İPSALA GÜMRÜĞÜ’NDE 16 KM’LİK TIR KUYRUĞU

Türkiye ile Bulgaristan arasında yaşanan Transit Geçiş Belgesi (Dozvola) krizi nedeniyle alternatif olarak yönlendirilen TIR’lar Edirne’deki İpsala Sınır Kapısı’nda 16 kilometrelik kuyruk oluşturdu.

CIMG0280

Bulgar hükümetinin Türk TIR sürücülerine sınırı kapatmasının ardından, Avrupa’ya ihracat yükü taşıyan çok sayıda TIR, Kapıkule ile Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda gümrük sahasında beklerken, ihracat yükleriniYunanistan üzerinden götürmek isteyen TIR sürücüleri, alternatif güzergah olarak seçtikleri İpsala Sınır Kapısı’nda 16 kilometre kuyruk oluşturdu.

CIMG0270

TIR şoförü Mecit Kaya, Bulgaristan’ın dozvola vermemesinden dolayı İpsala Sınır Kapısı’na geldiklerini belirterek, “24 saatten beri sıradayız. Daha 3 günde anca kapıya ulaşırız. Ben Yunanistan’a gidiyorum ama Makedonya’ya, Arnavutluk’a gidenler var. Bekliyoruz. Devletimizden bize yardım etmelerini istiyoruz. Bulgaristan’da bize bin-bin 500 Euro ceza yazıyorlar. Benim kiram o kadar değil ben bunu nerden ödeyeceğim” dedi. Mehmet Turan da İpsala’daki yoğunluğun Kapıkule sınır Kapısı’ndan gelen TIR’lar nedeniyle yaşandığını ifade ederek, şunları söyledi: ‘Bulgaristan’da Pimp firması var. Onun sahibi hükümetle olan ilişkilerinden dolayı dozvola vermiyor. Romanya üzerinden Avrupa’ya giden firmaların araçları da buraya yığıldı. Pimp firması istediği gibi bizim ihracatımızla da oynuyor.” dedi.

CIMG0264

İpsala Sınır Kapısı’nda sıra beklediğini söyleyen Ayhan Taşta ise, “Bu soğukta, yorgun, aç, susuz ve uykusuz sırada bekliyoruz. Arnavutluk’a nişasta götürüyorum. 2,5 gündür buradayız, halimizi soran yok. Bulgaristan, dozvola konusunda sıkıntı yaratıyor. Türk araçlarına ülkemizi kıskandıkları için sorun çıkartıyorlar” dedi.

CIMG0272

 

CIMG0283

İpsala – Keşan arasında TIR kuyruklarının daha da uzayacağı bildirildi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 03 Şubat 2014, 3:58 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.306 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: