CHP Edirne Milletvekili 3.Sıra Adayı Gürkan Güneser: “Hükümet, 7 Haziran seçimlerinden beri deşifre oldu”

CHP Edirne Milletvekili 3.Sıra Adayı Gürkan Güneser: “Hükümet, 7 Haziran seçimlerinden beri deşifre oldu”
Bu haber 13 Ekim 2015 - 20:18 'de eklendi ve 1.019 kez görüntülendi.

1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak olan erken genel seçim çalışmaları devam ederken, aday vekillerde sahaya tekrar indi.

CIMG0219

Enez’e gelen CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, Gürkan Güneser, vatandaşlara çalışmaları hakkında bilgi verdi.

CHP Edirne Milletvekili 3.Sıra Adayı Gürkan Güneser, gazetemize yaptığı özel açıklamadan; “Hükümet 7 Haziran seçimlerinden beri deşifre oldu” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Üç vekil adayı olarak birlikte çalışıyoruz. Biz her Pazar günü bir ilçeye giderek, kendi üyelerimizle toplantı yapıyoruz. Onları bilgilendiriyoruz. Daha sonra pazar yerlerimizi geziyoruz. Esnaf ziyaretlerimizi yapıyoruz. Sonra ilçe merkezlerindeki gezilerimizi bitirdikten sonra köylere gidiyoruz. Köylerde insan bulamasak da, harmanlar var harmanları geziyoruz. Yani halkımızla bir şekilde buluşuyoruz. Zaten bu seçim dayatma bir seçim. Hızlandırılmış bir seçim. Önceki dönemlerde örneği görülmemiş bir seçim. Ama ben özellikle bir iki şeye vurgu yapmak istiyorum. Son ki Türkiye’de ilk defa seçim yapılıyormuş gibi ve diğer seçimlerde Türkiye’de çevre kirliliği, hiç olmazmış gibi gürültü kirliliği, hiç olmazmış gibi bu seçimde bunu engellemeye çalışıyorlar. Bunun yapılmaması birilerinin işine geliyor. Açıkçası düşük profili, katılımı düşük, heyecanı düşük, bir şey değişmeyecek algısı yaratılarak halkımızın, vatandaşın oy kullanmasını istedikleri bir tablo var ortada. Bizde diyoruz ki, partililerimize ya da vatandaşlarımıza ne olursa olsun mutlaka sandığa gidin.. İster bizim partimize oy verin, ister başka partiye. Vatandaşlık görevinizi yerine getirin. Katılımı yüksek bir seçim yaşayalım. Genel seçimdeki oy oranı %87’di biliyorsunuz. Bu seçimde yaz sezonu da bitti. Biz yüksek bir katılımın olmasını vatandaşlarımızdan talep ediyoruz. Bayrak asılmaması, araç gezdirilmemesi insanların belki oylarını çok aratmıyor ama, özellikle 20 gün kalan bir seçimde de bunu da yapmazsanız insanların bu seçim olduğunu hatırlatmaları mümkün olmayacak. Gelen taleplere göre vatandaş şunu soruyor ne değişti? Bizde değişenleri söyleyelim, 7 Haziran’dan bu yana. Söyleyeceğimiz olan şu; “13 yıldır Türkiye’yi idare eden bir parti var. Hükümet var. Bu parti iyi idare etmiş, ülkeyi yönetmişse söyleyecek lafımız yok! Ama memnun değilseniz, iki türlü bir seçimin ilk ayağı olarak görün. Ve şimdi ikinci tura bakın. İkinci turda sizin oy attığınız parti şansı az ise, ülkeyi kötü idare eden parti menfaatli çıkacaksa bu sefer o partinin üyesi, sempazitanı olmasanız bile, daha az zarar verecek parti ülkeye hangisiyse ona oy verin diyorum.” dedi.

CIMG0221

Güneser, sözlerini şöyle sürdürdü: ”7 Haziran’dan bu yana 5 aydır ne değişti? Çok şey değişti. Deşifre oldular. Nasıl deşifre oldular? Sırasıyla gideyim önce o zaman ayçiçeği hasadı olmamıştı. Ayçiçeği fiyatları o zaman hükümet tarafından belirlenmemişti. Ayçiçeği fiyatlarında piyasa 1.800 liralarda oluşurken, Trakya Birlik denen Türkiye’nin en büyük yağ üreticisi kurum, bir fiyat açıkladı. Kurumun Yönetim Kurulu bin 475 lira. Bin 700, bin 800 lira olan ayçiçeği, birden bin 400 liralara düştü. Ve bunu açıklayan bu kişide, maalesef bugün AKP’nin Edirne adayı. Şimdi bu bir gerçek, çiftçisini düşünmeyen kurumun başındaki kişi. Kurumunu zarar ettiren, kurumuna para kazandıramayan, menfaatlerini koruyamayan, çiftçilerinin ürününü doğru fiyatlandıramayan kişi, bugün Edirne’nin sorunlarına nasıl çözüm bulacak? Bu bilinmiyordu, ortaya çıktı. Çeltik hasadı da yoktu. Çeltik harmanlarını dolaşıyorum. Ürün çıkmış. 500 kilo alanda var, 800 kilo alanda var. Ama çeltiği alan yok! Kime satacaklarını bilemiyorlar. Tüccar almıyor. Alan bin 300, bin 400 lira komik rakamlarla alıyor. Bu seneki çeltik bin 800, 2 bin lira arasında olması gerekiyor. Hiç kimse tarlada harmanda ürünü sormuyor bile. Ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Hepsinin de borçları var. Biçerdövere verecek paraları ödeyemiyoruz diyorlar. Ofis, devletin kar gün dostu afiş çıkmalı ortaya ve bir fiyat koymalı.

CIMG0216

Önceki gün Karpuzlu’daydık. Vekillerimiz Orse Genel Müdürünü aradı konuştu. “Hiçbir hazırlığımız yok, ofislerimiz zaten buğday ile dolu depolarımız.” dedi. Ne zaman alınacağı bilinmiyor. Buda devletin çiftçilere bakış politikası olarak, çiftçileri yok etme politikası olarak ortaya çıkan çok yakın geçmişteki bir olay, bir nevi ceza..”

Gürkan Güneser, son olarak da sözlerini şöyle noktaladı: “Terör var mıydı? Yoktu. Bu terör neden oldu? Biliyorduk söyleyeceklerini. “Hosla da görüşenlerin kim olduğunu biliyorduk. Dolmabahçe de görüşenlerin kim olduğunu biliyorduk. İşte Habar’a kimlerin kimleri getirip Anayasa Mahkemelerini kurup beraat ettirildiğini biliyorduk. İmralı’daki düzenli görüşmeleri kimlerin yaptığını biliyorduk. T.C. resmi kurumlar tarafından, kimler tarafından kaldırıldı? Okullarda, Andımız kimler tarafından kaldırıldığını biliyorduk. Ama bilmediğimiz bir şey vardı, terörün onlar tarafından yaptırıldığını bilmiyorduk.

 

Çok net olan devletin tepesindeki kişi, şehit cenazesine elini koydu. “400 milletvekili bize verseydiniz, rejimi değiştirseydik, bu evlatlarımız şehit olmayacaktı.” Bu ne demektir? Bunu vermediğiniz için biz buna müsamaha gösterdik. Bu bir suç beyanıdır. Resmen bir itinattır. Şimdi bunu vatandaşlarımız gördü. Deşifre oldular derken, söylediğim bu. Yani bunların bu terörü istedikleri için bu noktaya karışıklığı getirdikleri, evlatlarımızın ölmeyeceğini onların itiraflarından biliyoruz. Dolayısıyla buda deşifre oldu. Başka ne oldu deşifre olan, 7 Haziran’da hatırlarsınız ekonomi anlamında söylüyorum. Dolar 2.500 liralardaydı. İstikrar olmadı deyip, kendileri doların bu kadar fırlamasına sebep oldular. Doların 2.500 liradan 3.000 liraya çıkması hepimizin cebindeki 100 liranın 90 liraya düşmesine sebep oldu. %10 eksildi.

CIMG0215

Dediler ki CHP, 7 Haziran’da emekliye iki ikramiye vericem, asgari ücreti 1.500 lira yapıcam, çiftçiye 1.500 liradan mazotu vericem, taşeron işçiliği kaldırıcam derken, tek cümle: “Kaynak nerede?” Hiçbir laf konuşmadılar. Halkımızın bir kısmı da buna inandı kaynak yok! Bu kadar kaynak olmuş olsaydı, hükümet yok demezdi. Onun yalan olduğu meydana çıktı. Geçen sürede neden bakın bizim bütün vaatlerimizin toplamı 2.9 katrilyon liraydı. Şimdi bu seçim maliyeti 2.5 katrilyon liradır. Ve bu seçim olduğunda sizin maaşınız artmayacak, siz geliriniz artmayacak, hiçbirinizin cebine para girmeyecek. Sadece onların keyiften yaptıkları dayatma bir seçim. Demek ki o para varmış ki, bu seçim yapılabiliyor. O para bu seçime harcanacağına, vatandaşın geçim derdini çözmeye harcansaydı ne olurdu? Vatandaşı düşünürseniz iyi olurdu. Ama yandaşı düşünürseniz olmazdı.

Bir örnek vermek gerekirse daha, “Seçim bildirgelerini açıkladılar. Seçim bildirgelerinde resmen taklit var. Bu doğru yaptığımızın ispatı olarak gördüğümüz bir şey. İki tane örnek vericem. Bir, dediler ki her ay emekliler 100 lira ikramiye vericez. Bu şu demektir 12 ayda 1.200 lira. Biz ne dedik? 12 ayda iki bayramda iki maaş veriyoruz. Onlar, bir maaş veriyor. Yine devamı 1.500 lira asgari ücreti yapıcaz dediğimizde, onlar biz asgari ücreti 1.300 lira yapıcaz dediler. Yani devlette kaynak olmasaydı, 1.300 liraya çıkarmayı düşünmeyeceklerdi. Kaynakla ilgili bir sorun olmadığı da deşifre oldu. Vatandaş 5 ayda düşüncesini de değiştirebilir. Kimin doğru, kimin haklı, kimin haksız olduğunu görebilir.

Şunu da belirteyim, biz kaç oy alırsak, kaç milletvekili çıkarırız? Şimdi oda netleşti. Bizim aldığımız oy belli. %54 aldık, AKP’nin Edirne’de aldığı oyda belli. %24 oy aldı. Bakın bizim %54’ten, %60’a çıkmamız gerekiyor. 6 puan yukarı çıkacağız. %24’ten de %20’nin altına inmeleri gerekiyor. 4 puan daha aşağı inecekler. Çünkü %60 olduğu zaman üçe bölümü %20’dir. Onların üçle çarpımını biz geçmemiz lazım. Bu kadarda yakınız birbirimize. Bunu kapatamayacağımızı düşünmüyorum. Gerçekten geçen zamandan fazla çalışıyoruz. Bu ülkeyi bu sıkıntılardan kurtaracağız inşallah.” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER