Yerel Basın Birliği Edirne Şube Genel Kurulu Yapıldı…

Yerel Basın Birliği Edirne Şube Genel Kurulu Yapıldı…
Bu haber 24 Ocak 2017 - 11:11 'de eklendi ve 688 kez görüntülendi.

Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı 22 Ocak 2017 Pazar günü Edirne’de gerçekleştirildi.

Saat 12.30’da Elara Cafe’de başlayan kongreye Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş ile Yerel Basın Birliği Edirne Şube  üyeleri katıldılar.

Açılış ve yoklamanın tamamlanmasının ardından yapılan oylamayla Divan Başkanlığı’na Hamza Yasa, Katip Üyeliklere ise Saide Yapıcı ve Alpcan Demir seçildiler.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şube Başkanı Erdoğan Demir, kongrenin açış konuşmasını yaparak şunları söyledi. “Sayın Belediye Başkanım, sayın üyelerimiz, Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Sayın Derya Sarılarlı, Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Sayın Orhan Doğan, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Sayın Murat Savaş, sayın üyelerimiz ve sevgili basın mensupları 4 Haziran 2016 tarihinde açılışını gerçekleştirdiğimiz şube açılışımızın ardından 2.Olağan genel kurulumuzu bugün gerçekleştiriyoruz. Öncelikle bir tatil günü olan Pazar gününde açılışımıza katılmanızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Yönetim kurulu olarak başkan olarak ben Erdoğan Demir, başkan yardımcısı Gökhan Tuzladan, Genel sekreter Ahmet Topaç, Muhasip Veznedar üye Mustafa Yaraşır ve Üye Fikri Ak ile birlikte bugüne kadar görevimizi sürdürdük. Kongremizde 3 yıl süre ile yeni yönetim ve denetim kurulumuzu seçeceğiz. Kongrede kurucu başkan olarak ben tekrar aday olduğumu açıkladım. Kongre öncesi hemen hemen neredeyse 46 üyemiz ile görüşmeler yaparak yönetim kurulu ve denetim kurulunu bütün arkadaşlarımızla birlikte karar vererek oluşturduk. Bugün bu listem ile bu göreve yeniden talibim. Bugüne kadar kurucu yönetimde ve daha sonraki yönbetimde görev alan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Dernek olarak amacımız bundan böyle Edirne ve çevremize bulunan Gazeteci dernekleri ile iyi ilişkiler oluşturarak genel merkezimizin de destek ve katkılarıyla basın mensuplarımızın eğitimini sağlamak ve gazetelerimizin kalitesini ve dolayısıyla kazançlarını arttırmak konusunda çalışmalar yapmaktır.   Bizlerle kurucu yönetim döneminde sürekli iyi diyaloglar sağlayan ve bizlere destek olan Yerel Basın Birliği Genel Başkanımız Nezir Karayün ve yönetim kuruluna da buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Yeteri kadar üye çalışmasında bulunamadık. Bundan böyle kongrede seçildiğimiz takdirde bütün gazeteci arkadaşlarımıza ulaşarak kendilerini Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi’ne üye olmaya davet edeceğiz. Bu arada şubenin genel merkezinin o günkü şartlar altında Keşan’da olduğunu da buradan belirterek, kongre sürecinin ardından şube merkezimizi Edirne’ye taşıyacağımızın müjdesini de burada sizlere vermek istiyorum. Bize bu konuda anlayış gösteren değerli üyemiz Sayın Hamza Yasa’ya da sizlerin huzurunda teşekkür ederim. Şube merkez binamız Hamza Yasa’nın Edirne Olay Gazetesi Bürosu olacaktır. Bu nedenle sayın Yasa’ya bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Kongremizin hayırlı olmasını diler. Tüm katılan konuklarımıza ve üye arkadaşlarımız ile basın mensuplarına teşekkür ederim.”

 Demir’den sonra söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da, kongrenin hayırlı uğurlu olmasın dileyerek “Yerel Basın Birliği’nin ilimizde hayata geçirilmesinden dolayı memnun olduğunu belirterek  “İlimizde gazeteci arkadaşlarımız dernekler aracılığıyla örgütlü bir meslek grubu. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Siyaset basınsız, basın siyasetsiz olmaz. Yerel Basın Birliği Edirne Şubemize çalışmalarında başarılar diliyorum. Edirne Belediyesi olarak şubemizin organizasyonlarında her zaman destek olmaya hazırız. Yeni kongrenin de hayırlı uğurlu olmasını diler. Yeni seçilecek yönetime başarılar dilerim” dedi.

Gürkan konuşmasının ardından kongreden ayrıldı.

Kongreye CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı ve İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman’ın kutlama mesajları okundu.

Mesajların okunmasının ardından Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Şube Başkanı Erdoğan Demir tarafından okundu.

Demir’in okuduğu Faaliyet Raporu şöyle; “                                                        

YEREL BASIN BİRLİĞİ EDİRNE ŞUBESİ 2017-2020 YILI FAALİYET RAPORU

Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi olarak 22 Ağustos 2017 Pazar günü yapılacak kongrenin ardından göreve gelir gelmez yapmayı düşündüğümüz Faaliyetler şöyledir.             

 • 12 Ağustos 2016 günü yaptığımız kongrenin ardından görev bölümünü gerçekleştiren Yönetim Kurulumuz, Edirne Valimiz Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a nezaket ziyaretlerinde bulunduk.
 • Edirne’de tüm Gazeteci derneklerinin katılımıyla Edirne yerel basının durumunu ortaya koyabilmek amacıyla YBB Genel Merkezimizin de katkılarıyla Edirne’de bir panel düzenlemek ve bunu bir rapor haline getirmek.
 • Yine Şube olarak belirli periyotlarda Edirne’de bulunan tüm Gazeteci dernekleri ile toplantılar düzenlemek ve görüş alışverişinde bulunmak
 • Yerel basın çalışanlarına yönelik genel merkezimizin de katkıları ve destekleri ile eğitim çalışması yapmak.
 • Üyelerimizin iyi ve kötü günlerinde onların her zaman yanında olarak acılarını ve sevinçlerini paylaşmak.
 • Dini ve milli bayramlar ile Edirne merkez ile ilçelerin Kurtuluş Günlerinde Şube adına gazete çıkararak şubeye maddi gelir elde etmek.
 • Üyelerimiz arasında kaynaşmayı, birlik ve beraberliği geliştirmek amacıyla çeşitli etkinlikler ve geziler düzenlemek.
 • Şubemiz üyelerine mesleki ziyaretler sağlayarak onların başka il ve ilçelerdeki gelişmiş basın sektöründeki bilgi ve birikimlerini arttırmaya yardımcı olmak.
 • Edirne Şubesi olarak genel merkezimizle birlikte Trakya’ya komşu ülkelerdeki, yerel basın ile diyaloglar kurarak yurtdışı ziyaretler gerçekleştirerek, ilişkileri geliştirmek ve üyelerimizin buralardaki yerel basının çalışmalarını gözlemlemesine yardımcı olmak.
 • Genel merkezimizin düzenlediği ödüllü basın yarışmasına üyelerimizin katılmasını teşvik etmek.
 • Düzenlenecek basın yarışmasında Edirne merkez ve ilçelerine  hizmet etmiş ve hayatını kaybetmiş olan gazeteci meslektaşlarımıza özel ödüller vermek için gerekli çalışmaları yapmaktayız. 2017 yılı Nisan-Mayıs aylarında düzenleyeceğimiz Onur ve Vefa Gecesi’nde hayatını kaybeden gazeteci meslektaşlarımızın ailelerini bir araya getirerek kendilerine onur plaketleri takdim edeceğiz.
 • Yine Edirne Merkez ve ilçelerinde hayatını kaybeden basın mensuplarının özgeçmişleri ve fotoğraflarının yer alacağı bir kitap bastırmayı düşünmekteyiz. Bu kitabı da düzenlenecek gecede dağıtacağız. Böylece hayatını kaybeden basın mensuplarımızı anmayı ve geleceğe taşımayı hedeflemekteyiz.
 • 2018 yılında da yönetim kurulu olarak Edirne Merkez ve ilçelerinde basına hizmet eden gazetecileri bir kriter belirleyerek bir araya getirmek ve kendilerine yaptıkları hizmetten dolayı plaket takdim etmeyi hedeflemekteyiz.
 • Şubemiz Facebook Sayfası, Watsap Grubu oluşturuldu. Buralarda üyelerimizin iyi ve kötü günleri ile ilgili mesajlar yayınlayarak kendilerinin her zaman yanlarında olmaya çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz.

                     Yeni seçilecek yönetim ve denetim kurullarımıza çalışmalarında başarılar diler ve faaliyet raporu doğrultusunda çalışmalar yapmasını temenni ederiz.

Erdoğan DEMİR                                          Gökhan TUZLADAN                             Ahmet TOPAÇ

    Başkan                                                          Başkan Yardımcısı                          Genel Sekreter

Mustafa YARAŞIR                                            Fikri AK

 Muhasip Üye-Veznedar                                        Üye

Faaliyet Raporu’nun ardından Denetim Kurulu Raporu da Denetim Kurulu üyesi Mert Soylu tarafından okundu.

Denetim Kurulu Raporu da şöyle;

YEREL BASIN BİRLİĞİ EDİRNE ŞUBESİ’NİN 12 AĞUSTOS 2016 -22 OCAK 2017 TARİHLERİ ARASI DENETİM KURULU RAPORUDUR

                                Yapılan denetimlerde Şubeye ait defterlerin düzenli olarak işlendiği ve bu tarihler arasında gelir-gider bulunmadığı tespit edilmiştir.

                                         Hamza YASA                 Ömür ÇAKICI                          Mert SOYLU

                                           Başkan                              Üye                                            Üye

Denetim Kurulu Raporu’nun okunmasının ardından Şubenin 2017-2020 Tahmini Gelir-Gider Bütçesi de Şube Yönetim Kurulu Üyesi Fikri Ak tarafından okundu.

Tahmini Gelir-Gider Bütçesi de şöyle;

YEREL BASIN BİRLİĞİ EDİRNE ŞUBESİ’NİN 2017-2020

                      YILLARI ARASI TAHMİNİ BÜTÇESİDİR.

Üye Aidatları:  4.680 TL

Çeşitli Gelir-Bağış:  6.000 TL

Yardımlar:  5.000 TL

Toplam: 15.680 TL

                                 Erdoğan DEMİR                Gökhan TUZLADAN                Ahmet TOPAÇ

                                    Başkan                            Başkan Yardımcısı                   Genel Sekreter                

                                       Mustafa YARAŞIR                                                                Fikri AK

                                    Muhasip Üye-Veznedar                                                          Üye

Raporların okunmasının ardından Yönetim ve Denetim Kurulu raporlarının ibrası için gerçekleştirilen oylamada Yönetim ve Denetim Kurulu Raporları oybirliği ile kabul edildi. Daha sonra, seçimlere geçildi. Yapılan seçimler sonucu Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi’nin Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Merkez Genel Kurul delegeliklerine şu kişiler seçildi.

YÖNETİM KURULU (ASİL)

Erdoğan Demir

Gökhan Tuzladan

Fikri Ak

Ahmet Topaç

Mustafa Yaraşır

YÖNETİM KURULU (YEDEK)

Recebiye Çatak Sezer

Recep Dural

Abdullah Yılmaz

Cemile Liman
Deniz Çil

DENETİM KURULU (ASİL)

Hamza Yasa

Ömür Çakıcı

Mert Soylu

DENETİM KURULU (YEDEK)

İsmail Aliş

Gökhan Gürer

Semra Anlar

GENEL MERKEZ DELEGELERİ

Ahmet Topaç

Mert Soylu

Abdullah Yılmaz

Seçimlerin ardından Dilek ve temenniler bölümünde Hüseyin Topçu ve Gökhan Tuzladan,  konuşma yaparak gazetecilerin çektiği sıkıntılar ve özellikle yaşanan mahkeme süreçleri ile ilgili açıklamalarda bulunarak, gazeteci derneklerinin üyelerine bu anlamda gerekli katkıyı sağlamadıklarını belirterek, bu anlamda derneklerin bu eksiklerini gidermeleri gerektiğini belirttiler.

Demir, konuşmasın ardından Hüseyin Topçu’ya dernek rozeti ve anahtarlığı hediye ederek, “Şube olarak İzmir Baro Başkanı Sayın Aydın Özcan ile bir görüşmemiz gerçekleşti ve kendisi  şubemizin hukuk sorumluluğunu yerine getirebileceğini ve destek olmaya hazır olduğunu belirtti. Ben de buradan sizlerin huzurunda sayın Aydın Özcan’a teşekkürlerimi iletiyorum.” Şeklinde konuştu.

Kongrenin kapanış konuşmasını yapan Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, yeniden kendilerine destek veren ve bu tatil gününe rağmen kongreye katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı ve Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş ile  tüm üyelerine teşekkür ederek “ Bu kongrede seçilen yönetim kurulumuz 2020 yılına kadar görevde kalacak. 3 yıllık süreç içersinde Edirne basını için elimizden gelen çalışmayı yapacağız.  3 yıl sonraki kongrede daha güçlü bir Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi olabilmek umuduyla hepinize iyi günler diliyorum.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER