ENEZ’İN MEŞHUR YILAN BALIĞI ÇIKMAYA BAŞLADI

Havaların soğuması ile birlikte Enez’in meşhur Yılan Balığı da tezgahlarda yerini almaya başladı.

Enez’in Lagün Gölleri’nde çıkan Yılan Balığı’nı lezzetini bilenler kilosunu 30 liradan alıyor. Balık satıcısı Yaşar Pınarcı, Yılan balıklarının derilerini soyarak, vatandaşlara hazır halde sunuyor.

Yılan Balığı manşet

Yılan Balığı’nın kıymetini bilen Enez’de avukatlık yapan Nalan Yörüker, “Ben Enez’e ilk geldiğimde yediğim Yılan Balığı’nı unutamadım. Mevsim itibariyle şimdi Yılan Balığı çıkmaya başladı. Bende 2 tane aldım. Izgara yapılınca tadına doyum olmuyor.” dedi.

CIMG6840

YILAN BALIĞI

Enez’in meşhur Lagün ve Üzmene göllerinde yakalanan yılan balıklarının tatlı ve tuzlu su karışımı olması nedeniyle diğer bölgelerdeki yılan balıklarına nazaran daha lezzetli olduğu, bu nedenle tercih edildiği öğrenildi. Yıllar önce Enez Su Ürünleri Kooperatifi tarafından havuzlarda toplanıp yurtdışına dahi ihraç edilen yılan balığının sayısının gittikçe azaldığı bildirildi.

Yılan balığı; erkekleri 35-50, dişileri 45-100 santimetre olabilen hem tatlı, hem de tuzlu sularda yayılış gösteren bir balık. Doğumu ve 3 yıllık gelişmesinden sonra tatlı sulara girerler. 8-20 yıl buralarda kaldıktan sonra tekrar üremek için Saros Denizi’ne yönelirler. Burada yaklaşık bin-3 bin metre derinlerde milyonlarca yumurta dökerler. Dönüşü başarabilen yavrular, tekrar acı su bölgelerine gelir. Yırtıcı ve obur bir canlıdır. Yumuşakça, kabuklular ve balıklarla beslenir. Etinin lezzeti yanında protein değeri yetiştirmeye uygunluğu ile ekonomik değeri çok yüksektir.

www.kesanhalkinsesi.com

 

 

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 21 Eylül 2013, 2:04 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 4.491 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: