Keşan Belediyesi, 8 Mart’ı etkinliklerle kutladı

Keşan Belediyesi, 8 Mart’ı etkinliklerle kutladı
Bu haber 09 Mart 2022 - 18:35 'de eklendi ve 197 kez görüntülendi.

Helvacıoğlu: “Her Keşanlı Kadının da arkasında Keşan Belediyesi vardır.”

Keşan Belediyesi tarafından 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. Keşan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik Keşanspor Düğün Salonu’nda saat 15:30’da gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve Keşanlı kadınlar katıldı.

 

“KEŞAN’IN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİYİZ”

Etkinlikte ilk olarak konuşan Keşan Belediyesi Meclis Üyesi Sema Sevinç Kılıç, şunları söyledi: “Değerli kadınlarımız, saygıdeğer hanımefendiler; Kıymetli Keşan sevdalıları, Demokrasimizin teminatı, milli iradenin en güçlü savunucuları, iş hayatına, toplumsal yaşama, siyasete ve sosyal hayata nezaket, muhabbet ve zarafet getiren kıymetli kadınlarımız; bugün Keşan Belediyesi olarak, dayanışma ruhumuzu yansıtan anlamlı bir organizasyon vesilesiyle bir aradayız. Bu anlamda; açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki; yaptığımız tüm çalışmalar ve başarılarda, Keşan’ımıza  değer katma anlamında ne varsa bu Keşan’ın siz güçlü kadınları sayesindedir. İnanın; Keşan’ın yüzünü aydınlatan tüm çalışmalar, sizlerin desteği ve birlikteliğimizin gücü ile ortaya çıktı. Yaptığımız tüm çalışmaların kaynağında sizler varsınız… O yüzden en büyük alkışı da sizler hak ediyorsunuz…

Değerli hanımefendiler; Biz kadınlar; büyük ve aziz gayretler göstererek, tüm ülkeyi olduğu gibi Keşan’ı da hak ettiği yere getirmek için onurlu bir mücadele veriyoruz. O yüzden kendiniz ile gurur duyun… Çünkü bizler bu ülkenin ve Keşan’ın  en büyük zenginliğiyiz…Bu sinerjiyle şimdi hedefimizi Daha da büyüttük. Keşan’ımızı hep birlikte, hızlı adımlarla layık olduğu günlere getiriyoruz. Çok iyi biliyoruz ki; Keşan’ın da, Türkiye’nin de umudunu yeşerten, istiklalin ve istikrarın teminatı biz kadınlarız… Çünkü kadın elinin değdiği her işte bereket ve güzellik olur. Değerli katılımcılar; Ben bu duygu ve düşünceler ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüzü bir kez daha gönül dolusu kutluyor, Sizlere şükranlarımı sunuyor, hepinizi en derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” dedi.

 

“BAŞARACAĞIMA İNANIYORDUM”

Yöresel Ürünler Pazarı ve İzzet-ikram esnafı Eylem Korkmazer de günün anlam ve önemiyle ilgili şu ifadelerde bulundu: “Beni Eylem’in Yöresel Köy Ürünleri’nden tanıyabilirsiniz. Her memleket yöresel lezzetleriyle meşhur. Ben bu işe başlarken amatör ruhumla sevgi ve aşkla başladım. Kendim yemeyeceğim bir ürünü başkalarına yedirmeyeceğime söz verdim. Ben bu işe başlayalı 5 yıl oldu. İlk önce 3 kilogram 5 kilogram satmaya başladım. Umudumu hiç kesmedim. Başaracağıma inanıyordum. Daha sonra ürünlerimi alan arkadaşlar memnun kaldılar ve arkadaşlarına akrabalarına söylediler, sağ olsunlar. Siparişler daha çok gelmeye başladı. Eşimin ve annemin desteği ile ilerledim. Sonrasında Keşan Belediyesi’nin açmış olduğu İzzet-ikram Pazarı’nda tezgah açmaya başladım. Çok çalışarak, yılmadan, gecemi gündüzüme katarak Yöresel Ürünler Pazarı’ndaki dükkanlarımıza bu işe devam ediyorum. Çok meraklı ve azimliyim. Bu gıda sektöründeki çemberden payımı almak ve daha iyi yerlere gelmek için uğraşıyorum.

Mücadelem çocuklarımıza daha rahat bir gelecek sağlayabilmek için. Biz yapamayız diye sakın düşünmeyin arkadaşlar. Yapmalıyım, ben yaparım ve üstesinden gelirim diye düşünün. Hedefim ve hayalim için aklım, sabrım, fikrim ve en önemlisi el emeğim var. Sağlığım el verdiği sürece bu işi yapacağım. Daha iyi yerlere gelebileceğimi düşünüyorum.

Bize bu imkanları sağlayan başta Edirne Valimiz Sayın Ekrem Canalp, Keşan Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu ve üzerimizde birçok emeği olan Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Personeli Seda Havale’ye çok teşekkür ederim. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun.” dedi.

 

“BUGÜN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ”

Keşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın en güzel varlıkları, çok kıymetli kadınlarımız; Kadının elinin değdiği her şey güzelleşmedi mi? Kadın tüm emekleriyle bu günlere gelmedi mi? Kadın yok sayılan değil, varlığının tüm gücüyle arkasında duran olmadı mı? Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınların sesini topluma daha da kazıdığı bu özel günde bizleri de bir araya getiren Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Sevginin, şefkatin ve özverinin timsali olan değerli kadınlarımız, kadın var oluşundan bugüne, üreten, eğiten, her alanda kendini geliştirdiği gibi topluma da yön verendir. İktidarımız devlet döneminde, Kadının devlet desteğiyle KOSGEB’ten Kalkınma Ajansı’na kadar kadınların hayallerini gerçekleştirsin diye pek çok hibe, fon ve istihdam verilmektedir. Bunlar yeterince bilinmemektedir.

Kadınlarımıza sağlamış olduğumuz ekonomik teşvikleri daha detaylı anlatarak bu fırsatlardan yararlanmak isteyen tüm vatandaşlarımızı yönlendirmekteyiz. Bugün kadınların iş gücüne katılımı %27’den %34’lere çıkarıldığını belirtmek isteriz. Bu da 10 milyona denk gelen kadın istihdamı demektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk:” Ey kahraman Türk Kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.” Sözleri kadının gücünün göz ardı edilmemesinin göstergesidir. Tarihimiz boyunca kadınlarımız dünyanın hiçbir coğrafyasında görülmeyecek özverilerle bu toprakların vatan olmasında erkeklerle birlikte mücadele etmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kadını meta olarak gören hiçbir toplumun geleceği aydınlık olamaz diyerek kadının değerini vurgulamıştır.  Kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin ortadan kaldırılması için siyasetten eğitime, bilimden sanata hayatın her alanında fırsat eşitliğinin sağlanması için hükümetimiz 20 yıldır mücadele etmektedir. Haklı mücadelesi sayesinde dini, dili, ırkı, giyimi kuşamı ve yaşı ne olursa olsun ülkemiz kadınlarının tamamı için önemli demokratik kazanımlar elde edilmiştir. Bu kazanımların yanı sıra hala hukuksal olarak her türlü şiddet karşısında yaptırımlar ağırlaştırılmaktadır.

Sözümü Anadolu’nun Bilge Ozanı Neşet Ertaş’ın “Kadınlar insandır, erkekler ise insanoğlu” sözü ile sonlandırırken tüm kadınlarımızın kendini daha özgür, mutlu ve eşit hissettiği bir dünya diliyor, başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarım.” dedi.

 

“SİZLERE HİZMET ETMEK ONUR VE İFTİHARDIR”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Sevgili Keşanlı Kadınlarımız, Sizler için hazırladığımız bu güzel programda gönlünüzce vakit geçirmenizi diliyorum.

Size Trakya’da kadına en çok istihdam sağlayan belediyelerden biri olduğumuzu anlatmayacağım. Kadınlarımızla kurduğumuz yöresel ürünler pazarından, izzeti ikram pazarından, kurduğumuz kadın kooperatiflerinden bahsetmeyeceğim. Daha dün bu saatlerde İstanbul’da Halk Bankası Üreten Kadınlar Ödül Töreni’ne Tekkoop Kooperatifimizin Trakya’dan tek ödül alan kooperatif olduğunu, kadınlarımız 2500 kooperatif arasında ilk 35e girdiğini uzun uzun konuşmayacağım.

Kız çocuklarını okutmak için sürdürdüğümüz çabayı, kadınlara eğitim, sosyal, kültür ve sağlık alanlarında yaptığımız destekleri, kadına şiddete sıfır tölerans gösterdiğimizi bir bir anlatmayacağım. Keşan’ın siz değerli kadınlarına, Abide İsminde bir ananın evladı olarak sesleniyorum. Mukaddes adında bir kadının eşi olarak konuşuyorum, Sude isminde bir kız çocuğunun babası olarak hitap ediyorum. İsminiz ne olursa olsun. Keşan Belediye Başkanlığım müddetince, dün olduğu gibi bugün de, bundan sonra da; hizmet ettiğimiz her bir anamız benim için bir ABİDE gibi yücedir. Her bir kadınımız Mukaddes yani kutsaldır ve her bir kızımız Sude gibi güzel ve özeldir. Sizlere hizmet etmekse onur ve iftihardır.

 

Sevgili Kadınlarımız,  şunu da açık yüreklilikle söylemek isterim. Keşan Belediyesinin nazarında her bir Keşanlı kadın çok kıymetlidir. Her bir Keşanlı kadınımız, Saroz Körfezimiz misali eşsiz, Koru Dağlarımız gibi yüksektedir. Her bir anamız Gökçetepemiz gibi bize nefes aldırır ve yürekleri İbrice limanı gibi korunaklı ve sıcaktır. Her bir Keşanlı kızımız Eriklimiz gibi gözbebeğidir, Mecidiyemiz gibi güzeldir. Sonuçta her bir kadınımız Keşanımız gibi muhteşemdir.

Sevgili Kadınlarımız, Çünkü biliyorum ki; yanımızda yöremizde neyimiz varsa, güzel namına ne varsa, dirliğimiz, düzenimiz varsa ve iki yakamız bir aradaysa, hep kadınların yüzü suyu hürmetinedir. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır, lakin her kadının arkasında bir erkek yoktur. Fakat şu da bilinsin ki her Keşanlı Kadının da arkasında Keşan Belediyesi vardır.

Mevlana der ki “Kadından daha üstün olduğunu sananlar, cahillerdir.” Tebrizi der ki “Kadın, bilmeyene nefs, bilene nefestir.” Ve Atatürk der ki “Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye değersin” Biz de Keşan Belediyesi olarak sizler için çalışmaya, üretmeye, Keşan’ı sizden ilham alırcasına güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Buradan kadına şiddet uygulayanlara da bir çift sözüm var. Kadına Güç Gösterenler, Erkeklik kadına vurmakla değil, ona saygı duymakla olur. Bir kadına tekme atmak, olsa olsa karnındaki bebeğin hakkı olur. Her kadın “kadındır” ama, her erkek “adam” değildir. Çünkü adam olmak bir cinsiyet meselesi değil, bir şahsiyet meselesidir.

Kadın, ne boğazı kesilecek Emine Bulut, ne katledilecek Özgecan’dır. Kadın ki, Saçından Tırnağına Kadar dünyalara Bedel Candır. Kadın, candır, canandır, yoldaştır, sırdaştır… Kadın, dünya dediğin bu karmaşık yolda erkeğe refakat eden en kıymetli arkadaştır.

 

Sevgili Keşanlı Kadınlar, Bu anın tadını çıkarın. Sizler için ikramlarla, sürpriz hediyelerle, çekilişlerle, müzik ve dansla dopdolu bir eğlence programı hazırladık. Çalgıcı Mektebi eşliğinde gönlünüzce eğlenmenizi diliyorum. Sizlere, Kadın gibi kutsal, Kadın gibi üreten, Kadın gibi vefalı, Kadın gibi zarif bir dünya diliyorum.

Gelecek siz değerli Keşanlı kadınlarımızın olsun. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu olsun. En içten saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Sevil Baydar’a yılın kadını ödülü takdim edildi. Çekiliş, etkinlik ve konser programı ile 8 Mart etkinliği gerçekleştirildi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER