sular, fosseptik kuyuları, süs havuzları, kullanılmayan yüzme havuzları, bina altlarında biriken su kaynakları, çiçek altlıklarında biriken sular, atık durumdaki kullanılmayan taşıt lastikleri, dereler, çeltik tarlaları en önemli sivrisinek üreme alanlarıdır. Bu alanlar için 20 günde bir larva mücadelesine uygun larvasitler kullanılarak mücadele yapılmaktadır.” dedi.

KARASİNEK MÜCADELESİ DE ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Karasinek mücadelesi ortalama 25-30 günde bir 10 periyot olarak yapıldığını kaydeden Serkan Doğru, şunları söyledi: “Karasinek mücadelesi hayvan ağırları, gübrelikler, çöp bidonları, vahşi depolama sahalarını kapsamaktadır. Karasineğin oluşumundaki en önemli etken çöpe atılan poşetlerin ağzının açık olması, meyve ağaçlarının altındaki meyvelerin çürümesi ve çöp konteynerlerinin kapaklarının açık bırakılmasıdır. Bu konulara dikkat edildiği takdirde karasinek sorunu çözüme ulaşacaktır. Karasinek mücadelesi uçkun, çöplerin ve gübreliklerin toplandığı alanlarda uçkun ve larva mücadelesi aralıksız devam etmektedir.”

ARAÇÜSTÜ ULV ETKİN YÖNTEM DEĞİL, ÖNEMLİ OLAN LARVA MÜCADELESİ

Araç üstü soğuk sisleme (ULV) mücadelesi etkin bir yöntem olmadığına vurgu yapan ve amaçlarının larva iken mücadele olduğunu bildiren Doğru, “Müdürlüğümüzce tüm yıl boyunca ayda bir olmak üzere; kemirgenler, sıçanlar, fareler için, rögarlar, kanalizasyon ve yaşayabilecekleri rodents çalışmaları yapıyoruz. Keşan’ın bir diğer sorunu olan metruk binalar kontrolümüz altındalar. Halkımızın refahı için kalite standartlarımızı artırarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER