Enez kazılarında 37 mezar ortaya çıkartıldı

Enez’de yapılan arkeolojik kazılar sonrası Roma, Hellenistik, Klasik ve Arkaik dönemlerine ait 37 mezar ortaya çıkartıldı.

  Graphic1  Enez kazıları (1)   CIMG5246

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Araştırma Görevlisi Gülnur Kurap yaptığı açıklamada, “Bu seneki Su Terazisi Nekropolisi’ndeki çalışmalarımız tamamlandı.

CIMG5251   Enez kazıları (2)   Enez kazıları (4)

Prof. Dr. Sait Başaran başkanlığında yürütülen kazılarda bu yıl ekibimiz tarafından dört alanda araştırma yapıldı. Bunlardan ilki olan Su Terazisi Nekropolisi’nde Roma, Hellenistik, Klasik ve Arkaik Dönemlere tarihlenen, çeşitli tiplerde 37 mezar tespit edildi. Bu mezarların arasında ölünün küllerini saklamak için kullanılmış kırmızı figürlü, pelike formunda bir vazo da bulunmakta.
Bir diğer kazı alanı olan Kral Kızı Bazilikası’nda ise narteks olarak adlandırılan kısım açığa çıkartıldı. Bu alanda zeminin altında bir çeşme yapısı tespit edilerek günümüze kazandırıldı. Yine aynı mevkide, üçüncü çalışma alanı Bazilikanın altında bulunduğu yamaçta yer almakta. Bu yamaçta bulunan iki adet kaya mezarının önü açıldı, düzenlemesi yapıldı ve turizme kazandırıldı. Üç Kızlar Hamamı olarak bilinen, bir kısmı günümüze kadar ayakta kalmış Roma Dönemi Hamamı’nda ise kazı çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Enez kazıları (3)   Kral Kızı Bazilikası Tarihçesi

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 24 Eylül 2014, 12:50 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.707 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: