Bulgaristan heyetinden, Enez Kalesi’ne ziyaret

“Bana Trakları Anlat” projesi kapsamında EDESOB ve Bulgaristan heyeti Enez Kalesi’ni ziyaret etti
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB) ve Avrupa Birliği (AB) işbirliği ve AB Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği çerçevesinde aynı zamanda Burgaz Bölgesel Turizm Derneği’nin de ortak olduğu “Bana Trakları Anlat” isimli AB Projesi kapsamındaki heyet Enez’e gelerek, Enez’in tarihi yerlerini gezdi.

Bulgaristan ziyaret   Bulgarlar Enez Kalesi ziyaret (3)
EDESOB Başkanı Emin İnağ, yaptığı açıklamada, “Bulgaristan’ın Burgaz bölgesinden gelen bu heyette arkeologlar var, müze müdürleri var, Bulgaristan Burgaz bölgesel turizm derneği yetkilileri var. Bu dernek yasal Bulgaristan kanunlarına göre olan bir dernek. Bu arkadaşlarla yaptığımız “Bana Trakları Anlat” projesi içinde olan bir çalışma. Burdaki temel amaç bölgemideki Trakya’daki Traklarla ilgili sunakları, dolmenleri, tümülisleri tanıtmak ziyaret etmek. Bu daha geniş tanıtabilmemiz için ziyaretimize Enez Kalesi’ni de ekledik. Bizanslılar’dan kalma mezarları ve Romalıları da ekledik. Amaç, bölgedeki turizme daha geniş bir şekilde katkı sağlamak. Bu EDESOB’un yaptığı 8. proje. Çokta başarılı gidiyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bunun sonucunda proje ile ilgili bir CD hazırlanacak. Bulgaristan’da bizim gördüğümüz bütün dolmenlere ulaşılmış, kazılıp ortaya çıkarılmış ve bu nedenle yoğun bir şekilde turist alıyor. Bunu bizde en kısa sürede yapmamız gerekiyor. Enez düne kadar yasaklar nedeniyle geri kalmıştı. Bunu turizmle tarih ve doğal güzellikleriyle halkımızın hizmetine açmamız gerekiyor. Para turizmde, çiftçilikte. Buraya da en yakın zamanda bir müze kurulmalıdır diye düşünüyorum.” dedi.
Heyete, Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Engin Beksaç da eşlik etti.

Bulgarlar Enez Kalesi ziyaret (2)   Bulgarlar Enez Kalesi ziyaret (1)
Burgaz Bölgesel Turizm Derneği Başkanı Sonya Enilova ve Bulgar arkeologları Enez’e ilk defa geldiklerini, Enez’in tarihi zenginliklerine hayran kaldıklarını ifade ettiler.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 30 Haziran 2014, 2:01 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.861 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: