Ekonomi Gazetecileri Enez’de buluştu

Ekonomi Gazetecileri Enez’de buluştu
Bu haber 16 Mayıs 2015 - 12:01 'de eklendi ve 1.224 kez görüntülendi.

Edirne Genç İşadamları Derneği’nin,  Ekonomi Gazeteciler Derneği’ni misafir ettiği ve bu yıl Enez’de birincisi yapılan  “Saros Ekonomi Zirvesi’nin ikinci günü İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikle devam etti.

DSCF6809

Toplantıya; Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Edirne Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan İnci, Gazeteci Yalçın Bayer, EGD Trakya Temsilcisi Nevser Eraslan, Mustafa İşçimen ve çok sayıda gazeteci katıldı.

DSCF6812

Toplantıda bir konuşma yapan Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Enez ve sahil ekonomisi ile birlikte tüm Saros körfezini kapsayan ekonomik değerlerini ortaya çıkarıp geliştirilen ve geliştirilecek olan projelerin tartışılması ve bölge coğrafyasına yeni katma değerlerin yaratılmasına çalışacaklarını belirterek, Enez ilçesinin bütün bakirliğiyle 9500 yıllık tarihi ile dimdik canlı bir şekilde yaşamını sürdürmekte olduğunu ifade etti.

Bostancı, Enez’in tanıtımı, yatırımlar ve sosyal ve kültürel etkinlikler olarak üç bölüme ayırdığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Enez nasıl bir coğrafya üzerinde oturmaktadır? Enez tarihi zenginlikleri ve doğal dokusu ile süslenmiş batısı Yunanistan ile Türkiye arasında sınır oluşturan Meriç nehrinin ege denizine geniş bir delta ile dökülmektedir. Güneyinde 28 km sahili olan Ege denizi bulunmakta ve kendi kendini temizleyen ender kıyılardan birisidir. Doğusu geniş çam ormanları ile çevrili bulunmakta oksijen oranı % 93 tür ve hemen ormanın önünde ege denizi ve kuzeyde Gala gölü bağlantılı balık deposu birçok lagün göller mevcuttur. Kuzeyi bütün ihtişamıyla yükselen hisarlı dağı ile çevrilmiştir. Bu coğrafya ve doğal güzelliklerin ortasında M. Ö. 400 yıllarına ait içinde Ayasofya kilisesi ve sonradan Fetih Camii olmuş büyük bir kalesi halen dimdik ayakta durmaktadır. Anlatmaya çalıştığım tarihi dev doğal güzellikleriyle süslü Türkiye’ nin en batı ucu şirin Enez ilçesi bütün bakirliğiyle 9500 yıllık tarihi ile dimdik canlı bir şekilde yaşamını sürdürmektedir. Enez balıkçılık tarım ve gelişen turizm ile geçimini sürdürmektedir. Fakat Enez in en büyük hedefi yukarıda bahsedilen doğal ve tarihi güzelliklerinin ifade edebileceği turizmdir. Bu turizm hedeflerini gerçekleştirmek için enez bu güne birçok yatırımlar yapmıştır ve bundan sonraki turizm hedefleri doğrultusunda yapacağı yatırımlarıda projelendirmiştir. Bunlardan sizlere dağıttığımız kitapçıkta tek tek anlatılmıştır.

Yatırımlardan birkaç tanesini sayarsak örnek modern bir imar planı hazırlanmıştır. Bu imar planında düzenli bir yerleşim, birçok sosyal alanlar, parklar ve eğlence alanları yaratılmış denizden herkesin en rahat biçimde yararlanabilmesi için en az 100 metrelik sahil bandı bırakılmıştır.

DSCF6811

32 milyonluk (trilyon) kanalizasyon ve arıtma gibi altyapı hizmetleri bitirilmiştir. Diğer taraftan yine kitapçığa baktığımızda şimdi de yeni temelini atığımız 3 milyon liralık üst yapının düzenlemesi için yeni bir beton santralı ve beton parke fabrikası temeli atılmıştır. Bununla enez in 1,5 milyon m2 yaklaşık 35 milyon (trilyon) liralık belediyenin ham yol ağının yapım ve dışarıya yapacağı üretim İle 70 milyon( trilyon) liralık bir iş hacmi düşünülmektedir. Bununla birlikte her türlü yol, park, tretuvar, renkli taş ve renkli bordür üretimi bu fabrikada üretilerek Enez yeni bir bölgede katma değer ve İstihdam alanı yaratarak turizm hedefleri doğrultusunda yoluna devam etmektedir. Enez bu güne kadar altyapı hizmetleri ile uğraşmış ve artık tarihi ve doğal güzelliklerinin daha rahat gezilebilecek süslenmeye yönelik fiziki görünümünü düzeltmeye hız vermiştir. Bununla birlikte Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile sahil bandında 430 bin liralık yeni sosyal dinlenti alanlarının şu anda hızla yapımına başlanmıştır. Turizm gelişmesinin olmaz ise olmazı olan liman 2 milyonluk yatırımı ile ihalesi yapılıp hemen fiziki altyapısı, elektrik, su ve diğer derinleştirme yapım işlemlerine başlanmıştır.

Enez’ e çağdaş modern yeni bir hastanenin ihalesi yapılmış temelleri bir ay içeresinde atılacaktır. Diğer taraftan görkemli tarihi kale ve kale içinde bulunan Ayasofya kilisesi eski otantik yapısı korunarak Fatih Camii olarak onanma başlanmış yaklaşık 20 milyonluk bir yatırımdır. Yine sahilde büyük yatırım olarak 20 milyonluk liralık Dünya ve Türkiye Gençlik merkezi yeri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne 20 dönümlük (20.000 M2) yer belediyemizce tahsisi yapılmıştır.

Turizm hedefleri doğrultusunda gelişmekte olan Enez ‘e 3100 M2 kapalı alanlı çağdaş modern yeni bir pazaryeri projelendirilmiş çalışmalara başlanmıştır. Tarihi, doğal güzelliklerimizi ve tüm canlı, kuş ve diğer yaban hayatın gösterileceği yeni bir Gözlem Evi kalenin bitişiğinde başlanmıştır.

Turizm in gelişmesi ekonominin canlanması ve yeni katma değer alanlarının yaratılması için başlıklar halinde sayabileceğimiz lagün göllerin ıslahı, derinleştirilmesi ve kenarlarının taşlanarak çevresinde yeni yeşil alan , park ve oturma alanlarının oluşturulması ve tüm enez i bütün çevresi ile gezilebilecek yol ağı projesi yaklaşık 15 milyon liradır.

Enez ve Saros körfezindeki sahil bandının yaz mevsiminde yaklaşık 300 -350 bin yerli yabancı turist ziyaret etmektedir. Fakat bu sahil bandındaki turistik alanların birbirleriyle bağlantıları bulunmamaktadır. Enez – Sultaniçe-Büyükevren- Vakıf – Karaincirli-Yayla-Erikli- Mecidiye- sahil yolu yapılarak bu ayrı ayrı lokal olarak bulunan turistik alanların birbirine yol ile bağlantısı sağlandığında bu turistik alanlardan İzmir yoluna daha kolay ulaşılarak yeni turizm katma değeri yaratılacaktır.

Enez ve Saros turizm hedefleri doğrultusunda yeni katma değer alanları ekonomisine kazandırmak için sınır ötesi ilişkilerini geliştirerek komşumuz Yunanistan Dedeağaç feribot seferlerinin yapılmasına önem vermesi gerekmektedir.”

DSCF6813

“3 ilçe ortak festivaller düzenlemeli”

Toplantı, panel, fuar gibi kongre merkezi alanları yaratılarak, Antalya da yapılmakta olan bu etkinlikleri Enez ve Saros coğrafyasında yapılmasının planlanması gerekmekte olduğunun altını çizen Başkan Bostancı; “Enez ve Saros’a iki saatlik yakınında bulunan 15-20 milyonluk büyük bir metropol olan İstanbul un bölgemizde toplantı , panel, fuar gibi kongre merkezi alanları yaratılarak Antalya da yapılmakta olan bu etkinlikleri Enez ve Saros coğrafyasında yapılmasının planlanması gerekmektedir. Antalya da kış turizmini canlandırmak için dağ içlerinde 2-3 bin kişinin konaklayabileceği oteller yapılmış bu otellerin içinde toplantı salonları ve kış mevsiminde 3-4 ay devam eden değişik firmaların fuar alanları oluşturulmuştur. Bu tür ekonomik turizmin Enez Saroz’da da olmasını sağlamalıyız. Bundan sonra İpsala, Keşan, Enez ayrı ayrı festivaller yapacağına ve büyük ekonomik kayıplar yapacağımıza bu 3 ilçe ortak festivaller düzenlemeli ileri düzeyde sınır ötesi ilişkiler ağımda geliştirerek Yunanistan komşu şehirlerini de kapsayacak biçimde planlamalara girilmesi gerekmektedir.”  dedi.

(Sencer Yurdatapan)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER