Enez’de çifte bayram..

Enez’de çifte bayram..
Bu haber 24 Kasım 2014 - 15:18 'de eklendi ve 1.618 kez görüntülendi.

Enez’in Kurtuluşu ve Öğretmenler Günü kutlandı

Enez’in kurtuluşunun 92.yıldönümü ve Öğretmenler Günü törenlerle kutlandı.

Manşet - kurtuluş

Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kurtuluş törenlerinde konuşan Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı; “Sayın Kaymakamım, Sayın Komutanım, Sayın Belediye Başkan arkadaşlarım, Sayın daire müdürlerim ve memurlarımız, Sayın Belediye Meclis üyelerimiz ve İl Genel Meclis Üyelerimiz, Sayın muhtarlarımız, Sayın basın, Sayın öğretmenlerimiz ve sevgili öğrenciler, çok değerli Enez halkı, bu gün burada iki önemli günü birlikte kutlamanın sevincini yaşamaktayız. Birincisi birçok savaş ve işgallere uğramış, Enez’in kurtuluşunun 92. yıl dönümünü kutluyoruz. İkincisi de bizleri yetiştiren bu güne hazırlayan bilgi ve eğitimleriyle ülkemizi şekillendiren Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ ün şahsında öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz. Bu vesileyle öğretmenlerimize sağlık mutluluk dileklerimle saygılarımı sunuyorum.

CIMG0021   CIMG0027   CIMG0029

Değerli Enez halkı sevgili öğrenciler;

Bu gün bizler geçmişte bu topraklar üzerinde yapılmış savaşların, kurtuluş mücadelesinin ve kahramanlıkların ruhunun nesilden nesile aktarılması, yaşadığımız bu toprakların kolay kazanılmadığını hissetmek ve değerini anlamak için toplanmış bulunuyoruz.

CIMG0030   CIMG0033   CIMG0036

Sayın halkımız, sevgili öğrenciler ülkemiz ve Enez coğrafyası çok stratejik bir noktada bulunmaktadır. Bunun için ilçemiz ve ülkemiz birçok savaşlara ve işgallere mağruz kalmıştır. Enez’in tarihine ve ortasında yükselen büyük kale surlarına baktığımızda geçmişte savaş ve işgallerin izlerini gördükçe söylediklerimizin ne kadar anlamlı olduğu anlaşılmaktadır. Enez çok eski bir tarihe sahiptir. Yerleşim yeri olarak M.Ö. 7000 yıllarına kadar uzanan bir tarihi vardır. Ortaçağ’da büyük bir yerleşim ve ticaret merkezi olarak adını duyurmuştur. En son 1400’lü yıllarda Enez’ de 3 gün kalan Fatih Sultan Mehmet ve Komutanı Has Yunus Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1900’ lü yıllardan sonrada Enez ve ülkemiz Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşları’nın sonucunda yaptığı Mondros Ateşkes ve Sevr Anlaşmaları’yla paylaşımlara açılmış başta Yunanlılar ve İngilizler olmak üzere birçok devletler tarafından işgal edilmiştir. Doğal olarak Enez’de bunlardan etkilenmiştir. Bu ülke toprakları yine bu ülkenin bağrından çıkan ve tüm ülke satında birlik beraberliği sağlayan doğulusuyla, batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle işgalcilere karşı tüm insanları birleştiren Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının üstün akıl ve cesaretiyle yapılan bir çok toplantı ve savaşlardan sonra büyük kurtuluş mücadelesi sonucu işgalci emperyalist güçler topraklarımızdan atılarak emellerine ulaşamamıştır. Askeri güç ile kazanılan zaferler, 1923 Lozan’da da siyasi deha ile sonuçlandırılmış, yeni Türkiye’mizin Misak-ı Milli sınırları belirlenmiştir.

CIMG0038   CIMG0040   CIMG0050

Değerli Enez halkı, sevgili gençler, işgalci emperyalist güçler yakın zamanda 1940’lü yıllarda kendi içlerinde paylaşım ve çıkar savaşlarını yapmışlardır. Adı da 2. Dünya Savaşı’dır. Bu emperyal ülkeler savaşlardan hızla çıkarak kendi içlerinde Amerika’nın ve İngilizler’in yardımıyla avrupa birliğini kurdular. Ortaklaşa yeni pazarlar arayarak eğitimde ve teknikte geri kalmış müslüman dünyası için senaryolar yazarak isyanlar çıkartıp yeni sömürü pazarları kendilerine hazırlamışlardır. Çevremize şöyle bir baktığımızda yer altı zenginlikleri yüksek olan fakat insanları fakir yaşamaya mahkum edilmiş Irak, Afganistan, Pakistan, Mısır, Cezayir, Libya, Suriye gibi müslüman dünyasında sözde demokrasi ve insan hakları söylemleriyle karışıklıklar yaratarak insanların üzerine tonlarca bombalar atmaktadırlar. Barut dumanı gözyaşlarına karışmakta hergün yüzlerce insan ölmekte, onlarca çocuk öksüz kalmaktadır. Kazanma hırsı artmış avrupa romayı yakıp yıkan deli neron gibi bu durumdan zevklenmekte kendilerine yeni silah pazarı oluşturmaktadırlar. Diğer taraftanda müslümanların birbirleriyle zenginliklerini paylaşarak birbirleriyle kaynaşmasına engel olunmakta müslüman dünyasını dini olarak kötü tanıtılırken müslümanların yeraltı ve yerüstü zenginliklerini alıp sömürmektedirler.

CIMG0051   CIMG0053   CIMG0054

Sevgili gençler, değerli Enez halkı, biraz önce bahsettiğim emperyalist ülkeler ülkemiz üzerinde bir çok oyunlar oynamak istemektedirler. Bu ülkelerin dişleri arasında yem olmamak için dinimizi, Mustafa Kemal Atatürk’ü, cumhuriyetimizi ülkemizin olmaz ise olmazları kabul ederek bunlar üzerinden siyaset yapıp yan gelip yatanlara itibar etmemeliyiz. Ulu Önder Atatürk’ ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesinden ayrılmadan bize hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ülkemizi çıkartmak, medeniyeti bilimi teknolojiyi iyi kullanarak çok çalışmalıyız. Birbirimizi severek empati kurup hoşgörü sınırlarımızı genişletmeli, birlik beraberlik ve kardeşlik duyguları içinde yarının büyük Türkiye’si için düşüncelerimizi paylaşabilmeliyiz.

CIMG0056   CIMG0058   CIMG0062

Şirin ilçemiz Enez’ in bu günü ve yarını ile ilgili projelerimizi paylaşmayı kurtuluş gününün anlamanı bozmamak için ileri bir toplantıya bırakıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bu ülkeyi canları pahasına bize emanet eden başta Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize ve sizlere güzel bir gelecek düşüncesiyle saygılarımı sunuyorum.” dedi.

CIMG0063   CIMG0079   CIMG0089

Daha sonra, öğrencilerin şiir okuması, Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibi gösterisi, İpsala Belediyesi Mehteran Takımı gösterisi ve Gelibolu 2.Kolordu Komutanlığı Bando ekibi güzel bir müzik ziyafeti sundu.

CIMG0093   CIMG0095

Avcıların geçiş töreniyle kutlamalar sona erdi.

Vatandaşlara, belediye tarafından pilav ve aşure dağıtıldı.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER