-Enez Kalesi AB Projesi ile güzelleşecek

“Kültürel ve Tarihi Mirasın Korunması – Ortak Avrupa Hedefi” projesi faaliyetlerine başladı
Avrupa Birliği’nin IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı tarafından 399 Bin Euro finanse edilen Bulgaristan’dan Sozopol Belediyesi ve Türkiye’den Edirne Müze Müdürlüğü’nün ortaklığında yürütülecek olan “Kültürel ve Tarihi Mirasın Korunması – Ortak Avrupa Hedefi” projesi faaliyetlerine başladı.

Manşet   Vedat Uzun İlçe Milli Eğt.Müd.

Proje Sorumlusu Enez Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Uzun yaptığı açıklamada; “Enez Kaymakamlığı’nın Avrupa Birliği’nin Türkiye Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği ile hazırlamış olduğu “Taşın Sesi” adlı projenin kabul edilmesi bizi mutlu etti. Projemizin bedeli 399 Bin euro olup, proje ortaklarımız Bulgaristan Sozopol Belediyesi ve Rhodopica Vakfı’dır. Proje kapsamında Enez Kale çevresi ışıklandırılıp, kamera sistemi ile donatılacaktır. Ayrıca iki adet turizm danışma bürosu konulacaktır. İlçemizde bulunan Kralkızı Bazalikası’nın yolu yapılıp, yürüyüş alanı olarak düzenlenecektir. Projemiz 2014 yılı Şubat ayında başlamış olup, 2015 yılı Ağustos ayında bitecektir.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Arkeolojik Kazı Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran da yaptığı açıklamada; Enez Kalesi’nin bugünkü durumunun Ortaçağ’dan kalma bir yapı olduğunu söyledi.

(Videolu Haber)

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 27 Ağustos 2014, 2:44 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika, Video kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.894 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: