Salim Şen, Keşanlı Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi…

Salim Şen, Keşanlı Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi…
Bu haber 14 Ekim 2016 - 9:39 'de eklendi ve 846 kez görüntülendi.

14642912_1724920391164587_2020799067_nDİSK Genel İş sendikası Trakya Şube Başkanı ve Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, dün, düzenlediği kahvaltıda, yerel basınla bir araya gelerek, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Saat 10.00 sıralarında başlayan kahvaltıya; Disk Genel İş Sendikası Trakya Şube Sekreteri Kenan Akkan DİSK Genel İş Keşan Belediyesi İşyeri Baş Temsilcisi Kamil Tunca, İşyeri Temsilcileri Murat Karavil ve Emre Gürel ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Kahvaltıda, Kamil Tuncatarafından DİSK Trakya Bölge Temsilciliği görevine getirilenŞen’e çiçek takdim edilerek, yeni görevinde başarı dilendi.

14724032_1724920144497945_1796120292_o-1

Şen: “DİSK yöneticilerine teşekkür ediyorum”

Açıklamasına, “5 yıla yakın süredir, DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’nın Trakya Şube Başkanlığı’nı yürütüyordum. Geçtiğimiz hafta içerisinde de bu görevin yanı sıra; DİSK’in Trakya Temsilciliği görevi de tarafıma DİSK Yönetim Kurulu tarafından verilmiş bulunuyor.” diyerek, sözlerine başlayan Salim Şen, şunları söyledi: “Bu onurlu görevi bana layık gören konfederasyonumuz DİSK’in çok değerli yöneticilerine genel yönetimine teşekkür ediyorum. Emeğin mücadelemizde DİSK’imiz hepinizin de takdir edeceği gibi ülkemizin gözbebeği konumundadır. Pek çok alanda emeğe yönelik saldıralar karşı mücadele etmeye çalışıyoruz, bu mücadelemizde çoğunlukla da diğer konfederasyon tarafından yalnız bırakıyoruz.”

     14689744_1724920344497925_691429663_o

 

 

 

 

“Anayasa Mahkemesi’ne iptaline ilişkin itirazda bulunuldu”

Kiralık işçilik diye adlandırılan Özel İstihdam Büroları’nın yakın zaman içerisinde yürürlüğe girdiğine kayıt düşenŞen, “Bu yasayla birlikte işçiler bir köle gibi kiralanabilecek. Bununla ilgili konfederasyonumuzun hazırlamış olduğu Anayasa Mahkemesi’ne itiraza ilişkin rapor bilgi ve belgeleri CHP Genel Merkezi’ne iletmiş. CHP bu Özel İstihdam Büroları’nın düzenlenmesine ilişkin kanuna Anayasa Mahkemesi nezdinde iptaline ilişkin itirazda bulundu.” şeklinde konuştu.

“Taşeron işçilere kadro sözü verilmişti ancak…”

Taşeron işçilerin durumu hakkında da, bilgilendirmede bulunan Salim Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Taşeron işçilerin talepleri konusunda, tüm Türkiye’de ve bölgemizde çeşitli kampanyalar yürütüyoruz. Afişler, broşürler dağıtıyoruz ve ‘bizim talebimiz var.’ diyerek ülkemizde bir gündem yaratmaya çalışıyoruz. Üç acil talebimizden bir tanesi de taşeron işçi kardeşlerimize bir kadro verilmesidir. Seçim dönemlerinde, taşeron işçilere kadro sözü verilmişti. Ancak, seçimlerin üzerinden 1 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen seçimleri kazanan siyasi iktidar hala bu sözünü yerine getirebilmiş değil.”

“Kıdem tazminatımıza dokunma”

Kıdem tazminatı hakkında da, değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine devam eden Şen, “DİSK olarak, ‘Kıdem tazminatımıza dokunma.’ diyoruz. Sık sık hükümetin, işverenlerin baskısına boyun eğerek kıdem tazminatını fona çevirmek için çabaları oluyor zaman zaman bunu gündeme getiriyor. En son yapılan açıklamalarda takip ettiğiniz gibi sosyal taraflar ile bir araya geleceğiz fona devredilmesi ile ilgili. DİSK olarak biz kıdem tazminatımız bizim son kalemizdir diyoruz. Bunun fona devredilmesine şiddetle karşıyız. Fonların ne işe yaradığını da hep beraber ne işe yaradığını gözlemledik.” şeklinde konuştu.

“Zorunlu Bireysel Emeklilik…”

Salim Şen, açıklamasında, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan“Zorunlu Bireysel Emeklilik”le ilgili, şunlara yer verdi: “Devleti emeklilik sisteminden çıkarıp onu da özel bir emeklilik sistemini getirmeye çalışıyorlar. Bunu da gelecekteki ayağı böyle olacaktır. Daha önce özel hastanelere yaptığımız uyarılarda bugün ortaya çıktı doğruluğu. Sağlıkta parası olanın parası kadar yaşayacağı bir sisteme geldik. Bu da bunun bir benzeri adeta bizim ellerini bizim cebimize sokuyorlar. Sen tasarruf edemezsin biz senin adına elim diyorlar. Daha önce tasarruf teşvik fonu vardı şimdi de diyorlar ki bu emekli maaşları az bu emekli maaşı sana yetmez biz senin adına ikinci bir emekli sistemi yaratalım diyorlar. Biz de diyoruz ki evet emekli maaşı az emeklilere az maaş veriyorsunuz. Hadi gelin şu emeklilerin maaşını yükseltin diyoruz. Madem bizi çok düşünüyorsunuz bize ikinci bir emekli maaşı bağlamayın bize arttırıverin emeklilerin maaşını daha rahat yaşasınlar. Buna da şiddetle karşıyız.”

“Sendikacılık, kendi başına yürütülecek bir faaliyet değildir”

Şen, sözlerini şöyle tamamladı: “Yeni görevim ile ilgili olarak da gerçekten de 4 bine yakın üyesi 60’a yakın işyeri olan şubenin başkanlığını yürütüyorum. Dolayısıyla bu görevim esnasında Trakya’nın tamamını geziyoruz. Bu hizmetleri üyelerimize sunarken tabiri caizse alt üst ediyoruz. Bunun yanı sıra verilen DİSK Bölge Temsilciliği de bununla beraber bunun bir parçası olarak yürüteceğiz. Bu bir bayrak yarışıdır, bayrağı daha ileriye götüreceğiz. DİSK’in ilkeleri doğrultusunda bu görevi de yürütmeye çalışacağız. Bu görevi üstlenirken de elbette en büyük güvencemiz üyelerimizdir. Üyelerimizin Trakya’da örgütlüğü olduğu sendikalarımızdır buralardaki üyelerimizdir. Onlarla beraber bu görevi yürüteceğiz. Asla sendikacılık faaliyeti kendi başına yürütülecek bir faaliyet değildir. Kitleler ile birlikte var iseniz birlikte hareket edebiliyorsanız güçlüsünüz. Dolayısıyla Trakya’mızda Birleşik Metal İş Sendikası, Tekstil Sendikası, lastik İş Sendikası, Gıda İş ve yine emeklilerin oluşturmuş olduğu her ne kadar kanunda kabul görmese de Emekli Sen Sendikası var. Bütün bu yapıyla birlikte çok kıymetli yıllardır birlikte yol yürüdüğümüz birlikte emek mücadelesi verdiğimiz demokrasi mücadelesi verdiğimiz başta KESK, Türk Tabipler Birliği ve Mimarlar Mühendisler Odası ile birlikte bölge temsilciliği görevini de yürüteceğiz. Bana bu verdiği için konfederasyonuma ve Genel İş Yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER