Enez Yılı Etkinlikleri Eşgüdüm Komisyonu, Enez ile ilgili planları anlattı..

Enez Yılı Etkinlikleri Eşgüdüm Komisyonu, Enez ile ilgili planları anlattı..
Bu haber 30 Mart 2017 - 10:57 'de eklendi ve 895 kez görüntülendi.

Edirne İl Genel Meclisi’nin, 2017 yılını “Enez Yılı” ilan etmesiyle ilgili olarak dün Keşan’da basın toplantısı yapılırken, toplantıda konuşan Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li (Cumhuriyet Halk Partili) Üyesi Şenol Kılıç, Enez’de yapılması planlanan faaliyetler ve etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Saat 14.00’te, Keşan Öğretmenevi bahçesinde başlayan toplantıda, 2017 Enez Yılı Etkinlikleri Eşgüdüm Komisyonu’nda bulunan; Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li Üyesi Şenol Kılıç ve Erol Açık, Enez Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İzzet Savuran, Enez Belediye Meclis Üyesi ile Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Günenç, Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Başkanı Ulaş Demiray, Enez Doğal Yaşamı Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Selma Yılmaz ile diğer komisyon üyeleri katıldı.

Kılıç: “Bu kadar özelliği bir arada taşıyan tek ilçe Enez’dir”

Toplantıda söz alan Kılıç, bu komisyonun; Enez’e faydalı olmak isteyen, “Ben Enez sevdalısıyım” diyen, Enez’e ilgi duyan tüm kişi, grup ve odalar dahil herkese açık olduğunu dile getirerek, “Tabii ki bütün bu çalışmaların bir merkezde toplanmasında ve onları organize etmede üst çatı oluşturulsa bunun daha verimli olacağını düşünüyorum. Enez, tarihi M.Ö. 6000’li yıllara dayanan kalesiyle, Ayasofya Kilisesi’yle, Roma Caddesiyle, manastırıyla, türbesiyle, İngiliz Kışlasıyla sayamadığımız birçok özelliğiyle her karış toprağından tarih fışkıran bir kent. Diğer bir yandan 30-35 kilometre uzunluğa sahip birbirini bütünleyen altın gibi plajlarıyla tertemiz deniziyle 2 tane limana sahip. Diğer taraftan Milli Park Gala Gölüyle, Meriç Nehri’yle, lagün gölleriyle, çam ormanlarıyla, verimli topraklarıyla, temiz havasıyla, tarihi, denizi ve doğanın en güzel zenginlikleriyle harmanlayarak bizlere cömertçe sunan cennetten bir köşe Enez. Bu kadar özelliği bir arada taşıyan tek ilçe Enez’dir. Amacımız Enez’in gerek tanıtımına, gerek sorun ve çözümlerine öncelik tanımak, gerekse doğru planlamaların yapılmasına dikkat çekmek ve onlara katkı sağlamaktır.” dedi.

“Hızlı trenin gelmesiyle Edirne’nin nüfusunun 750 bin-1 milyon olması bekleniyor”

Sözlerinin devamında, Enez’de, özellikle yaz mevsiminde yaşanan nüfus yoğunluğunun bundan sonra başlayacağını dile getiren Şenol Kılıç, “Edirne’ye hızlı tren gelecek. 2017 sonu ya da 2018 başına bitirileceği söyleniyor. Hızlı trenin gelmesiyle Edirne’nin nüfusunun 750 bin-1 milyon olması bekleniyor. Edirne bu yoğunluğu alırken bundan diğer ilçelerde etkilenecek. İstanbul bir bakıma Trakya’yı büyük bir nüfus akımına uğratacak. Hızlı tren geldikten sonra kime Çorlu’da, Çerkezköy’de oturmayacak çünkü Edirne ortaya bir iddia koydu. ‘Ben kültür, eğitim ve turizm kenti olacağım’. Edirne’nin yapılanması ve çalışmalar da bu yönde gelişiyor. Bunun Enez’i de etkilememesi mümkün değildir. Trakya nüfusu bu kadar göç alırken Enez bu insanların yazın dinlenme, nefes alma mekanı olacaktır. Bu nedenle de Enez daha farklı bir nüfus yoğunluğuna sahip olacaktır.” diye konuştu.

“Ücretsiz verilecek eğitimi bitirenlere Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika verilecek”

Sözlerinin son bölümünde, Enez için hazırlanan raporu okuyan Kılıç, şunları söyledi; “Nisan ayında, Enez’de, Edirne Belediyesi’nin katkılarıyla İl Genel Meclisi’yle birlikte ilk yardım müdahale eğitimi gerçekleştireceğiz. Ücretsiz verilecek eğitimi bitirenlere Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika verilecek. İkinci bir etkinliğimiz, milli eğitim müdürlüğümüzle ortaklaşa 10-24 Nisan 2017 tarihleri arasında tüm okullarda, öğretmen ve velilere, ‘otizm nedir, ilk belirtileri nedir, tedavi yöntemi nedir’ konulu eğitim verilecek. Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan organizasyonla 22 Nisan’da Edirne’den Enez’e 50 kişilik bir öğrenci grubu gelecek. Yetişirse de Enez’le ilgili nerde ne var konulu kitapçıklar dağıtacağız. Ayrıca yine derneğimiz tarafından hazırlanan ‘Adım Adım Enez’ adlı kitabı öğrencilerimize dağıtacağız. Amaçta şu, çocuk bugünden Enez’i tanırsa, bilirse yarın üniversiteye gidecek oralarda ilçemizi anlatacak. Memnun kalması çok önemli. Bir bakıma Enez’i tanıtmakta, sevdirmekte rehberimiz olacak.”

Demiray: “Enez’in tanıtımı adına rock müzik festivali düzenlemek istiyoruz”

Toplantının devamında, Ulaş Demiray söz aldı. Enez’i tanıtmak amaçlı yapmayı düşündükleri birtakım faaliyetler ve etkinlikler olduğunu belirten Demiray, “Enez’in tanıtımı adına rock müzik festivali düzenlemek istiyoruz. Bu festivalde Yunanistan, Bulgaristan’dan insanlar gelsin gelenekselleşsin istiyoruz. Motorcu gruplar var, o grupları Enez’e getirmeye çalışıyoruz. Keşan’da d 2-3 tane etkinlik düşünüyoruz. Mayıs ayında üst düzey yöneticilik yapmış İsmet Esengin’in darbuka çaldığı TSM korusunun Keşan’da konser verdirtmek istiyoruz. Ayrıca Keşan’da, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katılabileceği bir ‘Brunch’ düzenleyeceğiz. Bu program da Enez’le ilgili fikirleri de dile getireceğiz. Enez’le ilgili EFOD ve Ali Çıtak’ın fotoğraflarından oluşan resim sergilerimiz açılacak. Bunları Keşan’da, Uzunköprü’de, Enez’de sergileyeceğiz. Yine gün batımı gecemiz olacak. Yazarları davet edeceğiz. Hem gezilen hem de eğlenceli programlar düzenleyeceğiz. Öte yandan artık yaz okulu olmayan bir sahil, cazip bir sahil değil. Bu konularda herkesin katkısına ihtiyacımız var. Bu tanıtıma ve etkinliklere biz sahip çıkacağız. Keşan’ın da yardımıyla Enez’in mastır planının çıkarılması gerekiyor. Şimdiki belediye başkanı marifetmiş gibi TOKİ getireceğini söylüyor. Zaten sen altyapını kuramamışsın, çöpünü toplayamıyorsun bin konut daha yaptıracaksın. Enez bir açık hava müzesi, bir doğal park gibidir. Yavaş şehir kriterleri konusunda geliştirilmesi gereken bir kent.” şeklinde konuştu. Enezin 10 köyüne çocuk parkı yapılması için söz aldıklarının da altı çizildiği toplantı, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

Keşan TSO ziyareti…

2017 Enez Yılı Eşgüdüm Komisyonu Üyeleri Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) yöneticileri ile de bir araya geldi. Burada, yeni sezonda Enez’in kapsamlı tanıtılması için yapılacak çalışmalar ve aktiviteler ile ilgili ön planlama toplantısı yapıldı. Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Edirne İl Genel Meclis Üyeleri Şenol Kılıç ve Erol Açık, Enez Esnaf Odası Başkanı İzzet Savuran, Enez Belediyesi Meclis Üyesi Özkan Gönenç, Enez Kartopu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Demiray, Enez Doğa-Der Yönetim Kurulu Başkanı Selma Yılmaz, Enez Kartopu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Nar ve Enez Doğa-Der Üyesi OzanYılmaz katıldı. Saat 11.00’de gerçekleştirilen toplantıda, 2017 Enez Yılı Eşgüdüm Komisyonu Üyelerini, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Cemil Çakıcı ve Cüneyt Yüksekdağ karşıladı. Burada konuşan Şenol Kılıç, “Saros Körfezi, Enez ve Bölgemiz için birlikteliği oluşturmak oldukça önemli. Yaz sezonuna az bir süre kala yapılacak çalışmaları birlikte planlamak için buradayız. Edirne İl Genel Meclisi olarak 2017 yılını Enez yılı olarak ilan ettik. Bu kapsamda Bölgenin öncü kurumlarından biri olan Keşan TSO ile işbirliği içerisinde çalışmak ve onların desteğini almak istiyoruz. Edirne’nin nüfusu gelecek 5 yıl içinde ciddi anlamda bir göç alacak. Bunun Saros Körfezi’ni ve Enez’i etkilememesi mümkün değil. Bu kapsamda da hazırlıklarımızı gerçekleştirmeliyiz. Amacımız; Enez’i geleceğe nasıl hazırlarız ve nasıl daha iyi tanıtırız olmalı. Bununla ilgili planlarımız, hedeflerimiz ve birçok görüşümüz var. Tabi ki bunları kısa sürede hayata geçiremeyiz fakat bu gayrete bir ivme kazandırabiliriz.” derken, Enez Kartopu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Demiray da konu ile ilgili yaptığı konuşmada,  kurum, kuruluş ve STK’ların el ele vererek bu hedeflere ulaşması gerektiğini dile getirerek; “Enez ve genel anlamda Saros Körfezi için turizm master planı hazırlaması gerekiyor, örnek turizm bölgeleri incelenmeli. Hedef ve hedefler koymak çok önemli. Merkezden başlayıp çevresine ve özellikle yurt dışına taşan bir tanıtım planlaması yapmak ilk hedeflerimiz arasında. Komisyonumuz da bu hedefler doğrultusunda koordinasyonu sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.” şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu: “Buna her ne kadar ‘Enez Yılı’ desek de bu aslında bir Saros Körfezi yılıdır”

Toplantıda konuşan Mustafa Helvacıoğlu ise; toplantının ön planlama amaçlı olduğunu belirterek yapılması gerekenler ve atılması gereken adımları masaya yatırdıklarını ve değerlendirdiklerini dile getirdi ve şunları kaydetti; “Keşan TSO’nun hizmet bölgesi olan Keşan, İpsala, Enez ve Saros Körfezi’ni gerek turizm gerek ticaret gerekse tarım anlamında hep bir bütün olarak düşünüyoruz. Öncelikle bu yılın nasıl değerlendireceği öncelikli konularımız arasında olacak. Nisan ayı Olağan Meclis Toplantımızı Enez’de yapmayı planlıyoruz. Orada bu toplantıların planlama kararları ile ilgili bir sonuç bildirgesi yayınlayacağız. Tüm kurum, kuruluş ve STK’larımızın öneri ve katkılarını almak istiyoruz. Enez’i Enez’de konuşmak istiyoruz. Saros Körfezi’nin turizm gelişimine alt yapı olarak en hazır bölgesi Enez’dir. Bu yılın merkezden dışarıya doğru genişleyen bir anlayışla enez tanıtım yılı olarak değerlendirilmesi bizleri memnun etmiştir. Buna her ne kadar ‘Enez Yılı’ desek de bu aslında bir Saros Körfezi yılıdır. Saros Körfezi’nin turizme, istihdama, ekonomiye ve üretime daha da fazla katkı vermesi ortak amacımızdır.” Toplantıda; Enez ve sahil bölgeleri için “Ne nerede” katalog çalışması yapılması, Enez’in tarih, kültür ve turizm potansiyelini anlatan bir tanıtım filmi çalışmasının hayata geçirilmesi, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler için hediyelik eşya konusunda araştırma çalışması başlatılması, Trakya Üniversitesi işbirliğiyle turizm gelişim temalı bir master planı oluşturulması gibi konular görüşüldü.

Mehmet Özcan ziyareti…

2017 Yılı Enez Etkinlikleri Eşgüdüm Komisyonu, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’ı da ziyaret etti. Saat 13.30 sıralarında Keşan Belediyesi’ne gelen İl Genel Meclisi Üyeleri; Şenol Kılıç, Erol Açık ve Özkan Günenç, İzzet Savuran, Selma Yılmaz’dan oluşan 2017 Yılı Enez Etkinlikleri Eşgüdüm Komisyonu, Başkan Özcan tarafından makam odasında ağırlandı. Komisyon üyeleri ziyaretin Enez Yılı etkinlikleri kapsamında yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunmak olduğunu ifade etti. Başkan Özcan da komisyon üyelerine ziyaret nedeniyle teşekkür etti. (İlker GÜREL)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER