Demokrasi Şehitleri anma etkinliği yapıldı

24-31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında, geçtiğimiz Cumartesi günü demokrasi şehitlerini anma etkinliği yapıldı.

CIMG5011

Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Kültür Merkezi’nde, saat 19.30’da başlayan etkinliğe, CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, ADD Keşan Şubesi Başkanı Rami Uluz ve Demokrasi Platformu temsilcileri, Keşan Belediye Meclisi Üyesi Nilüfer Erk Oğuz, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

CIMG5016

Uğur Mumcu’nun yaşamından kesitler sunan slayt gösterisi ile başlayan anma etkinliğinin sunumunu Elif Şavran üstlendi.

CIMG5003

Anma etkinliğinin açış konuşmasını yapan Rami Uluz, şunları söyledi: “Adalet ve Demokrasi Haftası nedeniyle hazırlamış olduğumuz, ‘Geçmişten günümüze adalet ve demokrasi’ panelimizi ve müzik etkinliğimizi izlemek için buradayız. Adalet, insanlık tarihinin her döneminde, toplumun uygulanmasını istediği çok önemli bir değer olarak benimsenmiştir. Sarayların girişlerinde, anıtların köşelerinde, adaletle ilgili sözler yer almıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Adalet mülkün temelidir’ sözünü adalet saraylarına yazdırarak, adalet kavramını devletin temelindeki olmazsa olmazlardan görmüştür.

CIMG5013

İnsanlar, kendilerini yönetenlerden, yönetirken adaletli davranmalarını beklemişler ve ummuşlardır. Ne yazık ki umduklarını hiçbir zaman bulamamışlardır. Çünkü, yöneten, adaleti güçlüden yana kullanmayı eğlemiş, devletin olması gereken adaleti kullanma gücü birileri tarafından kullanılır olmuştur. Adalet dumura uğramıştır. Bizler, adaletin demokratik bir ortamda uygulanabileceğini savunmaktayız. Önce demokrasi diyoruz. İnsanın hak alma yollarının açılması ve sürekli açık tutulmasından yanayız. Günümüzde adaleti uygulamakla yükümlü olanların, Adalet ve Demokrasi Haftası’nı neden programlarına almadıklarını, hala anlamış değilim.” dedi.

CIMG5023

Rami Uluz’un konuşmasının ardından, Yusuf Kılıç’ın yönetiminde, Av. Engin Yağcılar ve Av. Ahmet Uğraş Uybaş tarafından, ‘Geçmişten Günümüze  Adalet ve Demokrasi’ konulu panel yapıldı.

CIMG5022

Anma programı daha sonra, Ekin Öztürk ve Tanju Gülenç’in özgün müzik dinletisi ile devam etti.

Anma etkinliğinin sonunda, panelistler Yağcılar ve Uybaş ile müzik dinletisi veren Öztürk ve Gülenç’e, DeğirmendereliAktan ve Uluz tarafından çiçek takdim edildi.

Son olarak söz alan Değirmendereli,“Değerli dostlar, bu akşam hangimizin yüreği kabarmadı? Ben, 40 yıl önceye gittim.” diyerek, Uğur Mumcu’nun ‘Vurulduk ey halkım, unutma bizi’ adlı şiirini okudu ve anma etkinliğinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 26 Ocak 2015, 1:50 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.069 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: