EGD Başkanı Sarılarlı: ‘’Haktan yararlanmak için, Sarı Basın Kartı gerekiyor’’

Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı, Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Derya Sarıları, gazetecilerin emekliliklerinde yıpranma hakkında faydalanmaları için ‘’Sarı Basın Kartı’’ almalarının gerekli olduğunu duyurdu.

Graphic1
Sarılarlı, üyelerinin sarı basın kartı almalarının önemine dikkati çekerek, şu açıklamayı yayınladı:

basin_kartui_7152-1024x3182

‘’Değerli üyemiz,
Hatırlanacağı gibi; Meslektaşlarımızın erken emekliliğini sağlayan “yıpranma hakkı” 1 Ekim 2008 tarihinde kaldırılmış, Cemiyetimizinde dahil olduğu meslek örgütlerimizin yoğun girişimleri sonucu 1 Şubat 2013 tarihinde 5510 sayılı Kanunun 40. maddesi değiştirilerek yeniden yürürlüğe girmişti.
5953 sayılı Basın İş Kanunu gereğince çalışanlara, her (360 gün) yıl için 4/1 oranında yani 90 gün yıpranma hakkı veren 5510 sayılı Kanun, ne yazık ki “Basın Kartı Yönetmeliğine göre basın kartı sahibi olmak suretiyle;” maddesini de içermektedir.
Meslektaşlarımız basın kartı sahibi değilse, emeklilikleri hesaplanırken yıpranma hakkından yararlanamıyor. Bu nedenle, gazetecinin Sarı Basın Kartı aldığı andan itibaren işveren tarafından SGK’ya 32-A’dan bildirilmesi gerekiyor. İşverene yükümlülüğü ise yüzde 1.5’luk prim farkı oluyor.
Gazeteciler Konfederasyonu olarak 5510 sayılı Kanunun 40. maddesinin yeniden değiştirilerek, basın kartı şartının kaldırılması yönünde girişimlerde bulunduk ve konunun takipçisi olmaya devam ediyoruz.
Üyelerimiz bu süreçte emeklilik işlemlerinde mağdur olmamak için, elektronik ortamda basın kartı başvurusu yapabilirler. Basın Kartı başvurularınızı

“http://www.byegm.gov.tr/turkce/basin-karti” adresine yapabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarım. Sevgilerimle.’’

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 12 Kasım 2014, 4:02 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.392 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: