Enez Fatih Camii Vakıflar tarafından ayağa kaldırılacak

Enez’de bulunan Fatih Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ayağa kaldırılacak.

Fatih Camii Manşet
İtalya’dan 7 kişilik ekiple birlikte Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, Vakıflar Genel Müdürlüğü Sanat Eserleri ve Yapı İşleri Daire Başkanı Suat Faruk Giray ve Bölge Müdürü Osman Güneren Fatih Camii’ni yerinde incelemek üzere Enez’e geldi.

CIMG5731
Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata yaptığı açıklamada, “Bizim Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait kültür varlıklarıyla ilgili danışmanlık hizmeti alıyoruz. Bu Enez Fatih Camisi de İtalyanlardan danışmanlık hizmeti aldığımız bir kültürel mirasımız, varlığımız. Bunun yanı sıra gökmedrese ve divriğinde de bu şekilde bunlar devam edecek. Amacımız, Türkiye’deki restorasyon çalışmaları üzerine neler katılabilir, kalite noktasında bunun arayışı içindeyiz. Yani iki malumunuz olduğu üzere Osmanlı döneminde büyük eserlerimizi biz yeni yeni inşaa ederken, belki İtalyanlar o devasa eserlerinin restorasyon süreçlerini başlatmışlardır. Yani bu konuda bizden biraz daha deneyimlidirler diye düşünüyoruz. Bunun içinde fikir alışverişi, bilgi alışverişi teknik anlamda biz onlara ne katabiliriz, onlar bize ne katabilir çabamız budur. Hem aynı zamanda kendi bünyemiz içinde teknik kadrolarımızı eğitmek. Aynı zamanda ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren restorasyon firmalarını, İtalyan firmalarıyla buluşturup, müşterek ortak girişimlerle, ortak çalışmalarla Türkiye’mizdeki restorasyon kalitemizi ne kadara kadar yükseltebilirsek çıtayı amacımız, hedefimiz budur. Nerede yok edilen bir şey varsa, kültür varlığımız varsa onuda ihya etme çabasındayız. Yani hiç eser olmasın ama biz onun bir belgesini, kaydını bulalım yani ihya ediyoruz.

CIMG5725   Enez Fatih Camii inceleme (1)   CIMG5723

Bunun yanı sıra Türkiye’nin Volkan coğrafyasını da 2008 yılında kanunumuz değişti. Yurt dışında da biz Vakıf Kültür Varlıkları’nın kökeni vakıf olan eserlerin Bosna’dan başladık, Manastır’da devam ediyoruz. Bayram öncesi de Kosova’daydık. İnşallah ecdadın at koşturduğu, ayak bastığı her coğrafyada bu tür bu bize miras kalan eserleri daha doğrusu miras demeyelim, torunlarımızdan emanet verilen yani bunlar bize emanet. Bu emaneti gelecek kuşaklarımıza taşımakla yükümlüyüz, o sorumluluğumuz var. Bu bir bayrak yarışı, yarın çocuklarımız gelecek. İnşallah onlarda gelecek kuşaklara bunları değerli varlıkları aktaracaklar. Dünyamıza etrafımıza baktığımızda, gözümüzü kapatıp düşünürsek, bu tür kültürel varlıkların ecdadın bıraktığı bu mirasın yok olduğunu düşündüğümüzde, birden hayatımızın anlamsız olduğunu, belki köksüz bir ağaç gibi hissedebilir kendini insan. Bunlar çok anlam mana katıyor bizim yaşantımıza diye düşünüyorum. Arşivimizin en önemli belgeleri kaybedilmemesi gerekir diye düşünüyorum.”dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

(Videolu Haber)

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 08 Kasım 2014, 1:52 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika, Video kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.039 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: