EKAMEDER’in proje toplantısı Enez’de yapıldı

EKAMEDER’in proje toplantısı Enez’de yapıldı
Bu haber 23 Mart 2015 - 15:47 'de eklendi ve 1.655 kez görüntülendi.

Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği’nin (EKAMEDER) “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğiyle Bütçelemeyi Öğreniyoruz” projesi kapsamındaki Bütçeleme Eğitimi Enez’ de yapıldı.

EKAMEDER Projesi Enez (3)

EKAMEDER’den yapılan açıklamada, söz konusu projenin, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Trakya Üniversitesi ve EBED (Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Derneği) ortaklığıyla yürütüldüğü belirtilerek, Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Eğitimi’nin merkez ve ilçelerde verildiği belirtildi.

EKAMEDER Projesi Enez (2)

Enez Belediyesi toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında Enezli bayanlar katıldı.

Proje Koordinatörü Ayten Sünnetçiler, ve TCDB Uzmanı Metehan Gültaşlı proje hakkında bilgiler verdi.

EKAMEDER’in açıklaması şöyle:
“Proje, yerel yönetimlerin bütçe süreçlerinin, kadınların ve erkeklerin ihtiyaçlarını dikkate alarak düzenleyen bir politika aracı olan Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme (TCDB) konusunda, EKAME-DER öncülüğünde ve Kadın STK’lardan oluşan bir İzleme Grubu’nun Edirne Belediyesi Stratejik Plan toplantılarına dahil olmasını hedefliyor. Proje ile ayrıca Edirne Merkez, Keşan, Uzunköprü ve Enez ilçelerinde Kent Konseyleri, Kadın Meclisleri, Kadın STK’lar ve Belediye çalışanlarına yönelik eğitimler düzenlenecek. 10 ay sürecek proje ile Merkez ve ilçelerde toplam 180 kişinin bilgilendirme ve eğitim toplantılarına katılması ve izleme değerlendirme çalışmaları sonucunda proje el kitabı hazırlanması hedeflenmektedir.

Proje Koordinatörü Ayten Sünnetçiler
Bu amaçlar doğrultusunda EKAME-DER,  projedeki Arama Konferansı eğitim toplantısı 28-29 Kasım 2014’te Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphane’de eğitim toplantısı gerçekleşti. Arama Konferansında 2015-2019 Stratejik Planı’nda ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Dayalı Belediyecilik Hizmetlerini Geliştirmek’ Edirne Belediyesi’nin temel amaçlarından biri olarak onaylandı. Stratejik Plan’lara ve bütçelere giren amaç ve hedeflerin uygulama sürecinde izleme değerlendirmenin TCDB’ye göre nasıl yapılması gerektiğinin eğitimleri verilecektir. İşbirliğinin geliştirilmesi yanısıra Edirne Belediyesi’nde çalışan kadın personel sayısının arttırılması ve kadınların karar mekanizmalarına eşit katılımının sağlanmasına yönelik hedefler bulunmaktadır.

EKAMEDER Projesi Enez (1)

BM Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı hakkında:
Sabancı Vakfı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women), Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin işbirliğiyle 2015 yılı sonuna kadar 11 ilde yürütülüyor. Ortak Programın amacı, yerel düzeyde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği taahhütlerinin uygulanmasının hızlandırılması ve kadın haklarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak için yerel yönetimlerin ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışan kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin geliştirilmesidir.” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER