CHP Edirne Milletvekili Sayın Erdin BİRCAN’ın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı..

Çalışan gazetecilerin iktidar ve Cumhurbaşkanı baskısıyla işten çıkarıldığı ya da hapislere atıldığı bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü geçirmenin üzüntüsü içerisindeyim.

Erdin

Çalışan Gazeteciler Günü bir mücadelenin ürünüdür.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yaptıkları haber yüzünden tutuklu girdikleri bir 10 Ocak yaşıyoruz. Her gün bir iktidar yandaşı olmayan bir gazetecinin gözaltına alındığı demokrasi katliamları yaşıyoruz.

Gazetecilerin gazete sahibi olduğu bir medyadan, holdinglerin medya organlarına evrilen süreç tüm baskıya boyun eğmelerin de temelidir.

İktidarın hoşuna gitmeyen gazetecileri kov baskısına direnmeyen/ direnemeyen holdingleşen medya yüzünden gazeteciler gazeteciliklerini yapmaktan alı konmaktadır. Cumhurbaşkanının bir sözü ile gazetecilik yapmak isteyen onurlu gazeteciler işten atılıyor. Günümüzde işsizlik oranlarında gazetecilerin yeri maalesef çok üstlerdedir. 10 Ocak’ta asıl çalışamayan gazeteciler hatırlanmalıdır. Gazeteci geçinen iktidar ve Cumhurbaşkanı yalakaları gazeteleri boşuna işgal etmektedir.

Çalışan gazetecilerin de sendikasızlaştırılması ve çok kötü koşullarda çalışması 10 Ocak’ta bir kez daha dikkat çekilmesi gerekilen  önemli konulardan biridir.

Basındaki tekelleşme, şirketleşme ve holdingleşme yerel basının gelişmesi önünde de büyük engel teşkil etmektir. Yerel basın, yurttaşın tüm sorunlarının dile getirilmesini, kamuoyu yaratmasını sağlayan, vatandaşın sorunlarının çözümünde büyüt etkisi olan bir yapıdır. Bu yapını korunması tüm yurttaşların yararına bir uygulamadır.

İşsiz bırakılan, doğruları yazan, gazetecilik yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazetecileri Gününü kutlar, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kalkması ve gazetecilerin özlük haklarının düzeltilmesi ile 10 Ocakların yine bayram olmasını diliyorum.” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 09 Ocak 2016, 3:30 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 800 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: