Keşan Belediye Meclisi toplandı

Keşan Belediye Meclisi toplandı
Bu haber 06 Kasım 2014 - 17:16 'de eklendi ve 1.213 kez görüntülendi.

Keşan Belediye Meclisi’nin, Kasım ayı olağan toplantısının ilk oturumu, 6 Kasım 2014 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve saat 16.00’da başlayan toplantı, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan başkanlığında yapıldı.

Başkan Yardımcısı Salim Şevik’in mazereti nedeniyle izinli sayıldığı toplantıda ilk olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen dilekçeler oy birliği ile gündeme alındı.

Manşet

Daha sonra belirlenen gündem maddelerine geçildi.

Gündemin ilk maddesi olan Belediyenin 2015 Yılı Performans Programı, Meclis üyelerinin incelemesi için oy birliği ile 2. oturuma bırakılırken 2015 Yılı Bütçesi de detaylı inceleme için Plan ve Bütçe Komisyonu’na oy birliği ile havale edildi.

Meclis daha sonra “2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Ek:16 maddesinin uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar gereğince Trafik Elektronik Denetleme Sistemi kurulması için Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Belediye Başkanlığımız arasında protokol yapılması konusunun Meclisçe ele alınması”nı görüştü.

Meclis toplantısı (4)   Meclis toplantısı (1)   2

Madde hakkında bilgi veren ve konunun yasal bir dayanağı olduğunu ifade eden Özcan “İl Emniyet ve İlçe Emniyet ile Ulaşım Müdürlüğümüz konu hakkında sürekli temas halindeler. Kurulması planlanan sistem sayesinde; hız kontrolleri, ışık ihlalleri, park yasağı uygulamaları elektronik sistemlerle denetlenebilecek. Bu sistemi Bakanlık akreditesi olan kuruluşlar kuruyor. Sistem kurulduktan sonra kesilen cezalardan elde edilecek gelirin %30’u belediyelere geri kalan %70’i de devlete kalıyor. Akredite firmalar belediyeye kalan %30’luk kısmın %15’ini alarak sistemi kuruyorlar. Projenin toplam maliyeti 7.8 milyon TL. Şimdiki MOBESE’nin de 3-4 kat daha güçlü olacağı bir sistem olacak. İlçe Emniyetimiz de bu sistem sayesinde suç ve suçlularla daha aktif şekilde mücadele edecek. Polis ve zabıta sürekli olarak ilçedeki ulaşım konusunda araçların başında duramaz. Sistemin 3 yılda kendini amorti etmesi planlanıyor.” dedi.

Özcan’ın bilgilendirmesinin ardından Emniyet Müdürlüğü ile protokol imzalanması konusu oybirliği ile karara bağlandı.

Toplantıda daha sonra Belediye tarafından yaptırılan Vahşi Depolama Sahası Rehabilitasyon Projesi’nin finansmanı için İller Bankası’ndan kredi kullanılması konusu görüşüldü.

Madde hakkında konuşan Özcan, “Rehabilitasyon projemizi hazırladık ve sonra güncelleyerek yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdik. Mevcut çöplüğümüzü ıslah etmek amacındayız. O bölge ıslah sonrası yeşil bir alan olacak. Belki işe başlandıktan sonra yapılacak ölçümlerle metan gazından enerji bile üretebiliriz. Konu çok acil ama finansmana da ihtiyaç var. Bölge Bakanımızla da Ankara’da hibe alabilmek için ilgili bakanlıkta görüşmelerde bulunmak için randevulaştık. Kullanabildiğimiz kadar hibe kredi kullanmaya bakacağız.” şeklinde konuştu.

Kredi kullanılmasının oy birliği ile kabul edildiği toplantıda daha sonra Paşayiğit Mahallesi sınırları içinde bulunan Muzalı ve Kavakdere göletlerinin Devlet Su İşleri’ne devredilmesi konusu ele alındı.

Göletlerden elde edilecek gelirinin gideri karşılamayacağının görüldüğünü dile getiren Özcan, bu nedenle söz konusu göletlerin sulama birlikleri tarafından işletilebilmesi için DSİ’ye devredilmesinin uygun olacağını aktardı ve madde oy birliği ile kabul edildi.

Meclis daha sonra belediyeye ait billboardların yenilenerek 5 yıllığına kiraya verilmesi konusunu görüştü.

Bir önceki firma ile ilgili sözleşme süresinin sona erdiğini yeniden bir ihale gerektiğini belirten Özcan, mevcut billboardların yenilenerek kiraya verilmesine ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Madde oy birliği ile karara bağlandı.

Meclis daha sonra İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen ve gündeme eklenen; “Yeni Mahalle, 1316 ada, S.S. Atakent Alışveriş Merkezi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi adına kayıtlı 2 parselin imar planı değişikliği yapılarak “Ticaret Alanı” fonksiyonunun “Özel Eğitim Tesis Alanı” olarak değiştirilmesi hakkındaki talep”, “Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı fonksiyonu ve bitişik nizam olmayan Ticaret Alanlarında Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğindeki blok boyu ve blok genişliği maddelerinin yapı ölçülerini kısıtlamasını engellemek amacıyla plan notu eklenmesi hakkındaki talepler”, “Yeni Mahalle, Keşan Belediyesi mülkiyetindeki “Kreş Alanı”nda kalan 1323 ada 1 parselin yapılaşma oranının E=1,00 7 kat olarak belirlenmesi hakkında istek” ve “Büyük Cami Mahallesi, 363 ada 1 parsel, 354 ada 1 parsel, 362 ada 1-3-4-5 parselleri kapsayan alandaki Belediye Alanı, Park Alanı, imar yolu ve Ticaret Alanı ile 1442 ada 1 parselin bir bölümündeki Ticaret Alanının fonksiyon değişikliğine ilişkin imar plan değişikliği hakkında istek” konularının İmar Komisyonu’na havalesine oy birliği ile karar verdi.

Meclis son olarak bir önceki Meclis toplantısında ele alınan ve bu ayki toplantıya bırakılan Berberler ve Kuaförler Odası’nın Pazar günleri erkek, salı günleri de bayan kuaförlerinin tatil yapması hususundaki isteğini ele aldı.

Konu hakkında Belediye Hukuk İşleri Müdürü Bengü Başar Arat ve Avukat Meclis Üyesi Nilüfer Erk Oğuz’un bilgilendirmesinin ardından Özcan, isteğin yasaya aykırı olduğunun anlaşıldığını belirtti ve maddeyi oylama yapmadan gündemden çekti.

Toplantıyı kapatan, verdikleri kararlar nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür eden ve alınan kararların ilçeye hayırlı olmasını temenni eden Özcan, 2. oturumun 25 Kasım 2014 Salı günü saat 16.00’da gerçekleştirileceğini bildirdi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER