DOĞALGAZ TOPLANTISI YAPILDI

DOĞALGAZ TOPLANTISI YAPILDI
Bu haber 15 Temmuz 2013 - 12:05 'de eklendi ve 1.802 kez görüntülendi.

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli: 335 TL

Ziraat Bankası Keşan Şubesi 10459562-5005

(İBAN:TR 93 0001 0001 0510 4595 6250 05)

Keşan’a getirilmesi düşünülen doğalgazla ilgili olarak bir toplantı düzenlendi.

DOĞALGAZ MANŞET

Köşk Düğün Salonu’nda yapılan toplantıya; Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Nusret Uybaş, Keşan Belediye Başkan Yardımcıları Sabri Küçükkarakaş, Cemil Kılavuz ile il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

CIMG4217

Toplantıda ilk olarak konuşan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, öncelikle bu çağrıya icabet eden başta Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı olmak üzere İl Genel Meclisi Başkanı Nusret Uybaş ve tüm katılımcılara teşekkür ederek “Bildiğiniz gibi çağımızın temiz enerji kaynaklarından doğalgaz. Uzun süreden beri Keşan’a gidip gelmesi geldi geliyor tartışmaları oldu.Bu bizim hepimizin ortak noktası.Kış aylarında gerçekten yoğun bir hava kirliliği yaşıyoruz.Bunun kesin çözümü de temiz enerji kaynaklarının kullanılmasından geçiyor.Bu da günümüzde doğalgaz. Şimdi yeni bir süreç başladı.

CIMG4218

28 Nisan 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu aldığı bir kararname ile nüfusu 10 binin üzerinde olan yerleşim alanlarına o yerleşim alanındaki elektrik abone sayısının % 60’ı kadar sayıda kişinin 335 TL yatırdığı takdirde oraya doğalgaz getirileceği konusunda bir taahhütte bulunuluyor. Bunun uygulaması için de o yerin İlçe Özle İdaresi bir bankaya hesap numarası açacak ve bunun ardından aboneler ücretini yatıracaklar. Bu sürede Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazetede yayınlandığı tarih olan 28 Nisan’dan 6 ay sonrası yani 28 Ekim tarihine kadar süremiz var. Biz bu % 60 rakamına ulaşmak için Keşan’ın her bir ferdi pozisyonu ne olursa olsun buna gayret göstermeli. Yoksa daha sonraki yıllara uzun vadelere sarkacak olan bir konu olacak. Bu yüzden biz bunun takipçisi olduk. Sayın valimiz sayın kaymakamımız ve sayın il genel meclisi başkanımız da takip ettiler ve bir hesap numarası açıldı.İlçe Özel İdaremiz bize 9 Temmuz 2013 Pazartesi günü itibari ile  açılan hesap numarasını gönderdi. Doğalgaz aboneliği için vatandaşlarımızın 335 TL yatıracağı “Doğalgaz Abone Bağlantı“ hesabı şöyle Ziraat Bankası Keşan Şubesi 10459562-5005 (İBAN:TR 93 0001 0001 0510 4595 6250 05) Biz de Keşan Belediyesi olarak bastıracağımız afişler, broşürler ve bilboardlar kitle iletişim araçları ile bu hesap numarasını ve konunun hassasiyetini halkımıza duyaracağız. Ayrıca belediyede konuyla ilgili bir masa hazırlayarak halkımızı bilgilendireceğiz. Bu konuda tüm Keşanlıların da üzerlerine düşen görevi yerine getireceğine yürekten inanıyorum. Bu hepimizin problemi, burada siyasi parti bilmem ne şeyi görmüyorum. Elbirliği ile hareket edersek bu rakamı yakalayabiliriz. Bu konuda hep birlikte bir çaba sarfetmemiz gerekiyor. Sizlerinde bu sayıya ulaşabilmemiz konusunda halkımıza ulaşmak ve bunu anlatmak konusunda bir öneriniz varsa buna da açığız. Keşan’da 30 bin 196 elektrik abonemiz bulunuyor. Bunu 30 bin olarak düşünürsek %60’a ulaşabilmek için 18 bin abonemizin Doğal Gaz abone bedeli yatırması gerekiyor.” dedi.

                       Özcan’dan sonra söz alan Keşan Kaymakamı Dınkırcı’da, özellikle bu konuda duyarlılık gösteren Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a teşekkür ederek, “Ben bundan önce görev yaptığım Gönen’de bu doğalgaz sürecini yaşadım. Önce bu süreci iyi anlatmak lazım. Biliyorsunuz Çanakkale Çan ve Keşan hava kirliliği bakımından üst seviyelerde çıkıyor. Gerek temiz enerji olması gerekse maliyetlerin de belli bir limitin altında olması nedeniyle doğalgazın bu bölgeye gelmesini tavsiye ediyorum. Bunu elbette iyi anlatmak lazım. İnsanlara artılarını eksilerini iyi anlatmak gerekiyor. Bu % 60’lık bölüm RESMİ Gazetede yayınlandığı tarih 28 Nisan verilen süre ay yani 28 Ekim’de bu süre dolacak. Bu tarihe kadar %60’ı yakalayabilirsek Keşan’ımıza doğal gaz gelecek. Abone Bedeli 335 TL, bu parayı da İlçe Özel İdare’nin Ziraat Bankası Keşan Şubesi’nde açtığı ve az önce sayın başkanımızın da belirttiği hesaba yatırmamız gerekiyor. Vatandaşlarımız bu bedeli istenen evraklarla birlikte yatıracaklar ve Hükümet Konağımızın en üst katındaki İlçe Özel İdare Binası’na getirecekler. Hepinizin bunu ortak akılla anlatmasına bağlı. Umudum ve dileğim şu sadece Keşan merkezle kalmamalı, ilerleyen süreçte hem sanayicilerimiz hem işadamlarımızda buna abone olurlar. Çünkü bu ciddi anlamda maliyeti azaltıyor.Bu konuyla ilgili görüş ve düşünceler tabi ki önemli ama ben ilçenin kaymakamı olarak doğalgazın bölgemize gelmesini, sosyo kültürel ve özellikle ekonomik hayata ciddi  bir ambians sağlayacağını düşünüyorum. Hatta bu % 60’ı bulabilirsek, hemen Mesleki Eğitim merkezi ve Halk Eğitim Merkezi ile bu bağlamda kurslar açmak zorundayız. Ben yaşadığım sorunu sizinle paylaşayım. Bir anda karşınıza binlerce abone olmak isteyen insanlar çıkıyor. Doğalgaz ustası bulamıyorsunuz, kalfa bulamıyorsunuz, çırak bulamıyorsunuz. Bu bağlamda da gerçekten emek yoğun bir sektör. Bunu beraber sorgulamak zorundayız. Ben bu konuda gerekli arkadaşlarımla görüşerek bu kursları açacağız” şeklinde konuştu.

Dınkırcı’dan sonra konuşan Edirne İl Genel Meclis Başkanı Nusret Uybaş’da, Bakanlar Kurulu Kararı çıktığında Belediye Başkanının konuyu kendisine ilettiğini belirterek “O zaman ciddi boyutta bir heyecan duydum. Özel İdareden yazıyı çıkarttık. Yazının gelmesi biraz gecikti. Çocuklarımızı torunlarımız daha sağlık ortamda yetiştirmek istiyorsak hepimiz bu sorumluluğun bilinci altında, bu işin bir an önce hayata geçmesi için katkıda bulunmamız gerekiyor. Biz de İl Özel idaresi olarak elimizden gelen her türlü katkıyı sağlamaya söz veriyoruz. İnşallah hep birlikte bu işin altından kalkarız” dedi.

Konuşmaların ardından toplantıya katılanların görüşlerini belirtmesi ve bazı soruların cevaplandırılması ile toplantısı sona erdi.

www.kesanhalkinsesi.com

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER