Asırlık “El İşleri” sergisi açıldı

Keşan’da asırlık el işleri sergisi açıldı.

Emekli Öğretmen Erdoğan Aksoy tarafından hazırlanan ve Remziye Elmaz, Firdevs Turan, Şükriye Erdem, Nergiz Ulu, Sebahat Özgöç, Emel Saylam ve Öznur Aksoy’un katkı verdiği “El İşleri” sergisi açıldı.

Sergi manşet

Öğretmenevi bahçesinde düzenlenen serginin açılışına; Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ile kültürel değerlere duyarlı çok sayıda vatandaş katıldı. Sergide, yerel kültüre ait asırlık el işleri tanıtıldı.

El İşi Sergisi (1)   El İşi Sergisi (3)   Emekli Öğretmen Erdoğan Aksoy

Serginin amacını “Kültürümüzü yaşatmak, unutulan değerleri ortaya çıkarmak” sözleri ile açıklayan Erdoğan Aksoy, daha önce de şair Tuğrul Asi Balkar’ın yaşamı ve şiirlerinden örneklerin sunulduğu bir etkinlik ile, türküleri ele alan bir sunum gerçekleştirdiğini belirtti.

CIMG5944   CIMG5931   CIMG5935

Aksoy, “Bundan sonra da kısmetse, yemeklerimiz, çocuk oyunları, halk oyunlarımızın tanıtımını yapak. Uzun soluklu bir koşu. Yozlaşan kültürden kurtulmayı yeğliyorum. Çok yozlaştırıldık. Künefeyi herkes biliyor ama, ninemizin yaptığı kaşık helvası, kaçamak, susam tatlısı bilinmiyor. Birçok yemeği biliriz ama, Keşan’ın özgün yemeği ciğer sarmasını bilmeyiz. Çocuk oyunlarımızı bilmeyiz ama, milyonlar akıtırız oyuncak almak için. Oyunlarımızı dejenere ettik, kendi öz oyunlarımızı bilmeyiz ve bilmediğimizi de bilmeyiz. Kültürümüzü yaşatmak için çalışmaları sürdüreceğiz, başka çaremiz yok.” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 06 Kasım 2014, 4:58 pm tarihinde GÜNCEL, KÜLTÜR-SANAT, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.843 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: