Ziraat Odası Başkanlarından, Genel Başkan Şemsi Bayraktar’a ziyaret..

Ziraat Odası Başkanlarından, Genel Başkan Şemsi Bayraktar’a ziyaret..
Bu haber 31 Ağustos 2015 - 11:47 'de eklendi ve 1.278 kez görüntülendi.

Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas: “Üreticilerimizin sorunlarını Ankara’ya taşıdık”

TZB_1394 kopya  TZB_1402

Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas, “Ayçiçek fiyatları dışarıdan gelen maliyetinin 1.80 olduğu açıklanan Trakya Birlik fiyatı olan 39-41 yağ oranı ve 1.475 TL fiyatını çiftçilerimiz memnun olmadığı bu fiyatın 24 Ağustos 2015 tarihli borsada oluşan 1.60 TL’ye kadar alıcı bulan ayçiçeği fiyatının altında kaldığını ve Trakya Birlik tarafından açıklanan fiyatı çiftçilerimizi memnun etmeyip, ayçiçeği üretimini zorlaştırmıştır.” dedi.

TZB_1418  TZB_1421

Ziraat Odası Başkanları ayçiçeği ile ilgili bir toplantı yaparak, aldıkları kararı TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ziyaret ederek ilettiler.

Yapılan toplantıda alınan kararlar şöyle açıklandı: “Edirne Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu, İpsala Ziraat Oda Başkanı Hüseyin Darcan Başkanlığı’nda toplandı. Konu ayçiçeğiydi. Söz konusu yurt dışından gelen çiçek fiyatlarının %40 yağlı çiçeğin fiyatının 1.80 olduğu ve ham yağın da litresinin 4.25 TL olduğu beyan edildi. Çukobirlik’in açıkladığı çiçek fiyatı avans fiyat olarak 1.55 şeklinde beyan edildi ve bu fiyatın çiftçiyi mağdur edebileceği beyan edildi.

TZB_1410  TZB_1417

Geçen yıl Trakya Birlik’in ithalatla ilgili sıkıntısının giderilmesi ve destek için Trakya’nın tüm oda başkanları, Edirne Ziraat Odası’nda TZOB Yönetim kurulu Üyesi Tuncer Başoğlu Başkanlığı’nda yapılan istişare toplantısında bir araya geldi. Trakya Birlik’in gümrük referans fiyatla ilgili sıkıntısının giderilmesiyle ilgili desteğin kendilerine verilmesi konusunda karar alındı. Heyet olarak Trakya Birlik ziyaret edilip, Birlik Başkanı Rafet Sezen ve Genel Müdür Adnan Tekçe’ye beyan edildi. Gümrük referans fiyatının 800 Dolar olarak açıklanması için kamuoyu oluşturuldu.

Ama ne yazık ki bu yıl Trakya Birlik hem referans fiyatlarının hem de yağ fiyatlarından hiç bahsetmemektedir. Bu yıl geçen yıldan daha fazla olarak ürün kuraklıktan da etkilenmiştir. Özellikle, Lalapaşa, Keşan, Meriç ve Enez ilçelerinde kumsal alanlarından dolayı yer yer %50, yer yer %100 verim kayıpları bulunmaktadır. Yağmurların lokal düşmesi ve çiçeklenme döneminde aşırı sıcak günlerin görülmesi ayçiçeğinde geçen yıla oranla %100’e yakın verim kaybına neden oldu.

Lalapaşa, Keşan, Meriç ve İpsala ilçeleri kumsal alanlarda yağmur düşmeyen bölgelerde biçim maliyetini karşılayamayacak ayçiçeği tarlaları var.

Bu amaç ve doğrultuda, ithal ayçiçeği maliyetleri de göz önüne alınarak Trakya Birlik’in açıklayacağı avans fiyatının bir an önce açıklanması ve avans fiyatının da %40, yağ oranlı ithal çiçeğin, 1.800 TL olduğu düşünülerek açıklanması beklenmektedir.

Trakya Birlik yöneticilerinin zaman zaman vurgu yaptıkları çiftçi kimlikleri vesilesi ile vicdanlarını da dinleyerek avans fiyatı düzenlemesinde bir nebze olsun çiftçiye destek olmalarını beklemekteyiz.”

TZB_1413  TZB_1415

Hüseyin Darcan İpsala Ziraat Odası Başkanı, İl Koordinasyon Başkanı, Cengiz Yorulmaz Edirne Merkez Ziraat Odası Başkanı, Halil İbrahim Uz İpsala Ziraat Odası Başkanı, Hasan Şen Keşan Ziraat Odası Başkanı, Yıldız Kılıçlar Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı, Recep Elmas Enez Ziraat Odası Başkanı, Secaattin Uyur Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı, Ömer Ergin Meriç Ziraat Odası Başkanı.

www.kesanhalkinsesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER