BORSALAR, HAMBURG’TA TOPLANDI

KOSGEB destekli, Keşan Ticaret Borsası önderliğinde,  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, İpsala Ticaret Borsası, Uzunköprü Ticaret Borsası ve Edirne Ticaret Borsası üyeleri ile birlikte toplamda 49 kişilik heyetimizle 14.11.2013 günü Keşan’dan hareket etikten sonra, Hamburg’a iniş yapıldı.

Seyahatimizin ilk gününde Türkiye Cumhuriyeti Hamburg Başkonsolosluk Ticaret Ataşeliği’nin Katılımıyla Almanya’nın önemli Türk STK’larından olan Hamle Türk İşadamları Derneği’nde verimli bir toplantı gerçekleştirildi.

Manşet

Bu toplantıda; Almanya’da Ticaret Hayatı, Üretim ve Pazarlama, Türk Girişimciliğinin gurur verici yatırımları hakkında konuşuldu. Bu toplantıda dikkat çeken, Almanya’daki ticari kurallar ve normlar ile yatırım şartlarının ülkemizle olan farklılıklarının olduğu. Bilhassa ticari hayatta tüm satılan malların en az %85’nin sigortalı olma zorunluluğu ve kambiyo senetlerinin ticari hayatta hemen hemen hiç kullanılmaması, ticari hayatında hatalı davranan tacirlerin yaptırımlar vasıtasıyla ticari hayattan uzaklaştırıldığı bir sistem yaratılmış olması oldu.

borsa1

Ertesi gün Türkiye Cumhuriyeti Hannover Başkonsolosluk Ticaret Ateşeliği ile Hannover Ticaret ve Sanayi Odası’nda Orta Doğu, Orta Avrupa ve Türkiye yetkilisi Reinhard Wagner ile beraber bir toplantı gerçekleştirildi.

Bu toplantıda, Orta Doğuda yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler ve bunların Batı Avrupa’dan görünümü hakkında bilgi alış-verişi ve karşılıklı istişarelerde bulunuldu. Bunu haricinde toplantıda öne çıkan konuların başında; Honnover Ticaret ve Sanayi Odası’nın 150.000 üyesi olduğu üyelerine hizmet olarak mesleki eğitimlere önem verdikleri, kalifiye eleman yetiştirme konusunda yoğun çalışmaları olduğu, mesleki örgütlerle ilgili tüm veri tabanına hakim olduklarını, yatırımcı adaylarına yatırımları konusunda danışmanlık yaptıkları ve yol haritası belirlemeleri konusunda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Toplantı sonrası, 47 ülkeden yaklaşık 2.900 katılımcı firmanın bulunduğu Almanya dışından 450.000 ziyaretçinin gezdiği, dünyanın en büyük tarım ve hayvancılık fuarı olarak kabul edilen Agritechnica Tarım ve Hayvancılık Fuarı gezildi.

Bu yıl fuara, 96 firmayla katılan Türkiye, katılımcı firma sayısında Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa ve Çin’in ardından 6. sırada yer almıştır. Fuar alanı 1 milyon metrekare alan üzerine kuruludur.

Fuar ‘da ön plana çıkan sektörler Traktörler, Ulaşım Teknolojisi, Toprak İşleme Makineleri, Sulama Tesisleri, Bitki Koruma, Hasat Makineleri, Peyzaj, Orman Mühendisliği, Yenilenebilir Enerji, Tohum, Gübre, Akaryakıt, Madeni Yağ, Yedek Parça, Dişli ve Sürücü Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri, Yazılım, Gübre Teknolojisi, Hububat ve Tohum İşleme Makineleri, İkinci El Makine Değişimi ve bunun gibi ekipmanlar idi.

Gezi devamında Avrupa’nın 2’nci büyük limanı olan Hamburg Limanı ziyaret edildi. Bu şehirde 180 büyük baş hayvanlık süt işlemesi olan Milchhof Reitbrook Çiftliği gezildi. Üretilen sütün bir kısmının pastörize olarak çiftlik içinde işlendiği, bir kısmının ise yine aynı çiftlik içinde meyve ve kahve gibi aromalarla zenginleştirilen yoğurt üretiminin yapıldığı, üretilen ürünlerin bir kısmının çiftlik önünde satışa sunulduğunu, bir kısmının ise bayiler vasıtasıyla tüketime sundukları bilgisi edinildi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 19 Kasım 2013, 3:36 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.103 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: