Gazetecilerin Saros’da tekne gezisi

Gazetecilerin Saros’da tekne gezisi
Bu haber 25 Ağustos 2014 - 19:52 'de eklendi ve 1.467 kez görüntülendi.

Edirne Gazeteciler Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Saros Tekne Turu bu yıl rekor sayıda gazeteci ve yakının katılımıyla Yayla Sahili’nden başladı.
Gün boyu eğlenme fırsatı bularak stres atan gazeteciler, Saros’un mavi sularında yüzerek serinleme fırsatı buldu.
Teknede verilen sardalye, kefal ve levrek türü balıklarla, bol miktarda mezeler 5 kişilik usta ince saz ekibinin oluşturduğu müzik eşliğinde yenildi.
Tura katılan gazeteciler etkinliğin her yıl daha güzel olduğunu ve devamının yapılmasını istediler.

CIMG4398   CIMG4379   CIMG4392
Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı: ‘’Her tülü yasadışı uygulamanın karşısındayız’’
Tekne turuna katılan Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, gazetecilere yaptığı açıklamada, gazetecilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu, 70-80′e yakın gazeteciyle böyle her yıl periyodik olarak tekne gezisinin yapılması gazetecilerin motivasyonu açısından son derece önemli olduğunu düşündüğünü kaydetti.

CIMG4433   CIMG4430   CIMG4424
İlçedeki faaliyetler
İlçede hizmetlerin gayet güzel olduğunu ve belli toparlanma içine girdiklerini ifade eden Bostancı, ‘’Dört ay oldu göreve başlayalı. Su konusunda var olan sıkıntılarımızı yeni açtırdığımız kuyu ve indirdiğimiz motopomplarla su seviyesini gayet düzenli seviyeye getirdik. İkinci konu ilaçlama. Bilindiği gibi ilçemizde sivrisinek çoktu. Kurduğumuz gece gündüz 3 ekip sürekli ilaçlıyor. Rüzgar, yağmur demeden sürekli ilaçlamayla şu anda sinekten hiç bir şikayet olduğunu sanmıyorum. Kimseden şikayette gelmiyor. Çöp olayı çok sıkıntıydı ilçemizde. Sağ olsun İstanbul Büyükşehir ve Sağlık Bakanımızın gönderdiği Ivaco bir mercedes tamir ettirdiğimiz sıkıştırmalı 13 metreküplük araçlarla gece yine vardiyalı şekilde çalışıyoruz. Şu anda çöpte de her hangi bir sıkıntımız yok. Sonuç olarak çöp, ilaçlama ve sudaki problemleri hallettik. Şimdi maddi konular gündeme geldi. Maddi konuları da istişare halindeyiz’’ dedi.

CIMG4435   CIMG4408   CIMG4481
Bostancı şöyle devam etti:
‘’Hazine yerleri var. Meradan tapusu belediyeye geçmiş, bunlar mahkeme oluyor. Bunlarla ilgili 2003 yılında 3 geçici madde çıkmış. O maddenin Maliye Bakanlığı tarafından işletilmesini talep ettik. Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile görüştük. En kısa zamanda sanıyorum bu konuyu halledersek Enez’de yeni bir mali imkan doğmuş olacak. Bu bahsettiğim yer öyle 100-200 dönüm yer değil, 900 dönüm kadar yer belediyeye kalmış olacak. Bununla birlikte Enez’de var olan bürokrasi alışkanlıkları var. Halkın alışkanlıkları var. Toplumun sahillerden yararlanma alışkanlıkları var. Bu alışkanlıklarla mücadele halindeyiz. Örneğin deniz ve kum herkesin. Buradan herkes istifade eder ama maalesef benden önce 10 senedir sahilde bir takım işgaller var. Kumun önü, otellerin önü işgal edilmiş. Bu alışkanlıklardan insanları kurtarmak hayli zor oluyor. Bunlar kendilerine göre bir güç oluşturmuşlar. Bir takım bürokrasi güçleri de arkasına almışlar. Olaya siyasi içerikte vererek kendilerine gayri meşru kazanç elde etme içindeler. “Bizim mahkeme kararımız var” gibi kararlar getiriyorlar. Bunlar yanlış o kararlar çoktan geçti. Alınan yeni kararlarla plaj ve deniz herkese açık hale getirilecektir herkesin malıdır kimsenin tapusu yoktur. Herkes en iyi şekilde nasıl istifade edecekse biz o imkanları sağlayacağız. Bunda kararlıyız. Geçmişte var olan alışkanlıkları arkasına bazı bürokratları da alarak otelinde, yemeğinde yararlandırarak bundan sonra halka rağmen buraları işgal edemeyecek. Belediyenin bir güç olduğunu, iktidarın bir partisinden belediye başkanı olduğunu da unutmasınlar. Bunu da özellikle söylüyorum. Bu tür mafya vari hareketlerde bulunanlara devletin gücünü göstermek benim olduğu kadar kaymakamın da valinin de buraya destek vermesi gerekir. Hiç kimsenin buradaki gayri meşru yaşantının arkasında olmaması lazım. Burada gayri yaşantı gayri kanuni kazançlar var. Bunlara hepimiz kaymakamıyla, valisiyle, başkanıyla, bakanıyla herkes sahip çıkmak zorunda. Gayri meşru bir takım kendine göre, kendini güç kabul etmiş orada bir takım insanları besleyerek, onlara maddi imkanlar ve bir takım sosyal yaşantılar sağlayarak kendine güç sağlamaya çalışanlar bu mafya vari hareketlerden kendilerini alıkoysunlar çünkü ben varım.
Bundan sonra dimdik o sahildeki hiç bir kötü yapılaşmaya izin vermeyeceğim. İkinci konu sahilde benden önce İller Bankası’na çizdirdiğimiz bir plan var. İmar yapısı var. İki kat yüzde 25, yüzde 25 olmak üzere yüzde 50 iki kat kullanım var. Gördüğüm kadarıyla sizlerin ve halkında gezdiği zaman göreceği bir konu var. Burada 3′ncü katlar çıkmaya başlamış.
Neymiş efendim belediyeye para veriyormuş ben 3′ncü katı çıkabilirim. Aykırı yapılar oluşmuş. Bunları da dikkate aldığımızda güneşten, rüzgardan yararlanma , insanların sosyal hareketlerini engelleyen bir takım yapılaşmalar söz konusu olmuş. Bunlara da müsaade etmeyeceğiz. Var olanları da peyder pey yıktıracağız. Başlangıçta bir takım rahatsızlık mutlaka olacak. Bu rahatsızlıklar bilinsin ki halkın gelecekteki rahatı ve huzuru içindir. Hiç kimse kötü oluşumların kötü niyetli insanların arkasında olmamasını istiyorum.” dedi.

CIMG4451   CIMG4486   CIMG4489
Sorular
“Siz belediye başkan adaylığına iktidar partisinden aday olmanızın bir nedeni Enez’i iktidarın nimetlerinden faydalandırabilmek içindi. Şu an icraatlarınız da iktidarın varlığı hissediliyor mu? Var mı veya ilerisi için umutlu musunuz?”
“Tabi ki umutluyum elbette var. Zaten aday olurken de Enez’in, ufak gibi görünen bir yer bu sene Enez iyice rüştünü kanıtlamış durumda. Yüz bine yakın insan var. Sahilde çevremizi temiz tutalım kampanyası başlattım. Daha önce hiç olmayan halkla ikinci toplantımı yaptım. Sene üç toplantı yapmayı planlıyorum. Enez’deki sorunları paylaştık, gayet kalabalıktı. Gördüğüm manzara beni umutlandırdı. Hizmet bakımından geride kalan ilçemizin sahilinde oturacak yer yoktu. Korkunç bir kalabalık. Enez kendini kabullendirmiş fakat hizmette belediye ve orasının idarecilerinin geri kaldığını gördük. Biz önde gitmek zorundayız. Dünkü gördüğüm manzara beni daha çok kırbaçlamıştır. Benim daha çok çalışmam gerektiğini, kaymakamıyla, valisiyle emniyet müdürüyle, jandarmasıyla birlik beraberlik içinde halkla birlikte turizm hedefleri doğrultusunda ne yapılması gerekiyorsa herkes bilsin ki yapacağız. Öncelikle Sağlık bakanımıza ve diğer bakanlarımıza gittik. Şu ana kadar gözle görülür bir şey yokmuş gibi gediyor ama her şey birden olmuyor. Gelecekten çok umutluyum. Yazılarımıza olumlu cevaplar alıyorum. Başta da söylediğim gibi en azından maliyeye ait bin 500 dönüm denize sıfır yerler var. Defterdarlık maliye bakanlığı ve milli emlak Edirne Enez çok akılcı el ele giderse Enez Edirne çapında çok iyi bir yer olacak. Edirne Trakya insanı en iyi şekilde istifade edecek ve devlet imkanlarından yararlanmış olacak. Umutluyuz.” dedi.
Enez Limanı ile ilgili Bostancı, “Enez’deki limanın altyapısındaki fiziki altyapısının iyileştirilmesi gündemde. İki sefer incelendi. yazı Ulaştırma Bakanlığı’na gitti. Salı günü Ankara’da olacağım. Elektrik, su tuvalet tüm altyapısı iyileştirilerek gümrük açılacak ve ardından İstanbul’dan bir feribot adalara feribot Yunanistan’a feribot işlemlerinin başlayacağını umuyorum” dedi.
Günün ilerleyen saatlerinde hava muhalefetinin rüzgarlı olması nedeniyle teknenin karaya çıkışı bir hayli heyecanlı oldu. Bazı gazeteciler olası bir tehlikeye karşı teknede can yeleklerini giyerek önlem aldı.
www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER