Enez’de çifte bayram kutlaması..

Enez’de çifte bayram kutlaması..
Bu haber 25 Kasım 2015 - 11:01 'de eklendi ve 1.336 kez görüntülendi.

Enez’in Kurtuluşu ve Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı

Enez’de çifte bayram kutlaması yapıldı.

Enez’in Kurtuluşunun 93.yıldönümü ve Öğretmenler Günü coşku ile kutlandı.

Resim 015  Resim 020  Resim 017

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, Saygı Duruşu ve istiklal Marşı okunmasının ardından, Kaymakam Hasan Sazkaya, Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, İlçe J. Komutanı Üstğm. Erkan Kip halkın bayramını kutladı.

Resim 030  Resim 014

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı şunları söyledi: “Bugün burada iki önemli günü birlikte kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Birincisi birçok işgallere uğramış ve birçok savaşlar görmüş Enez’in kurtuluşunun 93.yıldönümünü kutluyoruz. İkincisi, Latin alfabesinin kabul edilip, Ulu Önder Atatürk’ün Başöğretmen olduğu günün anısına her yıl kutlanan “Öğretmenler Günü”nü kutlamanın sevincini paylaşmaktayız. Bu vesileyle bizlerin ve ülkemizin geleceğine ışık tutan ülkelerin sosyal, kültürel, ekonomik gelişmelerini belirleyen ve bu yolda ülke insanlarını şekillendiren öğretmenlerimizin gününü kutluyor, saygılar sunuyorum.

Değerli Enez halkı, sevgili öğrenciler;

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sevr Anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşma gereği üzerinde bulunduğumuz topraklar birçok devletler tarafından kendi aralarında paylaşılmış ve işgal edilmiştir. Bu toprakların bağrından çıkan Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ülkenin bütün sathında milli uyanış ruhunu ayağa kaldırarak bütün ülke sathında insanlarımızın kurtuluş mücadelesine katılmaları sağlanmıştır. Bunun sonucunda birçok zorlu savaşlardan sonra verilen kurtuluş mücadelesi savaşı sonucu Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden Misak-i Milli sınırları belirlenmiştir.

Resim 028  Resim 032  Resim 037

Değerli Enezliler;

Kurtuluş mücadelesi verilerek kurulan Türkiye Cumhuriyeti içindeki bütün unsurlar bu devletin asli birer unsurudur. Ve bu devletin yurttaşıdır. Millet olmak ve yurttaş olmak bilinciyle bugün her zamankinden daha fazla birlik beraberliğe, birbirimize hoşgörüyle yaklaşmaya, birbirimize saygı sınırları içersinde davranmaya ihtiyacımız vardır. Emperyal güçler misyoner ajanları vasıtasıyla kendi dışındaki ülkelerde kargaşa yaratmak, bölüp parçalamak ve yönetmek için birçok projeler hazırlarlar. Bugün Ortadoğu ve Afrika’da Müslüman coğrafyasında yaptıkları da bunun bariz bir örneğidir. Bu misyoner ajanlar birçok değişik duygu ve düşüncelerle insanlara yaklaşarak emellerine ulaşmak için türlü hileli yollar seçmektedirler. Ülkemizde Ortadoğu’da, Pakistan’da ve en son Avrupa’nın göbeğinde yapılan terör hareketleri de kendilerine haklı zemin yaratmak için yaptıkları projelerin ve oyunların bir parçasıdır. Bu emperyal güçler geçmişten bugüne ülkemizde de birçok oyunlara kalkışmıştır. Bunlara karşı uyanık kalarak birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi koruyarak milli gelirimizi uygar dünyanın üstüne çıkarmak bizlerin en büyük ülküsü olmalıdır.

Değerli Enezliler;

Kurtuluş Bayramımızı kutladığımız bu anlamlı günde tarihi ve doğal güzellikleri ile adını duyurmuş şirin ilçemizin turizm hedefleri doğrultusunda neler yaptıklarımızdan ve hangi projeleri uygulayacağımızdan bahsetmek isterim. Öncelikle bütçemizi ele alarak borç yükümüzü ve buna karşı gelir kaynaklarımızı denetim altına alarak planlar yaptık. Öncelikle borçlarımızı yapacaklarımıza engel olmaması için ödenebilir yapılandırmaya gittik. Kısa, orta ve uzun vadede yapabileceğimiz işleri programladık. Sıfır olan araç parkımıza 12 tane yeni araç aldık. Bunların içerisinde kamyon, binek aracı, portif, sıkıştırmalı çöp araçları, otobüs gibi acil ihtiyaçlarımızı karşılayacak yeni araçlar aldık. Sonra turizm hedefleri doğrultusunda çevre düzenini sağlayabilmek ve 1,5 milyon metrekare çamur yollarımızı kendi imkanlarımız ile yapabilmek için bir Beton Santrali ve Beton Ürünleri Fabrikası kurmayı hedefledik. Allah’a çok şükür ki bugün fabrikamız üretime başlamış ve üretilen ürünler Enez merkez de ve sahilde yollarımıza döşenmeye başlanmıştır. Bununla birlikte bu fabrika ilçemizde ve bölgemizde birçok iş alanları yaratmıştır. Örneğin; taşların taşınabilmesi için palet atölyeleri, taş ocakları, kum ocakları, taşımacılık sektörü, yol yapım sektörü ve bunların ihtiyaçlarını karşılayacak diğer yan iş alanları bu fabrikayla birlikte Enez’in hayatına girmiştir. Her şeyden önemlisi de yeni yaptığımız bu fabrika 150 haneye iş imkanı yaratmıştır. Daha da önemlisi Enez merkez ilçesi, çevre ilçelere ve köylerine bağlı olarak yaşam sürdürmekteydi. Bu fabrikayla ve açılan yan sektörlerle bölgesinde katma değer yaratan artık bende ekonomik alanda varım diyen kendi yağı, imkanları ile ayakları üzerinde durabile Enez yaratılmıştır.

Kaymakamımız ve Valimizin destekleriyle, tüm Enez’in etrafını gezebilecek yürüyüş ve bisiklet yolu yapımı başlanmıştır. Yine Kaymakamımız ve Valimizin desteğiyle, sahilde 11 tane denizden çıktıktan sonra insanlarımıza dinlenti yerleri yapılmıştır. Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği ve projelerini bitirdiği 60 dönümlük Taşaltı Gölü kenarında çok amaçlı bir park yapımı başlanmıştır. Bununla birlikte ilçemiz limanına 2 milyon liralık yatırım yapılmıştır. İşte bunlar gibi turizm hedefleri doğrultusunda gelişmekte olan Enez’e birçok kısa vadedeki projeler gerçekleşirken, bundan sonrada orta ve uzun vadedeki projelerin gerçekleşmesi sağlanacaktır. Örneğin; Keşan-Enez yolunun 2016 programına alınması, doğalgazın Enez ve sahile getirilmesi orta vadeli projelerimizin öncelikli sıralarındadır.

Resim 043  Resim 044  Resim 047

Sonuç olarak; kurtuluş mücadelesi vatanın her tarafı işgal edilmiş, bütün silah cephane ve stratejik noktaları zaptedilerek bütün hareket noktaları düşman ordularınca kontrol altına alınmış bir ortamda yapılmıştır. Böyle bir ortamda başaracağım diyen inançla ortaya çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşları ülkenin bütün sathında milli ruh ve uyanış düşman ordularınca kontrol altına alınmış bir ortamda yapılmıştır. Böyle bir ortamda başaracağım diyen inançla ortaya çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşları ülkenin bütün sathında milli ruh ve uyanışı ayağa kaldırarak kurtuluş mücadelesi başlattı yoktan yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere emanet etti.

Burada gençlerimize ve öğrencilerimize öğütlerle sözlerime son vermek isterim. Hangi iş olursa olsun yaptığınız işi severek ve heyecan duyarak yapınız. Yaptığınız işte araştırmacı heyecanınızı her zaman yüksek tutunuz. Bu sizleri daima başarıya götürecektir. Tarihte bunların çok örnekleri vardır. Örneğin; Newton kafasına düşen bir elmayı neden aşağı düşüyor da göğe doğru gitmiyor? diye düşünmüş ve bugünkü fizik kuramlarını yaratmıştır. Arşimet hamamda yıkanırken, elinden düşen tasın içinde su olduğu halde yüzdüğünü görünce heyecanlanmış, suyun kaldırma kuvvetini bularak bugünkü gemilerin yüzmesini yaratmıştır. Özgül ağırlığı yaratarak maddeler arasındaki farkı ortaya koymuştur. Edison çıkan şimşekten etrafının aydınlanmasından duyduğu heyecanla doğru akımdan alternatif akım yaratmış, bugünkü elektriği ve ampulü bulmuştur. Bu tür buluşların hepsi çok çalışmak, işini sevmek heyecan duymakla mümkün olmuştur. Sizler de yaptığınız işi severek heyecan duyunuz, çok çalışınız, dürüst olunuz ve birbirinizi seviniz. Saygılarımla.” dedi.

Resim 048  Resim 046  Resim 051

Daha sonra öğrencilerin gösterileri ve Gelibolu 2.Kolordu Bandosu eşliğinde kutlamalar devam etti.

Araç konvoyunun geçişi ile Enez Avcılar Derneği de silahlarla atış yaparak gösteride bulundu.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER