Enez’de arkeolojik kazı çalışmalarına devam ediliyor..

Enez’de arkeolojik kazı çalışmalarına devam ediliyor..
Bu haber 29 Ağustos 2015 - 20:27 'de eklendi ve 1.187 kez görüntülendi.

Enez’de arkeolojik kazılar devam ediyor.

1971 yılında Enez Kalesi’nde başlayan kazı çalışmaları bu yılda ilçenin çeşitli yerlerinde yapılıyor.

CIMG8994  CIMG8996  CIMG8724

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Arkeolojik Enez Kazı Başkanı Prof.Dr. Sait Başaran yaptığı açıklamada, “Çalışmalar genel olarak Su terazi nekropolisinde bu bulunduğumuz alanda başladı. Diğer bir çalışmamız ise, Kral Kızı mevkiindeki bazalika da yapılmaktadır.

Her iki alanda da faaliyetlerimiz devam ediyor. Burdaki çalışmalar yani su terazisindeki çalışmalar henüz başlangıç aşamasında. Mezar nekropolisinde olması dolayısıyla bu mezar tabakasını henüz inilmedi ama bu güncel yer altı yapılaşmadan dolayı bir takım taribatlara rastladık. 1950’li yıllarda yapılmış olan su borusu ile 1970’li yıllarda yapılan diğer ikinci su borusu açmadan ortasından geçmekte dolayısıyla burdaki üst tabakanın mezarlarını tahrip etmiş durumda. Özellikle batı yamacından gelen sularla beslenmekte ve birde kaynak olduğu anlaşılıyor. Yani kaynaktan, yerden fışkıran veya yerden gelen suyla beslenmektedir. İçinde pişmiş topraktan bir küvet yapılmış. O küvet şuanda bile suyla dolu vaziyette bulunmaktadır.

CIMG9028  CIMG8727  CIMG9205

Diğer çalışmalarımız şuanda kazı evinde devam etmektedir. Kazı deposunda bulunan daha önceki yıllardan ortaya çıkmış bulunan keramik ve metal objelerin konservasyon ve restorasyonları uzmanlarımız eşliğinde yapılmaktadır. Diğer bir çalışma gene depoda bulunan kemiklerin tasnifi, insan kemiklerinin tasnifi, temizliği, DNA çalışmaları Antropolog uzman arkadaşımız tarafından onların çalışmasına devam edilmektedir. Çevre düzenlemesi çalışmalarımız gene mevcut. Yine aynı şekilde, aynı ekiple sürdürülüyor. Zaten kazı başlangıcında bütün ören yerinin temizliği yapıldı. Otlar temizlendi ve kalıntıların daha iyi görünmesi amacıyla bütün çevresindeki otlar ve diğer birikmiş kirlerle birlikte temizlenerek açığa çıkartıldı.

Bir diğer çalışmamız Has Yunus Bey Türbesi ve çevresindeki mezarların çevre düzenlemesi yapıldı. Kazıya başlamadan önce yaptığımız çalışmalar bunlar. Bu çalışmalara devam edilecek. Bu arada bizim yabancı ekiplerimiz çalışmalarına gene teknik elemanlarıyla birlikte katılıyorlar, onlarda çalışıyorlar. Çehrin çeşitli yerlerinden karotlar alınarak şehrin, kentin Jermofolosi açığa çıkartılmaya gayret ediliyor. Bir köln ekibi tarafından yapılıyor bu çalışmalar. Birde yine Almanya’dan Berlin Üniversitesi’nden bir mimar uzman kale duvarlarının çizimini üstlenmiş, doktora çalışması olarak ele aldı ve şuan kale duvarlarının vörivesi çıkartılmaktadır. Diğer ekipler Alman ekipleri, Eylül ayına doğru gelecekler. Özellikle keramik çalışmaları depodaki çanak çömlek malzemesini çalışılmasına devam edilecek. Ayrıca taş çalışmaları yani kazılardan ortaya çıkan mermer taşların ocak araştırması, nerden geldikleri konusu araştırılacaktır. Bu çalışmaların bitiminde kalede bir açmamız olacak. Ayrıca şehir içerisinde özel mülkiyette bulunan Üç Kızlar Hamamı’ndaki çalışmalara da devam edeceğiz. Bu çalışmalar özel mülkiyette olmasına rağmen, bölük sahibi tarafından bize izin verilmekte ve bir an önce bu hamamın açığa çıkartılmasını, dolayısıyla sınırlarını ve yayılım alanlarının açığa çıkartılmasını istemekte ve bizde buna yardımcı olacağız.

Ayrıca bu sene çalışma programımız içerisinde kalenin aydınlatılması projesi var. Bu Avrupa projesi niteliğinde yapılan bir çalışmadır. Müze eşliğinde yapılıyor. Diğer bir çalışmamız yine AB projesi kapsamında Kral kızına köprülerden ve anayoldan bir yol yapımı ve bu bitmiş durumda. Yürüyüş yolu yani insanların ören yerine, Kral Kızına daha rahat bir şekilde ulaşımına sağlamak amacıyla böyle bir projeye başvurduk uygun görüldü ve yol şuanda bitmiş durumda. Ayrıca turizm ile ilgili bazı yatırımlar, bazı çalışmalar yine AB tarafından desteklenen Turizm Bürosu yine iki tane yapılıyor. Bir tanesi denizde, diğeri kale önünde şuanda kurul gündeminde. Tahmin ediyorum kuruldan Koruma Kurulu’ndan projesi uygun görülerek onaylanmış ve yakında herhalde onun yapımına başlanacaktır.” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER