ATA TOPRAĞI, İPSALA SINIR KAPISIN’DAN SOMA İÇİN YOLA ÇIKTI

ATA TOPRAĞI, İPSALA SINIR KAPISIN’DAN SOMA İÇİN YOLA ÇIKTI
Bu haber 16 Mayıs 2014 - 15:26 'de eklendi ve 1.768 kez görüntülendi.

Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “26. Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu” kapsamında, Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evin bahçesinden alınan toprak, bu yıl Ankara’nın yanı sıra, maden faciasının yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesine götürülmek üzere yola çıktı.

manşet   DstrtSC_0253   DSC_021...9
İpsala Sınır Kapısı’nda saat 11.00’de gerçekleşen törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra İpsala Anadolu Lisesi öğrencisi Alihan Yıldırım “Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda” isimli şiirini okudu.
Masterlar Atletizm Spor Kulübü Başkanı Rıdvan Doğan konuşmasına madende hayatını kaybeden emeğiyle geçinen arkadaşlarımız ruhlarınız şad olsun sözleriyle başladı.

DDOĞANSC_0058   DDEDESC_0077   DSYILDIZC_0087
Doğan, “Sayın Kaymakamım biraz sonra bize vereceğiniz toprak bu acımızı bir nevi bir şekilde azaltacaktır. Çünkü Biz koşarken biraz daha hızlı koşacağız. Ve Atamızın huzuruna gitmek için biran önce gitmek için var gücümüzle koşacağız. Ve orada bir şekilde manevi huzurunda huzur bulacağız” dedi.
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Taner Mustafaoğlu “Batı Trakya tabi ki Trakya’mızın devamı. Kültür olarak, anlayış olarak, Türklük olarak. Bugün Türkiye hapşırsa Batı Trakya nezle olur. Nitekim 2-3 gündür bütün kurumlarımızın Türkiye’de gerekli kurumlara taziye mesajı ilettiklerini görmemin mutluluğu içindeyim. Demek ki biz bir bütünüz. Türkiye’de olan Türkiye’yi üzen bizi de üzüyor. İşte, ayrıcalıklı bir gün; hüzünlü bir 16 Mayıs ilk defa yaşıyoruz. Biz de bu toprağı bu sene Samsun’a değil de Soma Batı Trakya Türkleri Şubesi vasıtasıyla uygun bir zamanda Soma’da Somalı maden şehitlerimize ithaf etmek üzere oraya teslim etmek istiyoruz. Dolayısıyla bir kez daha gönlümüzün onlarla olduğunu, Türkiye ile olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.Türkiye’ye başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Atletizm Federasyonu Temsilcisi Selahattin Yıldız “Bir bakıma 26 yıl önce tarafımdan başlatılmış bulunan ve anane haline gelmiş olan bu organizasyon beni son derece duygulandıran ve gururlandıran bir aktivite olmuştur ki daha uzun yıllar devam edeceğine inanmaktayım” dedi.

DSTYHC_0120   DSİSTC_0041   DSC_,0158

Yıldız, “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği imkânlar, yaptığı destekler ile dünya sporunda başarı sağlamaya çalışmaktayız. Aldığımız madalyaların sayısı ile bunu başardığımızı düşünmekteyiz. Başbakanımızın izlediği ve olumlu kabul edilen Türk-Yunan münasebetlerinin geliştirilmesi sonucunda bu hususun kolaylaşacağı ve halledileceğine inanmaktayız ve temennimiz de odur” dedi.

Konuşmaların ardından Masterlar Atletizm Spor Kulübü Başkanı Rıdvan Doğan, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz’e, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman’a ve Edirne Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Serhat Ocak’a plaket verdi.

CIMG2258   CIMG2261   CIMG2267

Plaketlerin verilmesinin ardından İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, ve Edirne Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Serhat Ocak atletlerle toplu fotoğraf çektirdi.
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Taner Mustafaoğlu İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz’e, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Teşkilat Başkanı Musa Yurt Belediye Başkanımız Mehmet Kerman’a teşekkür plaketi verdi.
Atletizm Federasyonu Temsilcisi Selahattin Yıldız tarafından yetkililere plaket verildi.

CIMG2269   CIMG2270   CIMG2275
Plaketlerin verilmesinin ardından Edirne Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Serhat Ocak ata toprağını Manisa’nın Soma ilçesindeki Maden Şehitlerimize götürülmek üzere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Taner Mustafaoğlu’na teslim etti.
İpsala Kaymakamı Gürbüz konuşmasına Soma’daki Maden Şehitlerimiz için taziyelerini sunarak başladı.
Gürbüz; “Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanlığımız bu yıla özel olarak Soma’daki Şehitlerimize kutsal toprağı teslim edecekler. Bu toprak bizim için sembolik ama çok büyük anlamlar ifade etmekte. Nasıl ulusal kurtuluş mücadelesi yurdun bütün sathına yayılmışsa, burada da bütün atletlerimiz koşarak bütün yurdu baştan başa geçmekteler. Türk Milleti’nin birliğini ve beraberliğini simgelemekteler. Biz en acı günümüzde de küllerinden doğabilen bir milletiz. Ulusal kurtuluş mücadelesi nasıl vermişsek bugün de en acı günümüzde de olsa yine birlikte hedefe ulaşma arzusu içerisindeyiz.
Batı Trakya’da soydaşlarımız, evrensel hak ve hürriyetlerine en kısa sürede kavuşurlar. Bunun mukabili olarak birer şerefli vatandaşımız olan Rum vatandaşlarının da her türlü hakları Türk milletinin teminatı altındadır. Biz dost ve komşu ülke Yunanistan ile ilişkilerimizi ne kadar geliştirirsek, orada bulunan soydaşlarımızın da o ölçüde rahat ve mutlu olacaklarını düşünüyorum.” dedi.
İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz Samsun’a götürülmek üzere ata toprağını öperek atletlere teslim etti.
Gürbüz, tabanca atışıyla Atatürk Koşusu’nun startını verdi.
www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER