İYİ PARTİ EDİRNE MİLLETVEKİLİ ORHAN ÇAKIRLAR: “Üretici’nin umutları tükendi”

İYİ PARTİ EDİRNE MİLLETVEKİLİ ORHAN ÇAKIRLAR: “Üretici’nin umutları tükendi”
Bu haber 24 Mart 2023 - 20:50 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

İYİ PARTİ EDİRNE MİLLETVEKİLİ ORHAN ÇAKIRLAR: “Üretici’nin umutları tükendi”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, TBMM’de Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 28’inci maddesi üzerinde yaptığı konuşmada iktidarın tarım ve hayvancılık politikalarını eleştirdi. Milletvekili Çakırlar, konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri

Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi’nin 28. Maddesi üzerine İYİ Parti grubum adına söz almış bulunuyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Kocaeli’nin Kartepe Belediyesi, geçtiğimiz yıl Kasım ayında bir karar aldı. Tarım ve hayvancılık yapılan birçok köyü kırsal alan statüsünden mahalle statüsüne geçirdi. Nusretiye Mahallesi de bunlardan biri. Kartepe, tarım ve hayvancılığın en yoğun yapıldığı yerlerden biri. Kısacası can çekişen çiftçinin tarım ve hayvancılıkla geçinmeye çalıştığı yerlerden biri. Başka hangi köyler var bu durumda? Balaban ve Şirinsulhiye de bu durumda.

Buradaki köylülerimiz, Kırsal alan statüsünde kalma isteklerini defalarca söylediler, seslerini duyurmaya çalıştılar, imzalar topladılar, Belediye Meclisi’ne kadar geldiler…

“Köyümüzü geri istiyoruz” dediler, “Köylü milletin efendisidir” dediler ama ne oldu?

Onların bu haklı serzenişine kulak tıkadınız, seslerini duymadınız.

Peki; ne diyor görmezden geldiğiniz bu insanlar, ne istiyor?

‘’Kırsal mahalle olarak kalmak istiyoruz’’.

Neden?

Çünkü bu haklarını kaybettiklerinde tarım ve hayvancılık yapamayacak duruma gelecekler. Hayat pahalılığından zaten yapamıyorlar, daha da kötü olacaklar. “Kırsal mahalle olarak kalırsak tarımı da hayvancılığı da daha rahat yaparız. Üretim yapabilmek için bu imtiyazlara ihtiyacımız var. Yoksa artık tarım ve hayvancılık bu bölgede ölür.” diyorlar.

Değerli Milletvekilleri;

Lafa gelince “Üretin, ekin, tarım yapın.” derken, tarım ve hayvancılık yapmak için kırsal mahalle olmak isteyen köylüleri dinlemediler. Geçen ay bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlandı. Ve bu uygulama 2 yıl sonraya bırakıldı.

Bu neden peki ?

2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimini ve 2024 mahalli idareler seçimini kazasız atlatabilmek için. Bu erteleme sözünü ettiğimiz köylerin ve daha birçok köyün kurtulması demek değil. Sadece 2 kritik seçimin arkasına sarkıtılmış oldu düzenleme. Bu mahalleler mağdur durumdalar. Erteleme kararnamesini çıkarana kadar da bu mahalledekilere çok yüksek elektrik ve su faturaları geldi. Çünkü burada yaşayan vatandaşlarımız tarım ve hayvancılık yapıyor. Suyu o maksatla kullanıyorlar. Anormal faturalarla karşılaştılar.

Örneğin 9 tonun üzerine çıktığında katlı geliyor su faturaları, belli bir kilovatın üzerine çıktı mı elektrik faturaları yüklü geliyor… Bu konuda Kartepe’de ciddi bir mağduriyet var. Uzun lafın kısası, köylüyü dinleyin, onların mağduriyet yaşamasına izin vermeyin. Ben yaptım oldu anlayışıyla zaten geçim sıkıntısı çeken insanların ekmeğiyle oynamayın.

Değerli Milletvekilleri,

Ülkemizde çiftçilerimiz ekonomik ve hayatın getirdiği olumsuzluklar silsilesinde dahi üretmeye, üretime katkı sağlamaya devam etmektedir. Hayatın durma noktasına geldiği deprem bölgelerinde dahi üretime katkı sunmaya çalışan çiftçilerimizin sorunlarını görmezden gelmeniz maalesef çok acı. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmelerimizde, yem fiyatlarının artmasına rağmen, çiğ süt fiyatı baskılanınca inekler kesime gönderilmek zorunda kalmaktadır. Litre fiyatında zarar eden süt üreticileri hayvan varlığının yok olmasına ilerleyen zamanda daha büyük krizlerin yaşanacağını söylemektedir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da iktidar üretimi teşvik edecek politikaları ne zaman düşünmeye başlayacak?

Seçime giden süreçte et fiyatlarını baskılamak için izlenen bu yol daha kötü bir sonuç doğuracaktır. Üreticilerimiz umutlarının tükendiğini, ellerindeki hayvanları elden çıkarıp sektörden kaçmak istemektedir. Zaman kaybetmeden üreticilerimizi desteklememiz gerekmektedir. Aksi takdirde telafisi yılları alacak bir sorunla karşılaşmamızın kaçınılmaz olacaktır.

SÜT ÜRETİCİLERİNİN SESİNİ DUYUN, SÜT İNEKLERİ KESİLMESİN

Düşük kalan süt fiyatları bir an önce revize edilmelidir. Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.”

kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER