DSP Genel Başkanı Masum Türker: “Hedefimiz %11 oy”

DSP Genel Başkanı Masum Türker: “Hedefimiz %11 oy”
Bu haber 02 Haziran 2015 - 21:16 'de eklendi ve 1.323 kez görüntülendi.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, DSP Edirne 1. Sıra Milletvekili Adayı Hüseyin Dertop ve 2. Sıra Milletvekili Adayı Remzi Işıktan ile birlikte Keşan’a geldi.

CIMG7368

1 Haziran 2015 Pazartesi günü saat 15.30 sıralarında Keşan’a gelen Türker, otobüsle şehir içinde kısa bir tur attıktan sonra DSP İlçe Merkezi’ne geldi. Burada DSP Keşan İlçe Başkanı Fikret Akan ve partililer tarafından karşılanan Türker, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türker; Keşan’a yabancı olmadığını, daha önce de birçok kez Keşan’a geldiğini, sadece siyaset yapmak için gelmediğini, Türkiye’de Mali Müşavirler Birliği’nin en güçlü örgütlendiği yerin Keşan olduğunu ve onları görmek için de geldiğini söyledi.

“Keşan’ın DSP için önemi şu: DSP’nin başlangıçta çok az kişi olmasına rağmen ilk miting gezilerini gerçekleştirdiği yerdir yasaklılıklardan sonra. Onun için biz Edirne’ye geçerken Keşan’a uğradık.” diyen DSP Genel Başkanı, Türkiye’de seçim için son 5 gün kaldığını, 6. günde seçime girileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“AKP, CHP, DERVİŞ KOALİSYONU GERÇEKLEŞİYOR”

“Türkiye’de dönüşüm sağlayacak bir seçim. Çünkü geçtiğimiz dönemlerde 2000 yılında yapılmış olan bir projenin tamamlanması arzulanan bir seçim. 2000 yılında AK Parti-CHP ve Kemal Derviş koalisyonu planlanmıştır. O dönem bütün partiler baraj altında kalınca, AK Parti de tek başına gerekli çoğunluğu kazanınca o koalisyon ve o koalisyondan beklenenler gerçekleşmedi. Yalnız AK Parti ABD’nin, rahmetli Bülent Ecevit’in hayır dediği Irak’ta askeri harekat yapılmasına evet dedi ve hatırladığınız gibi Demokratik Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Ecevit’i hedef alan o sivil darbe gerçekleşti. Görüntüde seçim yoluyla ama yanlış yapılan propagandayla Demokratik Sol Parti hükümetten uzaklaştırıldı, parlemonta dışında bırakıldı. İlk 4 yıl CHP ve AKP uyumlu olarak çalıştılar. O gün çıkan bütün kanunları CHP onayladı. Şimdi itiraz ettiğimiz ceza kanunları vs. Çünkü bu koalisyon bozulunca AK Parti CHP’ye Deniz Baykal’ı cumhurbaşkanı yapma sözü vermişti. Ama son yıla girerken cumhurbaşkanı yapmaktan vazgeçince o tarihte olanları herkes bilir. Tayyip Erdoğan’ın yasaklarını kaldırdılar. Onun için Siirt’teki seçimlerin iptaline göz yumdular ve hatta CHP’nin bir milletvekilliği azaldı. Ve sürekli öğretilmiş çaresizliği dayattılar. Öğretilmişlik çaresizlik sol birleşsin, aman birlik olalım AKP’den kurtulalım diye başladı. Ama herkesin birlik olmasıyla AKP’den kurtulunmuyor. AKP milletvekili sayısı ve aldığı oy miktarı düşmedikçe sen istediğin kadar düş AKP yukarıda kalır. Şu anda bugünlerde AKP’nin ciddi bir şekilde düşüşe geçtiği noktada artık AKP, CHP ve Kemal Derviş koalisyonu şu anda gerçekleşmek üzere. Bu süreçte parlemontada hem AKP’ye, hem CHP’ye rakip partiler olmazsa Türkiye çok büyük bir tavizler ülkesi haline gelecek.”

CIMG7370

“Asgari ücret 2 bin TL olmalı”

Masum Türker, bu tavizlerden birinin de CHP’nin açıkladığı Merkez Türkiye projesi olduğunu ve bu proje için mutlaka AKP-CHP koalisyonu düşünüldüğünü iddia ederek, “Bu nedenle de öğretilmiş çaresizliği pompalıyorlar. Aman oylar bölünmesin!.. Şu anda CHP’nin oyları HDP’ye gidiyor. DSP’nin oyları CHP’ye gidince kimse ‘Hayır kurumu musunuz?’ demiyorBiraz evvel bir hanım neden birleşmiyorsunuz diye sordu. Biz Sayın Kılıçdaroğlu’na kurumsal işbirliği yapma teklifi götürdük. Bize, ‘kapatın partiyi siyaset yapmayın’ dedi. Buna ne benim gücüm, ne kimsenin gücü yeter. Çünkü milyonlarca DSP’li var ve partisinin kapatılmasını istemez. Bu bağlamda bu seçime hazırlandık.” şeklinde konuştu.

6-7 ay önce asgari geçim miktarının 2 bin lira olduğunu söylediklerini ve diğer partilerin bu rakamı telaffuz edemediğini söyleyen Türker, asgari ücretin net 2 bin lira, asgari emekli maaşının da 2 bin 600 lira olması gerektiğini savundu.

“Televizyondan şifreyi kaldıracağız”

Türker şöyle devam etti:

“Biz özellikle Keşan’ı da, Edirne’yi de buradaki bütün çevreyi ilgilendiren bir başka düzenlemeyi gündeme getiriyoruz. Şifreli televizyon yayınlarının şifresiz hale getirilmesini öneriyoruz. Böylelikle insanları meyhane köşelerinden kurtaracağız. Bütün ulusal, bölgesel ve yerel televizyonların şifresiz yayın yapma hakkını tanıyoruz. Bu konuda da yaptığımız seçim bildirgesi dolayısıyla bu vaadimizin hemen ses verdiğini gördük. Çünkü bizim yaptığımız hesaplara göre maçlar şifresiz olduğu zaman reklam pastası büyüyor. O reklam pastasının belli bir yüzdesini futbol kulüplerine verdiğiniz zaman şu anda şifreli yayın yapan şirketlere aktarılan para kadar parayı hatta daha fazlasını alıyorlar.

DSP olarak Türkiye’de başkanlık sistemi kurulmasına karşıyız. Başkanlık sistemi kurulması demek, şu anda hepimiz akıllı telefon kullanıyoruz, bunu bırakıp yani Osmanlı dönemine dönmek demek.

Buraya gelene kadar bütün Anadolu’yu geze geze geldik. AK Parti iktidar olacak milletvekili sayısını çıkardı. CHP de oylarının bir kısmını HDP’ye kaptırmış durumda. Çünkü CHP’liler HDP’ye oy vermeyi düşünüyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu sürekli biz hayır kurumu muyuz diye söylemeye başladı. 2 partinin ortak kuracağı bu hükümete tek bir kişi itiraz ediyor. O da Recep Tayyip Erdoğan. 1 yıl içinde erken seçime gitme ihtimali var. Ya da 4 yıl sonra hem belediye seçimi, hem cumhurbaşkanı seçimleri birlikte olur. Hangisi olursa olsun bütün siyasi partiler kendilerini bu seçime karşı hazırlamak zorundalar.

Mutlu insan güçlü Türkiye temasıyla yola çıktık. Umuyorum önümüzdeki dönem DSP’nin vekilleri daha yerleşik hale gelecek. Hedefimiz barajı aşmak. Çünkü şu anda düne kadar bize CHP’liler diyorlardı ki bu paralelcilerin televizyonuna ne diye çıkıyorsunuz? STV’ye kendileri de çıkmaya başladılar. 2 partinin de bu oyları alamamasının nedeni de şu anda %20 oranında halk eski verdiği AKP ya da CHP’ye oy vermeyi düşünmüyor. MHP’ye de, HDP’ye de düşünmüyor. Ama hangi partiye vereceği kararsız. Sandık başına bunların bir kısmı gitmeyeceğini ısrarla söylüyor, diğerleri ise arayış içinde.

Mesele insanlara gerçeği anlatmaktır. Bu bizim temel hedefimizdir. Yolumuz Atatürk’ün yoludur, hedefimiz bu saltanatın sonudur. DSP’nin Atatürk çizgisinden asla sapması beklenemez. DSP asla eski DSP olmayacak. Çünkü Ecevit’in fikirleriyle kendini yenileyen partiyiz. DSP’nin Ecevit’in partisi olduğunu unutmadan yolumuza devam edeceğiz.”

CIMG7369

Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Ömer Çakıcı’nın, Türker’e sorusu üzerine, “Türkiye genelinde yüzde kaç oy almayı hedefliyorsunuz? E Beklediğiniz oyu alamazsanız genel başkanlıktan ayrılmayı düşünüyor musunuz?”sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Hedefimiz %11 oy”

“Bizim hedefimiz %6 oyu almak, yüzde 5 de AKP’deki oyu kullanıp yüzde 11 civarındaki oyu aşmak. İkincisi muhalefet partileri istifa etmez, iktidar partileri eder. Böyle bir düşüncemiz yok. Çünkü bu kararı ben tek başıma vermem. Biz bir ekibiz, ben bütün ilçe başkanlıklarını temsil ediyorum. Şu anda istifa etmesi gereken tek bir adam var bu da Davutoğlu’dur. Ben ise ekside aldığım bir partiyi 2-3 dönem seçime soktum. Biz yavaş yavaş yükselmeye çalışıyoruz. İçimizde bazı arkadaşlar hala 2007 yılının etkisindeler. Sistemin içine girmiyorlar. Benim verdiğim oy boşa gidecek düzeni gitti.”  dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER