Enez’de Her Gün 1 Tona Yakın Mavi Yengeç Yakalanıyor

CIMG8449  CIMG8538

Enez ilçesinde Lagün Gölleri’nde her gün 1 tona yakın mavi yengeç yakalanıyor.

CIMG8529

Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı yaptığı açıklamada “5-6 senedir burada mavi yengeç üremeye başladı. Protein bakımından çok güçlü bir besin kaynağı olduğunu biliyoruz. Mesleğimin de bana kattığı bilgiye göre şunu diyebilirim ki; protein insan vücudu için çok önemli bir yapı taşıdır. İnsanların proteine günde kilogram başına sadece 1 mg’ye ihtiyacı var. Hamile bayanların ise 1,5 mg’ye ihtiyacı var. Bunun için bundan yendiğinde günlük protein ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Mavi yengeçin kollarındaki mavi et yendiğinde kolay kolay acıktırmıyor. Zayıflamak isteyenlere de önerebiliriz. Yine afrodizyak etkisi de çok yüksektir. Şu an için insanlar buna ekonomik yönden yetersiz bir ürünmüş gibi bakıyor. Ama insanlara daha temiz bir şekilde sunulduğunda çok büyük bir ekonomik değer olacağı, bölgemize de çok büyük bir katma değer olacağından hiçbir şüphemiz yok’’dedi.

CIMG8531

Sınırlı Sorumlu Enez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Pınarcı da yaptığı açıklamada; “Bu ürün lagünlerimizde 6 yıldan beri var. Kışın lagünlerde oluyor. Gala Gölü’nde dahi oluyor. Kışın hava soğuyunca denize çekiliyorlar. Ekonomik değeri de yüksek. Balıkçılarımıza katkı sağlıyor. Bunun kilosunu 2,5 liradan veriyoruz. Günde 100-200 kg elde edebiliyoruz. İstediğimizde bir tona yakın yakalayabiliyoruz. Yengeçler bazen balıkçılarımızın malzemelerine zarar verebiliyor. Ağlarını delebiliyor. Ayrıca yılan balığının olmayışının sebebi de mavi yengeçtir. Mavi yengeç çok beslendiği için yılan balıkları buraya terk etti. Bu yüzden yılan balığı artık çok az çıkıyor’’dedi.

CIMG8536

Balıkçı Mehmet Yılmazoğlu ise, “Geçim kaynağımızı balıklardan sonra mavi yengeç yakalayarak sağlıyoruz. Bu da bize bir destek oldu’’ dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 28 Temmuz 2015, 11:19 am tarihinde GÜNCEL, manset, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 950 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: